Aşk Nedir

Aşk seni kendisine layık görürse sormaz müsait misin? Diye, gelir konar yüreğine.

Ve nedir gerçekte AŞK?
Aşk her iki cins için de şu dört şeyin karışımıdır.

Gerçek bir sevgili ol her an tutkuyla denizinin tuzunu hafifleten bir nehir gibi aşkla ak, aşkta kal, aşk dolu ol.
Gerçek sevgili yüreğinde tuttuğu emaneti olan aşk bahçesine her gün bakım yapar, sular, toprağını havalandırır, budar, gözünü ayırmaz emek verdiğinin üzerinden. Yeni bir bahçe gördüğünde aç gözlülük ederek yıkıp yakmaz güllerini, karanfillerini, taşımaz çiçeklerini, savurmaz sağa sola, vara yoğa, öyle bir bahçe yapar ki sonra; gelen geçen kokusundan parfümü olsun ister, gözlerini alamaz, davet etsinler çay söylesinler ister, iki çift söz etmek şöyle bir uzanıp bulutları izlemek ister, imrenirler zarafetine aşkın şöleninin

Ablan- ağabeyin gibi saygı duy yeni şeyler öğren ondan, seni elinden tutup farklı bir bahçeye götürecekse ve bu bir değişime sebep olacaksa korkma güven yürü onunla,
Sadık ol sadakat gerçekte nedir öğren; kendinden çıkıp diğerine şikayet etmeden tüm yüreğinle varlığına yokluğuna sebat ederek gönüllü yerleşmektir Ve unutma güven zaten sadakatin içinde uyur. Güven sevginin olmazsa olmazıdır. Önce aşk vardır. Aşk bir evin temeli ise sadakat, güven, saygı, samimiyet, teslimiyet, iyi niyet odalarıdır. Odaların içindeki çekici, büyüleyici, etkileyici eşyalar ise; haz, tutku, arzu, istek ve sevgidir.Aşk zaten sevgiyi içinde getirir.Aşk varsa hepsi paketin içindedir.Sadece sevgi varsa aşk olmayabilir ama aşk varsa sevgi kesin içinde şarkı söylüyor, dans ediyor,eğleniyordur.

AŞK Nedir?

Kızın- oğlun gibi kucakla sevgi duy, güzel sözlerini esirgeme, koru, kolla.
Başarılarıyla övün, üzüntüleriyle kederlen, her fırsatta sarılarak sevgi şarj et. Hata yapacaktır kötü günleriniz de olacaktır. Hayat öyle hep yiyelim, içelim, eğlenelim, gezelim, dans edelim, sevişelim yeri değildir.Sevdiğin sana eşlik edendir, zamanı dolduğunda emanetini geri vereceğini unutma.Onu severken aklına onu doğuran kutsal annesini de getir, büyütüp sana hediye etmiş ne güzel.Düşün tıpkı çocuğunun Allahın emaneti olduğu gibi sevdiğinde sana emanettir.Onu en güzel şekilde sev, temiz tut, özen göster, büyümüş görüntüsün altındaki çocuğun eğlenmesine izin ver, onunla gül, oyna,uyu.

Baban- annen gibi hürmet göster, haddini aşma, değiştirmek için uğraşma, hataları varsa yavaşça indir yüreğine kısaca dengede dur.
Onu ilk gördüğün anda hangi özelliklerini sevmiştin hatırla. Çok mu güzel görünüyordu? Bakımlı, alımlı, güzel konuşan, dışa dönük, arkadaş canlısı, çocuksu muydu? Yalnızlığına saygı duyulmasını mı istiyordu? Yoksa futbola çok mu düşkündü? Ne değişti? Önce sevdiğin ve hayranlık duyduğun haller sonradan nefret edişlerine müdahale edişlerine dönüşüyorsa bu sevgiyi tüketmekten başka ne getirir? Sevgide kazan kazan formülü işlemelidir. Kazan kazan nedir?İkinizin de mutlu olarak dengeyi bulabildiğiniz kararlarla yol alabilmenizdir.Hem o mutlu olacak, hem de sen.Ona yasak koyarsan o da sana koyar, saygısızlık yaparsan, özel alan ve kendisi olabilme fırsatı vermezsen o da sana vermez.Çünkü burada da adalet devreye girer.Adalet sıradan bir hukuk terimi değildir.Tüm insan davranışlarına yansıyan esaslı bir aynadır.Her zaman ne istiyorsan sevdiğine onu ver. Sonra bak gör ne güzel oluyorsunuz. Ve kendine yapmayı sevmediğin şeyleri ona da yapma. Bunların yanında ise ettiğini bulacağın ektiğini biçeceğin gerçeğini de hatırla.

Aşk kendisiyle baş başa kalabilmiş, tek başınalığında mutluluğu yakalayabilmiş insanlara gelir.Çünkü aslında aşk diğerinden kendini seyredebilmendir. Seyrettiğin de bulduğun insanı sevebiliyorsan gördüklerin sana yeterince doyurucu geliyorsa olay bitmiştir. Aşk bir büyüdür insanın kendisiyle buluşmasıdır, kendisine bitti dediği yerde yeniden başlamasıdır, yeni keşiflere yol almasıdır. Sevgi denizde bir dalga, aşk tsunami boyutunda.

Şimdi diyeceksin ki var mı böyle bir aşk? Var mı böyle bir aşk değil, var mı böyle bir ben? diye sorarsan bir gün benzerin gelir seni bulur. İşe kendini onararak başlamalı insan, aşkın dili bambaşka bir lisan. Ne diyordu atalarımız? ‘Kişi kendinden bilir işi’.

Hadi şimdi durma, kal aşkla

Benzer yazılar

2 Yorum

 1. Mücteba ÜNAL

  Kopuk ve dağınık bir yazı olunca ister istemez konuya tam vakıf olamıyor insan. Cümleleri anlamlandırabilmek için birçok virgülle boğuşmak gerekmese idi keşke.
  Yazım kuralları açısından hiç iç açıcı değil…

  Yanıt
 2. Hakan Özüdoğru

  Aşkı aramadan önce, kendimizi bilmemiz gerektiğini, iletişim içerisindeki davranışları, eşit bir şekilde analiz etmemiz gerektiğini, en derin duygu ve düşünceleri ile gayet anlaşılır bir şekilde yazıya dökmüş. Özlem hocamıza, yüreğinden çıkan eşsiz duygulardan ötürü teşekkür ediyorum. Dağınık olarak düşünen ve her şeyi birbirine karıştıran insanların anlaması çok zor zaten.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir