Aşkın Asi Çocukları

Evrenin muazzam bilgelik potansiyelini içinde taşıyan insan, bu dünyada yaşamak için çıkardığı, kanunlar, kurallar ve zamanla kendisini sisteme esir eden bir yığın kalıplarla giderek ağırlaşarak kendini sınırlandırmıştır.

Bir süre sonrada sistemin dışına çıkamayıp, özünde olan bilgeliğe erişme ve kendini gerçekleştirme potansiyelinden uzak düşmüştür.

Özgür ruhlar, adil olmayan sistemin dayattığı kalıpların dışına çıkmak isteyen ruhlardır. Bu nedenle dünyaya sataşan, sürekli sorgulayan insanlara baktığımız zaman hiç yılmadan aşkla ruhlarından gelen asi rüzgarlarla hep özgürlüğün meşalesini taşımışlardır. Bu onlar için bir var olma, nefes alma biçimidir. Kendini gerçekleştirmek için sistemin dayattığı adil olmayan tüm kalıpları ret ederler.

Onlar bazen özgürlüğün kanatsız meleği. Bazen de kölelikten kurtulmak için koca Roma imparatorluğuna kafa tutan özgürlük savaşçısı Spartaküs gibidirler.

Asi ruhlar özgürlük için dayatılmış olan, insanı esir eden kurallara kafa tutan ruhlardır. İçlerindeki bitmez aşkla insanların daha özgür bir dünyada yaşayarak potansiyellerini daha iyi gerçekleştirebileceklerinin idrakine varmışlardır.

Adaletin olduğu yerde her türlü özgürlüklerin daha iyi yaşanacağını bildiklerinden adaletsiz gördükleri sisteme sataşır, bu uğurda değişik şekillerde mücadele verirler. Bunlar her meslek gurubundan olabilir. Bazen bir sanatçı, bazen bir öğretmen vb. gibi nice meslek grubundan olabilirler.

Onların bu yoldaki mücadelesi yok etmek, zarar vermek değildir. Özgürlük, adalet adına yeni yollar bulmak, yeni kapılar aralamak içindir. Dünyaya sürekli yeni gözlerle bakmak için içlerinde yaptıkları devrimleri dışarıda yaşayan devrimci ruhlardı onlar.

Aslında aşk ve özgürlük birbirlerini tamamlar. Özgürlüğün her veçhesini yaşamak ve yaşatmak için bu dünyaya gelmişlerdi. İnsanlar özgür olmadan nasıl hakiki aşk yolunda olup kendine varabilir? diye sorar özgür ruhlar. Köle olmuş, esir düşmüş bilinçler aşkın kanatlarıyla uçamaz, aşkın engin sularında yüzemez.

Aşkın asi çocukları içlerindeki adalet, özgürlük aşkıyla insanın kendine giden yolları bulmak için bu dünyada hep biraz isyankâr olmak durumunda kalmıştır. Bazen aykırı bir ses bazen sıra dışı bir kimlik olarak ortaya çıkarlar. Oysaki onların bu dünyada asıl istediği adaletin, özgürlüğün yükselmesiyle insanların kendilerindeki potansiyeli keşfedip aşka yürümeleridir.

Derinlerindeki nice zenginlikleri özgürlük aşkıyla fark etmeleridir. Asi ruhların mücadelesi İnsanlığın daha aydınlık, daha refah, daha barış dolu günlere kavuşması adınadır.

Bu idealler uğruna çeşitli mücadeleler verirken bir yanları çiçek bahçesi, bir yanları sarp uçurum gibidir aşkın asi çocuklarının. Çünkü onlar özgürlük aşkı için nice riskleri göze almaktan, nice bilinmez, sarp yolları yürümekten çekinmezler. İçlerindeki kahraman çocuktan esen rüzgarlarla aşkın ışığını yaymak için buradalar.

Aşkın Asi Çocukları
Aşkın Asi Çocukları

Barış, adalet aşkı onların ışığı, rehberidir. İçlerinde bitmeyen özgürlük ateşiyle nice farklı yollar yürümüş, sisteme baş kaldırmışlardır. Özgürlüğün sonsuzluktan gelen neferleri, aşkın pervaneleriydi onlar. Asi ruhlarıyla dayatılmış, ezberletilmiş, tekelci anlayışlara gerek fikirleriyle gerek davranışlarıyla tekme atmak, devirmek için yaratılmışlardı.

Aşkın asi çocukları sonsuzluktan gelen nice renklerin ışığını yaymak ve böyle bir olanağın yaşarken mümkün olduğunu hatırlatmak için aramızdalar. İnsanları dar kalıplara esir eden tüm fikir ve davranışların özgürlük rüzgarlarıyla nasıl savrulacağını göstermek misyonlarıydı. Ve onlar aşkın ve özgürlüğün birbirinin en büyük yoldaşı olduğunu hatırlatan deli rüzgarlar gibi eserlerdi. Estikçe bize özgürlük aşkını ve aşkın özgürlüğünü fısıldayan rüzgarlar…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x