Atatürk ve çocuk sevgisi

Hayatını cephelerde savaşarak, ciddi konularla uğraşarak geçirmiş bir asker düşündüğümüzde ciddi çatık kaşlı öfkeli bir kişi aklımıza geliyor olacaktır. Fakat bu kişi M. Kemal Atatürk olunca durum değişiyor.

Atatürk ve çocuk sevgisi

Atatürk, 1909 ve 1922 tarihleri arasında, iki isyan bastırma ve sekiz savaşa katıldı. Cephe görevlerinde bulunurken yaralanma ve hastalıklara yakalanma yaşadı. Defalarca onu ortadan kaldırmak isteyen hainlerin suikast planlarının hedefi oldu. Ama o hiç pes etmedi… Ne vatan sevgisinden, Nede insan sevgisinden vazgeçmedi.

Kemal Atatürk: İleri görüşlülüğü, yeniliklere açık, cesurca akılcı riskler alarak başaran, dürüst ve entellektüel bir lider oldu. Öğrenmeyi seven, meraklı bir çocuk gözüyle; Felsefe, matematik, tarih, edebiyat, dinler tarihi v.b. alanlarda özel bir ilgi ile okumuş ve araştırmıştır. Başta gençlik olmak üzere bütün topluma örnek olmuş vatana adanmış bir ömür. Destansı milli mücadelenin lideri olarak tüm mazlum toplumlara örnek bir lider oldu. Savaştığı Emperyal ülke liderlerinin saygı duyduğu bir devlet adamı…

Atatürk’ ün başarılı bir lider olmasında önemli etkene sahip kişilik özelliği ise; İçindeki mutlu çocuğun varlığıdır. Sağlıklı bir yetişkin olarak sorumluluklarını, görevlerini her zaman yerine getirmiş.  Zeki, vizyon sahibi rasyonel düşünceye inanan bir kişiyken aynı zamanda güçlü hislere sahiptir. Zekası ve hisleri birlikte aldığı kararlar sonucunda büyük başarılar elde etmiştir. Sağlıklı yetişkin yanı ve mutlu çocuk yanı her zaman iyi bir şekilde dengede olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda insan ve çocuk sevgisi ile yüksek empati düzeyine sahip olduğunu anlıyoruz. Ya da “Duygusal Zeka” olarak ifade edilen özelliğini görüşüyoruz.

Atatürk ve çocuk sevgisiKemal Atatürk’ ün insan sevgisini en iyi anlatan kısa, öz veciz bir sözü; “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”

Çocuklar ve gençler için ifade ettiği diğer sözlerden örnekleri de paylaşmak isterim.

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

“Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”

“Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir