Bir insanı gerçekten sevebilmek

Bir insanı gerçekten sevebilmek ve sevmek, ne demektir, biliyor musunuz?

Nefret, kuşku, kıskançlık, öfke hissetmeden, ne yaptığına veya ne düşündüğüne hiç karışmak istemeden, onu davranışlarından dolayı kınamadan, hiçbir şekilde başka şeylerle ve başka gerekçelerle kıyaslamadan onu gerçekten sevmek, ne demek biliyor musunuz?

Ve bu konudaki sevginin boyutunu hiç acaba hiç düşündünüz mü?

Gerçek anlamda kendinize hiç şu soruyu gönül rahatlığıyla sordunuz mu? Gerçekten sevginin olduğu yerde acaba onu başka bir herhangi bir başka şeyle veya varsayımlarla kıyaslamak doğru olur mu sizce? Eğer ki siz gerçekten birisini bütün kalbinizle, bütün zihninizle, bütün bedeninizle, bütün his ve duygularınızla, bütün varlığınızla sevdiğiniz zaman, o sevdiğinizi herhangi başka bir sebeple karşılaştırmanın gerçekten söz konusu olmasının tarif edilmesi ne kadar gerçeğin ifadesidir acaba. Oysaki, gerçekten siz kendinizi iradenizi ve tüm isteklerinizle o sevgiye tamamen teslim ettiğinizde, kesinlikle ve kesinlikle artık orada bir başka sebebin olmaması gerekmektedir.

sevmek

Peki ayrıca, sevginin sorumluluğu ve sevginiz için yapmanız gereken görevleriniz var mıdır sizce? Ayrıca seven birisinin, sevgiye gölge düşüren ve onu sürekli yeren kelimeleri kullanmanın botu sürdürülen ilişki ağında nasıl tarif edilir sizce. Ayrıca, bir şeyleri herhangi bir sebep için yaşadığınızda bunu da sevgiye yer var mıdır sizce yada her ilişki ağındaki sevginin boyutlarını nasıl ayrıştırmak gerekir sorusuna nasıl bir cevap aranmalı.

Görev bilinerek herhangi bir sebeple yaşanan herhangi bir ilişki sevgi içermez çünkü, sadece o görevi isteyerek veya istemeyerek ifa etmek vardır. Eğer o görevin insanı esir alan yapısı oluşuyorsa, o zaman o görev insanı sadece mahvetmekten öte bir şey değildir. Ayrıca herhangi bir şeyi göreviniz olduğu için yapma gereği hissediyorsanız ve ona zorunlu iseniz, yaptığınız şeyi sevmiyorsunuz demektir adeta.

Sevginin olduğu yerde görev ve sorumluluk artık yoktur, sadece karşılıklı özgürleşme vardır orada ve sevgi gerçek anlamda özgürlüğün kendisidir…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir