Arınma Zamanı

Çoğu insan için sonbahar hüzün mevsimidir. Kasvetli hava, ayrılık hatta depresyon mevsimidir. Ama bazılarımız için ise arınmanın başladığı mevsimdir. ‘’Yaprak dökmeden çiçek açılmaz!’’ misali ruhunuzu arındırmadan mutlu olmanız mümkün değildir.

Her şey sadece bakış açınıza göre şekillenir. Bütün mesele de bu değil midir aslında?

arınma zamanı

Hayatımızdaki en önemli unsur dengedir. Ying yang felsefesinde olduğu gibi gece olmasa gündüzün, soğuk olmasa sıcağın, sonbahar olmasa ilkbaharın pek anlamı olur muydu? Her şey mükemmel bir denge üzerine kuruludur ve bence hayatın en güzel yanlarından biri de budur.

Bir insanın hayatını dengede hissettiği noktada bütünlüğü yakalaması mümkün olur. Bütünlüğü yakaladığındaysa içsel huzura erişmeniz kaçınılmaz olur.

Peki hayatımızdaki dengeyi nasıl sağlayabiliriz?

Bir insanın en temel ihtiyacı koşulsuz sevgidir. Sevgi olmadan hiçbir şeye adım atamaz, harekete geçemez, en yakınınızdakileri bırakın kendinize bile bir faydanız olamaz. Koşulsuz sevgi, saf sevgidir! Bir insana, bir hayvana, bir bitkiye, bir hobiye, bir işe olan koşulsuz sevginiz sizi hayata bağlayan en temel duygudur bana göre.

Sonrasında atacağınız adımlar sayesinde bütün taşlar ister istemez yerine oturacaktır mutlaka. ‘’Bir şeyin gerçekleşmesini gerçekten istediğinizde bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar ‘’ yazmıştı Poula Coelho Simyacı adlı kitabında. Bu o kadar doğru bir cümle ki! Ama bir şeyi gerçekleştirmek için ilk önce koşulsuz sevgi, tutku ve inanç gerekir. Sonrasında ise göstereceğiniz çaba, gayret ve özveri ile doğru orantılı olarak hedeflerinize adım adım yaklaştığınızın farkına varırsınız.

İşte benim için sonbahar da bütün bir yılın yorgunluğunu üzerinden atıp, tüm yapraklarını savurup, yenilenme, dinlenme ve huzuru kucaklama mevsimidir.

Bazen ılık bir yağmurda, rengarenk yaprakların arasında sakin bir yürüyüş yaptığınız, bazen cama vuran yağmur damlaları ile, sıcacık kahvenizle en sevdiğiniz kitabın sayfalarında kaybolduğunuz, sevdiklerinizle birlikte dışarı çıkıp hoş sohbetler yaptığınız, bazen ise evde film, battaniye ve kahve üçlüsüne kendinizi teslim ettiğiniz ve yenilendiğinizi hissettiğiniz bir mevsimdir.

‘’Her şey bakış açınızla şekillenir’’ Bazıları için sonbahar hüzün, depresyon, kasvetli hava demek olsa da bana çok güzel pozitif enerjiler verir sonbahar.

Yenilenmek için günlük tutabilirsiniz. Beslenmenize dikkat edip, fazlalıklarınızdan kurtulmak için hedefler belirleyebilir, hatta yazın o çok bunaltıcı sıcağında adım atamadığınız sevdiğiniz bir spora sonbaharla birlikte başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz hoş kokulu mumlar ve tütsüler yakarak evinizin enerjisini temizleyebilir, sadece kendinize ayırdığınız size özel bir zaman diliminde yoga & meditasyon ile ruhunuz ve bedeniniz için arınma ritüelleri düzenleyebilirsiniz. Yenilendiğinizi hissetmek hem bedeninize hem ruhunuza gerçekten çok iyi gelecek ve yaşam enerjinizi yükseltebilmeniz için size ilham verecektir.

Hayat gerçekten çok güzel.

Pozitif enerjilerle dolu yenilendiğimiz bir mevsim geçirmemiz dileğiyle…

Çok Sevgiler,

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x