Doğru Nefes Bilinci

Dünyanın covid-19 virüsüyle savaştığı pandemi döneminde “Nefes almayı öğrenmenin zamanı geldi” düşüncesi ve ”diyafram nefesi bilinci” büyük bir çoğunluk tarafından önemsenir oldu.

Doğru Nefes Bilinci

En temel içgüdü, zaten nefes alamazsak yaşayamayız düşüncesi acaba ben nasıl nefes alıyorum bilincinden uzak, yani nefesimizin ne durumda olduğunu bilmeden yaşayıp giderken ancak anksiyete, depresyon, zatürre ya da yüksek tansiyon ve de kalp rahatsızlıklarında verilen egzersizleri çoğu zaman sonunu getirmeden yarım bırakmışızdır. Bilim adamları şaşırtıcı bir şekilde, belirli bir nefes frekansının dakikada 6 nefes alıp vermede beyin ve bedende onarıcı bir gevşeme meydana getirdiğini gözlemlemiştir. Bir dakika derin nefes almak akciğer kapasitenizi hemen geliştirmez, ancak derin nefes almak stresi azaltır ve rahatlamak için harika yoldur.

Yapılan son araştırmalar, farklı solunum yöntemlerinin ruh hali, dikkat, konsantrasyon ve beden farkındalığıyla ilgili beyin ağlarımızı etkinleştirdiğini öne sürüyor.

“Nefes almak hayattır, titreşimlerinizi yükseltir. Dakikada ortalama 8 ila 12 nefes, günde 21 bin ile 23 bin nefes demektir. Derin bir nefes almak sadece solunum sisteminiz için değil, bedenimizin her köşesine oksijeni servis eder.”

Nefes çalışmaları, ilham veren nefes koçları, spor eğitmenleri ve kişisel gelişimin her alanında çalışan kolaylaştırıcılar tarafından öğrenilip danışanlarına uygulamaya başladıktan sonra medyanın da desteğiyle dikkat çekmeye başladı. Kadim bilgilerden ilham alan öğretiler, nefes tekniklerini kendi bünyelerine yerleştirme konusunda son derece başarılı bir yol kat ettiler.

Yüksek tansiyonu olan kişilere verilen nefes egzersizlerinden sonra kan basıncında iyileşme görüldüğü ve yaşamları boyunca bu nefes egzersizlerini yapmaları önerilmiştir. Ayrıca yavaş ve derin nefes almanın depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini ve uykusuzluğa da yardımcı olduğu görülmüştür.

Başka bir araştırmada ise derin nefes almanın insanların ağrı tedavilerinde de iyileştirici etkiler görülmüş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu faydalar göz önüne alındığında, bazı bilim adamları, nefes alma tekniklerinin, hastaların artrit gibi kronik durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olabileceğini ispatladılar.

Hele de pandemi döneminde doktorlar tarafından onaylanmış nefes kapasitesini genişleten ve sınırlı akciğer kapasitesini şifalandıran nefes tekniklerini daha çok covid-19 hastasının öğrenmesi, eski sağlıklarına dönmeleri anlamında çok büyük yarar sağlayacaktır.

Tabii nefes çalışmaları ile sadece fizik bedeninizin değil, ruhsal ve zihin bedeninizin de şifalanması mümkündür. Bu terapötik çalışmalarda aynı zamanda farkındalığı ve bilinci yükselten, dengeleyen, maneviyatı güçlendiren, birçok travmayı şifalandıran ve eski inançların değiştirilmesi, korkuların giderilmesi, iradenin arttırılması, zihinsel ve bedensel kapasitenin arttırılması, özgüven oluşturulması ve bağımlılıklar gibi birçok psikolojik rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı ve güçlendirici bir terapi, önemli konulara hizmet eden bir bilinçaltı çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

Derin nefes almanın faydalarının kanıtları arttıkça bireysel eğitimlerin yanı sıra birçok kurumsal firma şirket çalışanlarına nefes eğitimleri aldırmaya başladılar.

Doğru nefes eğitimiyle kurumların yönetici ve personel kadrosu için iş verimliliğini arttıran, hayata farklı bir pencereden bakmalarını sağlayan, motivasyonu yükselten, heyecan ve öfke kontrolü sağlayan, odaklanmayı güçlendiren bu eğitimde; kişilerin fizik, beden ve ruh üçlüsünde mutluluk, iç huzuru, sağlık, farkındalık, hafıza kapasitesi, başarı ivmesini büyük ölçüde arttırmaktadır..

Ayrıca kurumsal nefes eğitimleri şirket çalışanlarının yetkinlikleri ve performanslarını arttırmak için nefes teknikleri kullanımı ile değişimleri, kolayca aşabilmelerini sağlayacak kolaylıklar sağlayarak, iş dünyasının meydan okumalarına dinamik çözümler üretir.

Kısaca nefesin zihninizi ve bedeninizi nasıl etkilediğini öğrendikten sonra, stresi ve gerginliği azaltmak, enerjinizi ve odaklanmayı artırmak ve hatta yaratıcı problem çözmeye yardımcı olmak olsun, durumunuzu değiştirmenin hızlı ve kolay bir yoluna sahipsiniz.

Gerek bireysel gerek grup nefes çalışmaları ve de nefes konusunda profesyonel olarak çalışmak isterseniz nefes uygulayıcısı eğitimlerine katılmak için uzman nefes eğitmenlerinden kendinize uygun olan bir eğitimi almak için başvurabilirsiniz.

Sağlıklı ve pür nefesli günler dilerim.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir