Ekim Ayı İçinde İki Dolunay Yaşayacağız

Karanlık geceyi aydınlatan gizemli Ay, Karma Astroloji’ de derin bilgiler saklayan bir ışıktır. Ay’ın büyüyen ve küçülen halleri, durakları, Güneş’ten farklı olarak değişkenlik gösteren döngüselliği, çok eski zamanlardan beri insanoğlunun da ilgisini hep çekmiştir. Güneş açıkça görünür, güçlüdür, erildir, bilinçtir, aydınlıktır. Ay ise Güneş’e nazaran daha az görünür, dişildir, berekettir, bilinçaltıdır, gizemlidir. Sembolik olarak da Güneş Altın, Ay Gümüş ile bağdaştırılmıştır.

Astrolojik olarak anın haritasına da bakılabilir ancak ön görülerin yapıldığı her tarih hemen o anı, o günü içermeyebilir. Etkilerinin tetiklendiği öncesi ve etkilerinin ortaya çıktığı, zamana dağıldığı sonrası süreçleri de vardır. Ay döngüleri de böyledir.

Ekim ayının başın da ve sonunda olmak üzere, iki dolunay yaşayacağız. Çok sık olan bir durum değildir, farklı ekollerde değişik anlatımları da mevcuttur.
İlk dolunay, 02 Ekim saat 00:05 Koç Burcu’nda, 9 derecede bir dolunay yaşayacağız. Güneş ise yine 9 derecede Terazi Burcu’nda olacak.

İkinci dolunay 31 Ekim saat 17:49 Boğa Burcu’da 8 derecede. Güneş’ de 8 derece Akrep Burcu’nda olacak. Bu dolunay, soven olarak telaffuz ettiğimiz Samhain ‘e denk gelecek.

Samhain, kadim bilgilere göre, yeni gelecek yılı soğukların ve karanlığın başladığı dönemi ifade eder. Bazı kültürlerde Ölüler Bayramı, bazılarında Hasat Bayramı bazılarında ise Ölüler Diyarına Yolculuğu anlatır. Fakat bunların hiçbirinde olacak olan her ne ise bu bir son değildir. Karanlıklar, sert kışlar geliyor olsa bile, bu dünya da her şey döngüseldir, insanların derin düşüncelere dalması gereken zamanı ve yaklaşmakta olan ışığında habercisidir.

Gelelim tekrar günümüze, Ekim’de yaşayacağımız, iki dolunaylı zamana.
Yeni Ay’lar; yeni başlangıçların yeni yolların ‘’Niyetlerinin’’ belirleneceği zamanları, Dolunay’lar ise bu niyetlerin tohumlarının büyüdüğü olgunlaştığı artık hasat edileceği sonuç ve bitişe odaklı tamamlanma enerjilerini barındırırlar.

Ancak Ekim ayında, Koç ve Boğa Burcu’nun ilk derecelerinde gerçekleşecek olan dolunaylar biraz daha farklı daha geniş etkiler içerebilir. Çünkü bulundukları burçların ilk derecelerindeler.
Koç Burcu ,Ateş elementinin öncüsü, Boğa Burcu, Toprak elementinin sabitesidir.

Her iki dolunay öncesinde yaşanan Yeni Ay konularını da içererek, tamamlanmaya odaklı, ama yine de oldukları burçlarda, son tamamlanma etkilerinden önce ilave yeni olaylar, durumlar hareketler katarak ve tüm olup bitenlere rağmen güvende olmayı arzulayan, rahat nefes alıp vererek konfor alnında kalmayı zorlayan durumlar ile tamamlanma yolunun ilerleyeceğini anlatacaklardır.

Ekim Ayı İçinde İki Dolunay Yaşayacağız
Koç Burcu’nu yöneten Mars; bilgelik ve hayatla güçlü bağımızı imgeleyen Kök Çakramız olmasına rağmen Aksiyonu çok sever ve transitte retrograde (geri gitmek)

Boğa Burcu’nu yöneten Venüs; sevgi, şefkat, bağımsızlık ve güven imgeleyen Kalp Çakramız ile ilintilidir. Venüs sevgi dilimizdir, konfor ve güvenlik istemesine rağmen, gözü doymak bilmez, müdahaleyi ve aksiyonu, değişimleri sevmez. Üstelik transitte retrograde olan Mars, Plüton, Neptün, Chiron gibi güçlü etkileri de karşısına almış pozisyonlarda ilerliyor. Açılara, sabit yıldız etkilerine hiç girmiyorum çünkü durum yeterince karmaşık.

Belki de yılın en karışık, en zor zamanları olabilir. Olmayabilir de bunlar benim öngörülerim.
Önemli olan, her ne yaşıyorsak ve yaşanacaksa, sahip olduklarımızın ötesine geçelim, ruhumuzun titreşimlerini dinleyelim. Evrene kulak verelim. Bizi yaratan o yüce varlığın ilahi sesini kalbimizle işitmeye niyetler edelim. Evren eşsiz matematiksel formüller zinciriyle, olması gerekenleri vakti geldiğinde ortaya çıkartıyor.

Aksiyon seven, yangınlar, patlamalar, ayaklanmalar, savaşlar başlatan, polisler, askerler, sağlık çalışanları ile ilgili yeni konuları gündeme getirecek Koç’ da güven ve konforum olsun da başka bir şey olmasa da olur, bana gölge etmeyin de isterse dünya yansın diyen ve Blue Moon ‘da denilen bu dolunay ile, sezon finali yapacak Boğa’da kendi alanlarında görevlerini yerine getirecekler. Terazi etkileri ile dengelerimiz değişebilir, hak hukuk adalet konuları ön plana çıkabilir. Akrep etkileri, sondan önceki değişimler ve yeni başlangıçlar için bazı şeyleri kaybetmek, elden çıkartmak, vazgeçerek dönüşmek değişmek zorunda kalabilmeliyiz mesajını ortaya çıkartabilir.

Kişisel doğum haritalarınızda, dolunay öncesindeki yeni ay, hangi evinizde gerçekleşmiş? Yönetici gezegeni nerede? Bulundukları evlerin konularını araştırabilirsiniz ve devamında dolunaylar hangi evinizde gerçekleşiyor, yönetici gezegeni nerede? O evlerin konuları üzerinden, genel içerikli kişisel konularınıza yönelebilirsiniz.

Her ne oluyorsa ve her ne yaşıyorsak bizim içindir, kendi kendimizin sorumluluğunu alacak kalp olgunluğuna ulaşarak bütünsel alanda buluşmak üzere diyorum 🙂

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x