Evrensel ayna fenomeni

Kendisi ile sürekli sorunu olan insan aynı ya da benzer sorunu mutlaka karşısındaki insanda da görme eğilimindedir.

Yaşamın içinde herkesin karşısına kendisi bir partner olarak çıkar. Aslında insanlar genel olarak kendi problemleri ile yüzleşmekten korktuklarında dolayıdır ki bu sorunu ilişkide oldukları insanlarda görerek kendilerini adeta rahatlatırlar. Böylece karşısındaki insana yansıttığı problemi ile bağını koparacak ve kendisini haklı görmesi için mutlaka bu sorunu yaşaması gerekir.

ayna fenomeni, ayna terapi

Örneğin insanlara güvenmek ile ilgili sıkıntı yaşayan biri, insanları güvenilmez bularak bu korkusunun yersiz olmadığını ispat etmek için sürekli bu yönlü fikrini dillendirmek durumundadır. Oysa ki bizde olmayan hiçbir özelliği başkasında göremeyiz, bu evrensel ayna fenomenidir.

Bir kişinin partnerinde olmasını istediği özellikler aslında kendi gelişim planı olmalıdır. Hayat bize zaman zaman gelişmemiz gereken konularda sıkıntılar yaşatır, bunları bir ipucu olarak görüp bu konularda kendimizi geliştirdiğimizde ise, sonsuz potansiyeli ile ödüllendirir.

Kendi gelişimini tamamlamaya çalışan ve eksikleri ile ilgili farkındalık sağlamış insanlar, ilişkilerinde daha başarılı ve mutlu olanlardır. İlişkilerin daha olumlu olması için harcanması gereken enerjiyi, diğerini suçlamak için harcayan birey sonuçta yalnız kalacaktır. Kendi içindeki kızgınlığı, saldırganlığı, kabalığı değiştirmeyenler nereye giderlerse gitsinler, dünyanın saldırgan ve kaba insanlarla dolu olduğunu söyleyeceklerdir.

Aslında bütün dünya kendi zihnimizden başka bir yer değildir. Başkalarına yönelttiğimiz eleştirleri ve önerilerimizi genellikle kendimiz duymak ve ikna olmak için söyleriz. Kendi söylediklerimizi duyup, hayatımızı çok kolay bir şekilde değiştirebiliriz, onun içinde gecikmeye gerek yok. Ve hemen bugün, bu değişimi kendimizden başlatırsak, başarıyı mutlaka en iyi şekilde yakalamış oluruz…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir