fbpx

27 Haziran, 2019

İçindeki Brahma’yı Bırakma

Yapayalnız olan Tanrı Brahma üzerine eski bir Hint öyküsü vardır. Öykü Brahma’dan başka hiçbir şeyin varolmadığını anlatır. Sıkıntıdan ölür Tanrı. Bir oyun oynamaya karar verir. Ama oyunu kendisiyle oynayacak hiç kimse yoktur. Böylece güzel bir Tanrıça olan Maya’yı yaratır. Bütün amacı biraz eğlenmektir. Maya var edildiğinde Brahma ona amacını söyler. Tamam der Tanrıça; -”Oyunların en güzelini oynayalım ama sana söylediklerimi yapacaksın.”  Brahma kabul eder ve Maya’nın talimatıyla bütün evreni yaratır. Güneş ve yıldızları, ay ve gezegenleri yaratır. Sonra sıra yeryüzündeki yaşama gelir. Hayvanlar, okyanuslar, her şey yaratılır.

Maya; “-Yarattığın bu yanılsama dünyası ne kadar güzel” der, “-Şimdi de yarattıklarını takdir edebilecek kadar zeki bir hayvan yaratmanı istiyorum”. Böylece Brahma son olarak insanı yaratır. İşi bittiğinde Maya’ya oyunun ne zaman başlayacağını sorar.

“-Hemen şimdi” diye yanıtlar Tanrıça. Brahma’yı alır, binlerce küçücük parçaya ayırır. Her bir insanın içine bir parçasını koyar ve “-Oyun başlasın!” der. “-Ben sana kim olduğunu unutturacağım, sen de kendini bulmaya çalışacaksın!” Maya düşü yaratır ve Brahma bugün hala kim olduğunu anımsamaya çalışır. Brahma orada, içinizde, Maya ise, size kim olduğunuzu hatırlamaktan alıkoyuyor.

icindeki-brahmayi-uyandir

Düşten uyandığınızda yeniden Brahma haline gelir, kutsallığınızı geri istersiniz. İçinizdeki Brahma, “Pekala, ben uyandım; geri kalanıma ne olacak?” diye sorduğunda Maya’nın oyununu bilir, gerçeği uyanacak olan başkalarıyla paylaşırsınız.

Uyanmak, sizin dışınızdaki binlerce konuğun sarhoş olduğu bir partide olmak gibidir. Partideki tek ayık insan siz olursunuz. Günün birinde uyanıp duygusal yaralarınızın artık varolmadığını görmek gibidir. Duygusal bedeninizdeki bu yaralar olmadığında sınırlar ortadan kalkar, inanç sisteminize göre değil, olduğu gibi görmeye başlarsınız her şeyi. Fakat düş görmeye devam edersiniz. Düş, bir zihin işlevi olduğu için düş görmeye engel olamazsınız. Ama artık bunun bir düş olduğunu bilirsiniz. Bunu bilerek düşten ya zevk alır ya da acı çekersiniz. Seçim sizindir.

Uyandığımız zaman, herkesin sarhoş olduğu partinin tek ayık kişisi haline geldiğimizde, biz de bu yoldan geçmiş olduğumuz için insanlara şefkat duyar hale geliriz. Cehennemdekileri bile yargılamaya gerek duymayız. Biz de orada değil miydik?

Bu uyanış yüreğindir. Her an mucizelerle dolar, çünkü yürektir mucizeleri yaratan. Yürek insan ruhunyla doğrudan bağlantılıdır. Yürek konuştuğunda, kafa karşı bile çıkacak olsa içinizde bir şey değişir; yüreğiniz başka bir yüreği açar, gerçek sevgi yaşanır olur.

Partide iki ayık insan daha çok eğlenir. Üç ayık insanla daha da iyi olur. Kendinizle başlayın. O zaman diğerleri de değişmeye başlayacak ve “bütün düş”, partideki herkes uyanacaktır.

 

Ustaca Sevmek- Don Miguel Ruiz

Derleyen : Füsun Çil Taşlı

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir