Özgecan böyle bir uygarlıkta mı yaşasaydı?

Maya dini inancında Kadın, erkeği yaratan primordiyal yaratıcı güçtür.  Kadın, kadim bilgeliği ifade eder. Kadın, Erkek ile birlikteki yaratımların taşıyıcısı ve doğurucusudur…

Özellikle UXMAL antik kenti, tüm tapınakları ve diğer yapılarıyla Maya sembolizminin, olağanüstü bir sanatın, dişil enerijiye dair en etkileyici efsanelerin merkezidir.

Maya lisanında kadın enerjisi Uxmal’da ifade bulur; çünkü bu ad, “Ay’ın Şefkatini Barındıran” anlamındadır. Uxmal’da Tanrıçalar, Yüksek Rahibeler, Şamanlar, Büyük Büyükanneler, Büyükanneler ve Anneler bir araya gelerek kutsal bir eğitim yurdu yaratmışlardı.

Ateş, Su, Hava ve Toprak inisiyasyonlarının Kutsal Okuluydu. Şarkıları ve dansları özel olan UXMAL rahibeleri, törenleriyle yaradılışın yüce kudretleri olan “Gökyüzü-Dünya”, “Güneş-Ay”, “Maskülen-Feminen” enerjileri selamlar, ibadet ederlerdi.

Tanrıça IX’CHEEL Tabiat Ana’ydı, Işığın Annesi’ydi.  Erkeklerle ortak olarak gücün ve üstelik erkeği doğuran olmanın kutsal değerini temsil ederdi… İsteyen ve cesur olanların, herhangi bir anda hayatın dokuma desenini değiştirebileceğini simgelerdi.

Mucizelerin ancak kadın gücüyle ve Ix Cheel’in devasa dişil enerjisiyle gerçekleşeceğine inanılırdı…

Özgecan’ı rahmetle ışıklara uğurlarken, böyle bir uygarlıkta yaşamış olmasını dilerdim…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir