Kadim Bitkilerin Şifa Çemberi; Colombia 1

“Durgunluktan kaçma, onunla dövüşme, o nadir yaşanır ve kıymetini bilmek gerekir…’
İnayet Han

Hiç aklımda yokken, yüreğimde yıllardır gitmeye alıştığım Nepal topraklarının özlemi ile orası mı? Burası mı? Derken, hayatım beni Güney Amerika topraklarına getirdi.

Beni ta buralara atan enerjiye saygıyla, ona hayranım, o Evren’in kadim enerjisi zira her şey olması gerektiği gibi akıyor Hamdolsun ve güçlü teslimiyet duygusu, her geçen gün yüreğimde daha da büyüyor.
Geleli tam on sekiz gün oldu, henüz yeni yeni uyumlanmaya başladığım bu bambaşka toprakların adı; Colombia.

Kadim Bitkilerin Şifa Çemberi; Colombia 1

Rengarenk evlerin, rengarenk müziklerin, çiçeklerin ve kuşların toplaşma alanı, kadim bilgilerin geceleri gizli gizli aktığı ley hattı. And dağlarının şarkısı, bir Taita’nın (şamanın) akşam yemeği, sinek kuşlarının dansı, Purga bitki annenin yolculuğu; burası Colombia.
Selam olsun herkese, tüm güzel ruhlara, yüreklere…

Bu ilk yazımda; Colombia Florasından ve deneyimlerimden söz etmek istedim bu yazımda, hiç tanımadığınız bir iklimin enerjisi altında olmak, bilinç, kalp ve ruh durumunuzda bir yeni bir uyumlanma süreci yaşatıyor size.

Gökyüzünden süzülen güçlü enerjilerin toplandığı, tarihin ve ruhların sürekli kulaklarınıza bir şeyler fısıldadığı bir ülke burası. And dağlarına yakın bir alanda El Penol’de kalıyorum, sabahın ilk saatlerinde başlayan değişik kuş cıvıltıları ile uyanıyorum her sabah, karşımda set set yayılan yeşilliklerin ve eğlenceli notaların aktığı bir müzikle başlıyorum güne. Yo müziği ben çalmıyorum onlar yani buranın yerel halkı çalıyor ,sonuna kadar açık sesi ile çalan müzikler hep ruhunuzu yükseltiyor. Ajitasyonsuz, hüzünsüz olduğu gibi herkes.

Müziksiz hiçbir yer, hiçbir bakkal ya da ev yok buralarda. Kuşlar duydukları her müziğe eşlik etmede büyük ustalar. Çiçekler ve Ağaçlar her fırsatta sizi yanlarına davet ediyorlar. Kadim bilgileri ve kullanımları ile Copal ağaçları sizi kendine hayran bırakırken, Yarumo ve Jatoba ağaçları eşsiz kullanım çeşitleri ile şifa kanalına annelik ediyor.

Kadim Bitkilerin Şifa Çemberi; Colombia 1

Beyaz begonviller, şefkat çiçekleri ve çeşit çeşit sun flower ailesi karşımda duruyor. Tüm bitkilerin oldukça güçlü bir Aurası var buralarda, sarmaşıklar ve ülke topraklarını neredeyse istila eden Kara gözlü susan çiçekleri hep sizi selamlıyor. Her kaya dibinde, her ağaç gövdesine sımsıkı sarılarak büyük bir sarmal yaratıyor çiçekler. Turuncu renkleri ve simsiyah gözleri ile hep sizi takip ediyorlar. Halk bir ara bu istilacı Çiçekten yılmış, önlem almak ve bu yayılışa bir son vermek için her şeyi denemiş yine de bu koca kara gözlü bitkinin istilasından kurtulamamıştır. Kim bilir belki de bu kadar canlı ve sıcak notaların bir aynalamasıdır bu istila.

Aganthus praecox çiçekleri ise sizin yolunuzu kesiyor adeta, olağan üstü güzellikte olan bu çiçek aslen Latince anlamı ile şefkat Çiçeği ya da aşk Çiçeği büyücüsü adını alıyor. Kökeni Afrika ya uzanan bu çiçek Colombia topraklarına da ev sahipliği ediyor. Mor rengi ile sizi, 7.Çakra enerji alanına davet ediyor. Çiçek içinde çiçeklerden oluşan bu mor güzellik neredeyse bir metre boyuna ulaşıyor, o bir çalı Çiçeği. Geleneksel iyileştirme kanalında sıklıkla ama özenle kullanılıyor zira içeriğindeki güçlü alkoloidler onun saplarında yatıyor, dokunmak bile sizin boğazınızda bir düğümlenme yaratabiliyormuş. Doğurganlığı arttırması ve kadının 2.Çakra enerji alanına destek vermesi ile ünlü bu çiçek.

Kalp rahatsızlıkları, aşırı hassas ruhlar ve akciğer sorunları üzerinde de uzman bir çiçek olmuş. Yaprakları güçlü ateş enerjisini serinletmeye yarıyor bu manada doshanızı dengeleyici bir özellikte, ateşi serinletiyor ve çözüyor tatlı tatlı.

Gün erkenden biterken, gece koyu karanlığında eşsiz bir koku salıyor tüm alana, herkes eve varma telaşında, gece antrenmanındaki süslü Colombia atlarının nal sesleri akıyor sokaklara, burası El Penol adında şirin bir kasaba.

Kadim Bitkilerin Şifa Çemberi; Colombia 1

Burası tüm canlıların güneşi sabırsızlıkla beklediği ülke ; Colombia.
Burası kadim bilgilerin ve iyileştirmelerin derin masalını anlatıyor, geçmiş yaşamlarımıza ve karmalarımıza dokunuyor burası tuhaf ama güzel buluşmaların alanı.

Buralarda yıllardır yaşayan Türk dostlarımla tanışıyorum, sıcak, içten, samimiyet ve sevgi dolu kucaklarında ağırlıyorlar bizi, onlara selam olsun, sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız. İçtenlikle paylaştıkları her Kadim bilgi, zihnimin içinde sayfalara akarken, bir kez daha bu topraklarda olmanın Şükran’ını duyuyorum evrene. Bir kez daha beni buraya getiren yüreğimin sesine teşekkür ediyorum.
Yazının devamı haftaya…

Colombia/ El Penol/ 8.Şubat.2022/ Notlar...

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x