Ayurvedic Naturel Medicine

NEPAL INSTİTUE OF NATURAL MEDİCİNE / Toplam 6 Modül 120 Saatlik Sertifikasyon Eğitimi

Advanced Education Representative; Ayşegül Savaş
Ayurvedic pushpa therapy and Ayurvedic Marma Therapy

Bundan tam 10 yıl önce ilk Nepal ziyaretimde usta bir Guru’nun elçiliği ile ikinci yuvamı, diğer yaşamlarımda ki ruhsal rehberlerimi bulma fırsatına sahip oldum. Bir yıl sonra bu kez daha farkındalıklı bir alanda, geleneklerin kadim ülkesi Nepal Instutue’de Ayurveda üzerine eğitimlere katıldım. Himalaya Dağlarının yüksek enerjisinde inziva alanlarına sokuldum. Derken bir yıl daha ve bir yıl daha derken yedi yıllık bir döngüyü tamamladım. Baykuş’un öttüğü her yere kalbimin sesi ile vardım. Kalbim bu kez de beni Tayland ‘da ve nihayet 2022 yılında, Kolombiya da Medellin’de inzivaya taşıdı.

Ayurvedic Naturel MedicineBu gün şimdi ve burada Kaş dağlarında üç dönüm Lavanta bahçemde; topraklarıma, atalarıma ve bitki krallığına çalışıyorum. Ve nihayet bu gün 2024; Nepal Instütü ‘nün ülkemiz temsilcisi oldum Hamdolsun…

Sizleri; Ayurvedic Naturel Medicine dünyasında özel bir eğitim ve sertifikasyon programına davet ediyorum. TMC ‘nin büyülü ve eşsiz dünyasında Bitki Krallığının ve Geleneksel çalışmaların özü İLE buluşturmaya niyet ediyorum. Niyetimin sevgi dolu niyetlerinizle buluşmasını diliyorum. Bütüne ve hepimize şifa olsun…

Sanskritçe’de, şifalı otlar aracılığıyla Uyanış yöntemine Aushadhidenir ve bu şekilde elde edilen bu mükemmel uyanış bizi yeniden doğaya, toprak anaya hizalar. Güçlü bir bitkisel inisiye ile tanışma süreci başlar. Her dokunuş, her göz göze geliş bizi bir adım daha bitkinin ruhuna ve frekansına yaklaştırır. Benzerler benzerlerini iyileştirirken, zıtlar dengeler. Parmaklarda gizli gezegen etkileri Graha’larla buluşur, bitkiler nazik, şefkatli ve sevgi dolu bir anne gibi bizleri sarmalar. Kıymetli beden haritaları üzerine dikkat kesilir çiçekler. Her enerji alanına, ilgili organa, ulaşan şifa anneler sıcak lapalarla, infüzyonlarla, remedylerle yaşam nefesi olur.

Ayurveda kelime anlamı olarak yaşam bilimi anlamına gelmektedir. Ayurveda’nın temel ve uygulamalı ilkelerinin M.Ö. 1500 yıllarında düzenlendiği ve dile getirildiği varsayılmaktadır. Hint medeniyetinin omurgasını oluşturan Vedalar olarak bilinen dört büyük bilgi birikiminin sonuncusu olan Atharvaveda, farklı hastalıkların tedavisine yönelik formülasyonlarla ilgili bitkileri, reçeteleri içermektedir. Vedalar çiçekleri, yeryüzünde yaşamın gelişini belirleyen ilkel dürtünün bir parçası olarak görüyorlardı. Mitolojiye göre yaratıcı olarak kabul edilen Brahma’ya ‘pushpa sambhavan’, yani ‘çiçeklerden doğan’ da deniyor. Brahma, Maha Vişnu’dan büyüyen nilüfer çiçeğinden doğan biri olarak tanımlanır; Malayalam’da bunu ilk sistemleştiren ünlü Malayalam ozanı Kunjan Nambiar’ın söylediği gibi; Rig Veda’nın kıtalarından biri, pushpaları veya çiçekleri bilen birinin refah, zenginlik ve iyi şansla kutsanacağını kaçınılmazdır der.

İçinde yaşadığımız hızlı dünya nedeniyle doğadan uzaklaşıyoruz. Yaşadığımız yaşam tarzının üzerimizde olumsuz etkileri olsa da, günlük yaşamımızda küçük değişiklikler yapmanın bizi sağlıklı ve enerjik tutmada uzun bir yol kat edebileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle Ayurveda’nın önemi, bizi doğaya yaklaştırması ve hiçbir yan etkisi olmadan bizi iyileştirme potansiyeline sahip olmasıdır, bunun için güçlü bir hazinedir. Natural Medicine’lerin doğal güçlerine güvenme prensibine dayandığı için günümüz yaşamında da geçerli bir iyileşme uyanışıdır.

Bizler; Geleneksel Şifacılığın ve bunun ustaca ritüellere evrildiği tüm kıymetli bilgiler ışığı altında bir uyanış yolculuğuna çıkacağız. Ayurvedanın temellerinden başlayarak bitkisel tedavileri, marma (beden haritalarını kullanma) ve pushpa (çiçek terapisi) ile bitkisel karışımları uygulamak için bu 120 saatlik eğitime bekliyorum. Eğitim toplam 6 Modülden oluşur ve 6 ay sürer. Teorik ve uygulamalıdır, bilgiler sayfalarda solmadan ruhsal nefesi ile pratiğe ulaşır.

Son Modül, 2 günlük “Aushadı” inziva buluşması ile Kaş dağlarında Lavanta Bahçesinde tam gün akış çalışmaları ile tamamlanır. Sertifikasyonlar katılımcılara alanda verilir. Eğitim bitirmede arzu edenler için Nepal İnziva programına katılabilirler.

İçsel evine seyahat etmek ve bu yolculuğun kılavuzluğunu geleneksel metotlarla ve bitkilerle, beden haritaları üzerinde şifayı pekiştirmek, öğrenmek isteyen herkese açık bir başlangıç eğitimidir.

Detaylı bilgi almak ve daha da heyecanlanmak için; majiflowercicekterapi@gmail.com adresimize yazabilirsiniz.

Evrene, bütüne ve hepimize şifa olmasını diliyorum. Dağlardan Sevgilerimle…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir