Niyeti mi bozduk diyeti mi?

Her sabah niyet edip başladığımız diyetler, akşama bozduğumuz niyetler …

Tanıdık geldi mi?

‘Niyeti istikametinde yol alır insan’ derler . Evet, niyetlerimiz amaçlarımızı ve hedeflerimizi belirler.

Bir de;  ameller (fiiller) niyetlere göredir, denir.  Burada amelden ziyade niyetin safiyetine vurgu vardır.

Niyetin saflığı,  güzelliği, derinliği;  yapılan işin istikametine de şekil verir. O sebeple niyeti mi bozuyoruz diyeti mi?

O vakit,  diyeti bozan niyeti konuşalım tam da ramazana veda ederken.  Niyet ettim Allah rızası için deyip tutulan oruçlarda, nasıl olsa kimse görmez deyip ağzınıza lokma atıyor musunuz?

Allah’a verilen sözü tutup,  insanın kendisine verdiği sözü tutamaması trajik komik değil midir? Ucunda cehennem yok diyorsan yanılıyorsun. İkilik içinde kaldığın, her an ye – yeme arasında git gel yaptığın irade savaşında;  bedenin ve zihnin cehennem yorgunluğu yaşamıyor mu?  Özgüvenine verdiğin hasar seni bir adım daha Öz’ünden uzaklaştırmıyor mu, tam da O’na ulaşmak için tuttuğun oruçlar da cehennemden kaçıp cennete sığınmaya çalışırken?

Her gün bir başkasına ‘ Kendine iyi bak ! ’ diye Öz’üne iyi bakması yönünde tavsiye verirken;  kendi Öz’üne ne kadar iyi bakıyorsun? Evcil hayvanının parazit olmasın diye iç-dış parazit aşısını yaptırırken; şekerle, demirle beslediğin parazitlerinin, bağırsaklarında saray hayatı sürmesi umurunda mı ? Beden evcil hayvanını beşeriyetten insaniyet sınıfına bu şekilde yükseltebilir misin? Öz’üne verdiğin sözü kendinden vazgeçerek tutabilir misin?

Bezm-i elestte,  ‘Ben sizin Rabbiniz (terbiye eden/öğreticiniz) değil miyim’ diye soran ahlı nidaya, ‘Evet’ diye cevap veren sen değil misin? Ahde vefa dendi buraya, ne çabuk unuttuk Özümüze verdiğimiz sözlerimizi, ne çabuk vazgeçtik kendimizden / özümüzden…

Niyeti mi bozduk diyeti miSütü /mayası bozuk şeklinde çabucak kınadığımız insanları eleştirirken;  niyeti her bozduğumuzda insanlık mayamızı bozduğumuzu, verdiğimiz sözü unuttuğumuzu hatırlamakta fayda var belki .

Unutma;  niyetini, Özü’nün sende tezahür edişinin katmanları belirler. Nitekim kabuklu ceviz yenmez, serttir, dişinden olursun. Sen kır cevizi, dağ gibi geçit vermez benlik elbisenden kurtulup özünü Öz’üne teslim et . Kendine verdiğin sözleri tut, gönül ve beden bahçeni yabani otlardan temizle. Bozma niyetini; nefsine rağmen, diyetine rağmen…

Diyetin bozulma hikayesini de bir başka yazıda nefis ve beslenme üzerinden diyetisyen edasıyla anlatalım. O vakte kadar fiilleriniz, niyetleriniz güzelliğinde güzel olsun.

Öz’ünüze iyi bakın…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir