fbpx

27 Haziran, 2019

Ömür Dediğin Bir AN’dır

Yaşadığımız hayatlarda, sürekli bir koşturmaca içerisindeyiz. Sanki bizi kovalayan birilerinden kaçıyoruz. Doğum ve ölüm arasında geçiştirilen hayatların içinde sürekli bir yarış hali.

Hayat, aslında yaşadığımız AN’ların toplamı. Bu anların içerisindeki keyfi, mutluluğu fark edemeden geçen bir sürü ömür. Farkında olmadan sürekli bir yakalama, yetişme hali. Etrafınıza hatta kendinize bakın, muhtemelen sizde yarışın içinde olabilirsiniz. Büyük çoğunluk doğduğu zaman yürümeye, yürüyünce koşmaya, koşunca öğrenci olmaya, öğrenci olunca iş hayatına atılmaya, evlilik, çocuk, ev, araba, kariyer ve emeklilik için yarışıyoruz. Sayılı olan nefesin ne kadar olacağını bilmeden bir sonraki hedefe doğru, 100 metre atleti gibi kilitlenmek. Hedefe kilitli bir şekilde yaşarken en önemli şeyi kaçırıyor büyük bir çoğunluk;

Dünyanın en pahalı varlığı: ZamAN.

Hayat ne demek? Ömür nedir diye pek çok defa sorgulanmıştır. Yaşadığımız an’ların toplamı olarak pek de düşünmüyoruz. Nerede ve hangi durumda olduğumuza bakmaksızın mevcut an’ı sürekli elimizden kaçırıyoruz. Yazması, söylemesi gayet kolay olan şu cümlelerin içindeki derinliği algılayıp hayatımıza adapte etmek her zaman o kadar kolay olmayabiliyor.

Mutlu olmak, kendimizi iyi hissetmek için, sürekli bir arayış halinde oluyoruz. Bu arayış içerisinde iken, alınan eğitimler, okunan kitaplar, şiirler veya gidilen seminerlerde özetle söylenmek istenen mutluluk, sevgi veya her ne arıyorsan hepsi içinde.

AN’ın farkında olmak için birkaç tavsiye vermek isterim naçizane; Geçmişi, keşkeleri bırakın. Eski defterleri kapatın, affedin. Gelecekte yaşamayın, elbette hayatımız için planlar yapmalı ve bu planlar için çaba göstermeliyiz. Hiçbir şeyi ertelemeyin. Yapmak istedikleriniz veya yapılması zorunlu şeyleri gereken sürede halledin. Meditasyon yapın, bu zihni susturmak için iyi bir yoldur. Odaklanın, yaptığınız her iş veya eylemi en mükemmel olması için gayret gösterin.

Yaşadığın AN’ın farkında olmak = Mutluluk

Ömür dediğin üç gündür

Dün geldi geçti yarın meçhuldür

O halde ömür dediğin bir gündür

O da bugündür.

Modern dünyanın nimetlerinden biri olan hız, hepimizin ruhuna kadar işlemiş durumda. Teknoloji, yaşadığımız dünya ve hayat şartları, bizi sürekli hızlı olmaya doğru itiyor. Her ne yapıyorsan dur, mevcut durumunun farkına var. Farkına vardığında değişimi görürsün. Sen değişince dünyan değişir. Dünyan değiştiğinde mutluluğun artar.

Yaşadığın an’ların farkına var. An’ın tadını çıkar.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir