Şamanik Çiçekler

Benvenuto nel nostro angelo della famiglia…

Aileye hoş geldin gecelerin meleği…

Geleneklerine göre, Datura bilge yaşlı bir büyükanne Momoy olarak biliniyordu. Ellerini yıkadığın suyu içmek, geleceğin vizyonlarını ve manevi bir rehber getirecektir. Ancak, çocuklarını çok fazla içmemeleri konusunda uyardı, yoksa korkunç bir kaderi karşılayacakları konusunda uyardı. Ayrıca, yolculuğun iyi geçmesini sağlamak için sıkı oruç ve diğer hazırlıklar gerekliydi.

Şamanik Çiçekler Datura Ay çiçeği

Datura  (Ay Çiçeği)

Ayçiçekleri Solanaceae familyası Datura cinsinin içindedir. Nightshade (Solanaceae) familyasının birçok üyesi toksik, tıbbi, büyülü ve psikoaktif özelliklere sahiptir. Bu ailede patates, domates, patlıcan, biber, tütün, petunya, belladonna, mandrake, henbane, solandra ve diğerleri vardır. Hepsi güzel, ama Datura’nın kendine özgü bir büyüsü var. Angel’s Trumpets olarak bilinen Ağaç Datura, özellikle Brugmansia olarak sınıflandırılır. Doğada ve görünümde Datura’ya benziyorlar, ancak tropikal günlerde çiçek açan ağaçlar. İkisi de aynı aktif kimyasal bileşenleri paylaştığı için tarihsel kullanımda üst üste binme eğilimindedir. En çok D. stramonium, D. metel, D. wrightii, D. inoxia, B. arborea, B. aurea ve B. sanguinea olmak üzere dokuz resmi Datura çalısı ve yedi kabul edilmiş ağaç türü Datura (Brugmansia) vardır. .

Bu çiçek ruhları binlerce yıldır insanlık ile iletişim halindeler. Datura, en soğuk ve en kurak bölgeler hariç, dünyanın hemen her yerinde yetişir. Bolluk içinde büyüdüğü yerde, onu çevreleyen folklorun ve onu kullanan insanların olduğu kesindir. Terkedilmiş veya rahatsız olmuş bölgelerde kolayca büyür ve sıcak iklimlerde, aynı zamanda son derece sert ve sert, ama tüylü ve davetkardır.

Datura ve akrabalarının birçoğu atropin, hiyosiyamin ve skopolaminin bir kombinasyonuna sahiptir. Datura’da birincil alkaloid skopolamindir. Bu kimyasallar bir zehirlenmeye neden olur, bunu bilinç ve uyku arasındaki geçiş döneminde meydana gelen çılgınca halüsinasyonlar izler. Bu bitkinin çoğu küçük bir miktar bile tüketmeden verilebilecek birçok dersi vardır. Bazıları şahsen üzerinde küçük bir dal taşımanın yeteneklerini kazanması için yeterli olduğuna inanıyor. Datura ile büyümek ve etkileşime girmek her zaman biraz büyülüdür, özellikle de yaz gecelerinde ilk çiçeklenme. Koku başka hiçbir şeye benzemez ve kişisel bir favoridir. Tatlı, sıcak, sarhoş edici ve efsanevi bir koku.

Büyülü kullanımlar hemen hemen her zaman ayırıcı özellikleri içerir. Ancak, Datura muhtemelen ne kadar tehlikeli ve tahmin edilemez olduğu için daha karanlık ya da acı sihirle ilişkilendirilme eğilimindedir. Çiçeğin sayesinde bilgelik ve güç kazanabileceğimiz düşünülüyordu. Uçuş hissini veya curandero’yu (şaman) veya en azından onun ruhunu bir kuş veya başka bir hayvana, bazen bir kurt veya bir çakal’a dönüştürme yeteneğini verdiği bilinmektedir.

Bunun ünlü bir ifadesi, bir Yaqui Şamanı, Don Juan Matus’a, Datura kökü ve yaban domuzu yağından nasıl merhem yapması gerektiğini öğrettiğini anlattığı Carlos Castaneda tarafından verilmektedir. Merhem uyguladıktan sonra, karada yükselen bir kuş olarak kendini görüyor. Datura birçok kültürde rüzgar ve genel olarak hava elementi ile aynı zamanda su elementi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir. Yağmur töreninin bir parçası olarak Zuni rahipleri gece çöle gider ve az miktarda kurutulmuş Datura kökü tozunu gözlerine ve ağızlarına serpin. Bunu yaparak kuşların Avian dünyası ile iletişim kurabiliyorlar, böylece kuşların şarkılarını ve dualarını dinlemelerine ve yağmur yağmasına izin veriyorlar.

Avrupa gelenekleri arasında geleneksel cadıların uçan merheminde bir Datura türü ya da Solanaceae familyasından bir başkası bulunabilir. Datura ve akrabaları (Nightshade, Mandrake, Henbane, Tobacco vb.) Uzun zamandır uçuş hissi ile ilişkilendirilmiştir. Şaman’a benzer şekilde Datura’yı aldıktan sonra kuşa dönüşür. Tipik bir uçan merhem, aşağıdaki terkip maddelerinin bir karışımını içerebilir: Aconite, yağ / yağ, kurum, Belladonna, Cinquefoil, Kenevir, Hellebore, Hemlock, Mandrake, Haşhaş, Datura, Tütün, Maydanoz, Mugwort, Foxglove ve muhtemelen birçok diğer eşyalar. Fikir şu ki, cadıların besomlarını (süpürgelerini) üreme organlarını (mukus membranları) deliryumun neden olduğu merhemle işaretlemek için kullandıklarıdır.

Kesin bir tarif yok gibi gözüküyor, bit ve eski hesapların parçaları var. Reginald Scat’ın 1584’teki ‘Büyücülüğün Keşfi’ bir flitter farenin kanı gibi diğer alışılmadık içeriklerin yanı sıra Ölümcül Nightshade’i de içeren bazı tarifleri açıklar. Okuduğum en eski tariflerin çoğu ikinci el olma eğilimindedir (sözde cadıların söylediklerini belgeleyen biri). Bununla birlikte, etkili olabilecek herhangi bir uçan merhem çok dikkatli ve az miktarda kullanılmalıdır. Çok fazla uygulamak ve bilinçsizce düşmek geçmişte ölümcül oldu.

 

Mitoloji ve Hazırlık

Efsanelerin dikenli elmayı tercih ettiğini söyleyenler de dahil olmak üzere birçok efsane Datura’yı çevrelemektedir. Vamana Purana’ya göre, diken elması, sakinlerin efendisi olan Hindu tanrısı Şiva’nın göğsünden büyüdü. Datura ilk olarak Eski Vedik yazılarda ‘Shivashekhera’ olarak geçiyor, Shiva ile bağlantısının çok erken yapıldığını gösteriyordu. Shiva, bugün bile Datura çiçeklerinin tekliflerini kabul ediyor. Datura çiçekleri Hindu Tantrik sanatında tasvir edilir ve birçok kültürde küçük bir doz veya füme bir Datura bir afrodizyak olarak kabul edilir. Datura ayrıca, aşk, güç veya her ikisi için de bir Datura hayvan ruhuna dönüşen Navajo çılgınlık büyücülüğünde de kullanılır. Datura en çok dört büyülü özelliğe sahiptir: tutku, güç, kehanet ve koruma. Aynı zamanda ikna edici aşk büyüsünde tercih edildiği için ‘aşk iradesi’ olarak da adlandırılmıştır.

Datura’nın tıbbi ve büyülü özellikleri Chumash halkı tarafından iyi bilinmektedir.

Geleneklerine göre, Datura bilge yaşlı bir büyükanne Momoy olarak biliniyordu. Ellerini yıkadığı suyu içmek, geleceğin vizyonlarını ve manevi bir rehber getirecektir. Ancak, çocuklarını çok fazla içmemeleri konusunda uyardı, yoksa korkunç bir kaderi karşılayacakları konusunda uyardı. Ayrıca, yolculuğun iyi geçmesini sağlamak için sıkı oruç ve diğer hazırlıklar gerekliydi. Birisi yönergeleri izlemeden ve uygun saygı göstermeden Datura’yı tüketecek olsaydı, ruhun çok düşmanca olduğu düşünülürdü. Belki de büyük bir cesaret hissedersiniz, ancak bir uçurumdan atılacak veya küçük bir su havuzunda boğulacak kadar aptal hale getirilirsiniz. Şartnameler arasında, et ve yağda olduğu gibi cinsiyet de kesinlikle yasaklanmıştır. Biri mükemmel bir öz denetim kullanıyor olmalı,

Genelde, Momoy’un kendisine tütün dışında hiçbir şey yemediği söylendiğinden, tütünün içilmesine izin verildi. Nicotiana rustica (Solanaceae) ayrıca önemli bir bitki ruhudur ve bazıları doğaüstü alemle iletişimde insanlığa yardımcı olarak verildiğine inanmaktadır. Kesinlikle, tütün dünyadaki diğer büyülü ve vizyoner törenlerle birlikte kullanılır. Bazı gelenekler arasında Coyote, Momoy’un terinden ortaya çıkan Datura vericisidir. Bazıları Coyote’un sadece hileci olmadığını, belki de ilk cadı / şaman olduğunu söylüyor. Aşağı Pecos’un kaya sanatı şamanın görünüşte çakallara veya diğer hayvanlara dönüşmesi için Datura’yı kullanacağını göstermiştir. Sanatta pek çok dikenli Datura tohum kabukları tasvir edilmiştir ve tören alanlarında binlerce tohum bulunmuştur.

Bir şaman, bir hastalığın teşhisi için Datura’yı kullanabilir veya gelecekteki olayların vizyonunu tetikleyebilir. Şaman, her zaman bir dua ile yapılacak olan kutsal bitkinin kökünün bir bölümünü hasat etmek için kendisini hazırlar. Datura vericisinin dozu hakkında çok bilgili olması gerekirdi; yani Datura’nın türünü, toprağı, yaşı, mevsimi, yağışı, ayın evresini, hangi kısımları ve miktarlarını hasat edeceğini ve sonunda nasıl hazırlanacağını değerlendirmek zorunda kalacaktı. demlemek. Datura, üç aktif kimyasal maddeye (skopolamin, hiyosiyamin ve atropin) sahiptir, bu nedenle tüm bu faktörler, doğru kimyasal konsantrasyonlara sahip bir bitkiyi hasat etmek için en iyi zamanı belirlemeye başlar. Bir bitkinin çok genç veya daha önceden görülmemiş şekilde hasat edilmesi, çok fazla hiyosiyamin veya atropin ve yeterince skopolamin ile sonuçlanmayabilir. Bu hata, korkunç vizyonlarla dolu, özellikle korkutucu bir yolculuğa yol açabilir. Ayrıca sizi öldürmezse bile sizi bir şeytana dönüştürdüğü söylenen aşırı dozla sonuçlanabilir.

Şamanik Çiçekler Master Flower

İlahi Varlıklar

Bir Zuni efsanesi, uzun zaman önce, yeraltı dünyasında yaşayan bir kız ve erkek kardeşin ışığa çıkma yolunu bulduğunu söylüyor. Kardeşi ve kız kardeşi saçlarında Datura çiçekleri giyen yeryüzünde uzun yürüyüşler yapacaktı. Yürüyüşleri sırasında birçok şey öğrendiler ve birçok maceraları oldu. Bir gün Güneş babasının ikiz oğulları olan İlahi Olanlarla tanışmışlardı. Maceraları, insanların hayaletleri görmelerini ve uyumalarını, nasıl başkalarının kaybolmuş ya da çalınan nesneleri bulmalarını ya da hırsızları bulmalarını nasıl öğrendiklerini öğrenmek hakkında çok fazla konuştular. İlahi olanlar, bu çocukların çok fazla şey bildiğine ve onlarla bir şeyler yapılması gerektiğine karar verdi. Kardeşin ve kız kardeşin dünyadan sonsuza dek ortadan kaybolmalarına neden oldular; ama yeraltına battıkları yerde başlarına giydikleri güzel beyaz çiçekleri topladılar.

Aztec bahçesindeki Hernando Cortes’in karşılaştığı birçok bitki arasında, ağrıyı hafifletip uyumaya neden olduğu bilinen Datura vardı. Datura’nın Aztek isimlerinden biri, eğimli kafa anlamına gelen Toloatzin’dir. Datura çiçekleri, bazen tüketilecek bir tören çanağında gösterilen çeşitli Aztek sanat eserlerinde ve kodlarında gösterilmiştir. Bu kutsal bitki (ve diğerleri) törenlerde ve tanrılarla iletişimde önemli bir unsurdu. Sömürgecilik dönemine ait bir Aztek büyülü formülü, Datura’nın bitki ruhunu şu dua ile çağırır: “Sizi çağırıyorum, annem, o güzel sudan olan o! Tanrı kim ya da büyümü bozma ve tüketme gücüne sahip olan kim? Buraya gel, yeşil kadın Ololiuqui’nin kız kardeşi, onunla gidip yeşil acıyı, kahverengi acıyı bırakıp, onu gizler.Documentos Ineditos para la Historia de Espawe ).

Peru And Dağları’nda Güneş Tapınağı’ndaki rahipler, Datura’nın atalarının ruhları ile iletişim kurmalarına izin vererek, mezarın ötesinden bilgelik kazanmalarına izin verdiğine inanmaktadır. Bu nedenle dikenleri Huacacachu, mezar bitkisi olarak tanıyorlar. Kutsal Datura, eski Mısırlılar için bile bilinen “stel sanat” Leydi Tuth-Shena “da tasvir edildiği gibi biliniyor olabilir. Horus’un kafasındaki güneş diskinden akış, belirgin bir trompet şekline sahip Datura çiçeklerine görünen beş sıra ve ayrıca beş nokta. Bu çiçekler Tuth-Shena tarafından alınıyor, tanrıların bitkilerden nasıl bahsettiğini anlatıyor.

Pek çok isimden

Birçok isim tarafından bilinen, Angel’s Trumpet, Moonflower, Downy Thorn-Apple, Peru’nun Thorny Elması ve muhtemelen listeleyebileceğimden daha fazla, ancak burada bir örnek var (özellikle çoğu grubun her bir datura türü için benzersiz isimleri vardı). Zuni onu A’neglakya ve koehhanna (“beyaz çiçek”), Mazatec A-neg-la-kia, Dine (Navajo halkı) olarak adlandırdı. “). Tarahumara ona Dekuba, telez-ku ve tikuwari diyor. Hopi onu Tsimonmana olarak adlandırıyor (onun tozlaştırıcısı, Şahin güvesi ile bağlantılı olarak).

Seri onun şeytanın otu olduğunu söylüyor, he camostim (“ekşitmeler yaratıyor bitki”), heroka (“çıldırtan bitki”). İspanyollar ona hierba del diablo, Hint elması, Jamestown otu, Jimson otu, toloache adını verdi. Pima ona katundami, Huichol de kieli, Kiéri, nacazcul adını verdi.

Uyarı: Sadece eğitim amaçlıdır. Asla tüketmeyin veya başka bir şekilde Datura (veya başka bir toksik bitki) uzmanına sormadan asla kullanmayın.                                                             

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir