Ay Fazında Çiçekler Ve Ezoterik Takvim

Verimi arttırmak, Toprak Ana’ya saygıyı, ritüeli eksik etmeden yapılan bir tarım, evrensel bağlarınızı güçlendirir. Egonun kendi yarattığı dünyalardan kafalarımızı çıkarıp, evrensel olan ortaklığımıza dokunmalıyız. Şifa fışkıran kendi topraklarımızda endemik bitki zenginliği açısından oldukça güçlü bir floraya sahibiz. Ben Toprak Ana ile çalışmayı ve onun şifasında yaşamayı tercih edenlerdenim. Artık bir çoğumuz doğal yaşama geri dönmeye başladı. Öze dönüş göçü başladı bile.

Torosların yamaçlarında, eski Likya yolu adı ile bilinen harita üzerinde ki konumu ile Likya Medeniyeti. Orkide çiçeğinin toprakları, zenginliği ve çeşitliliği ile her familyadan Orkide çiçeği bulabilirsiniz. Çiçeğin içinde ki eliksiri keşfetmek, onun kimliğini, yaşam biçimini, frekansını, desen, koku ve geometrisini tanımakla başlar. Her baharda Çiçek keşifleri yaparak gerek krater kıyısında ki Çiğdemler gerek dağların eteklerinde kayalar arasında ki Orkidelerle tanışmaya gidiyorum. Bahar demek Çiçek demek, can demek, kan demek, yaşama yeniden coşkulu ile başlamak sabır sınırlarını Kış ile dengelemek demek.

Ay Fazında Çiçekler Ve Ezoterik Takvim

Lavanta çiçeği üretiminde 4.yıla girdim. Dağlardaki medeniyet eksiği tarlalarda ki yaşamım ise 8 koca yılı devirdi. Ezoterik Ay takvimi kullanarak yetiştirdiğim Lavanta çiçeklerim 39 tür içinde Grosse adı verilen bir melez türdür. Bizim de Lavantamız var ama bol yapraklı diyorsanız farklı, hayır yapraklı değil ve rengi açık mor diyorsanız farklı bir türdür. Çiçek familyası içinde hepimizin yakından tanıdığı papatyanın bile 39 alt tür ve çeşidi olduğunu unutmayalım. Her Çiçeğin tıpkı bizim gibi bir ailesi vardır.

Dünyada bulunan birçok çiçek türü vardır, yeni yapılan tahminlere göre yaklaşık 400.000 çiçekli bitki var. Ancak, fitologlar tarafından daha fazla inceleme yapıldığında çift türlerin keşfi nedeniyle 600.000’den fazla bitki ismi çıkarılmıştır.

Ay fazı bahçeciliği, tarım kadar eski, folklor ve batıl inançlarda popüler olan bir fikirdir, ama bunu destekleyen bilimsel fikirler vardır.

Dünya hem güneş hem de ay tarafından etkilenen büyük bir çekim alanındadır. Güneşler ve ay dünya ile dizilmiş zaman gelgitler yeni ve dolunay sırasında en yüksektir. Ay, okyanuslardaki gelgitleri çektiği gibi, aynı zamanda, süptil su kütlelerini de çekerek, yeryüzünde nemin yükselmesine neden olarak büyümeyi teşvik eder.

Bu sırada en yüksek nem miktarı topraktadır ve testler tohumların dolunay sırasında en fazla suyu alacağını kanıtlamıştır. Ayın evrelerine göre dikim, alternatif yerçekimi çekişi ile ritimde kalacaktır.

Ay fazı bahçeciliği, her biri yaklaşık yedi gün süren dört fazı veya çeyreği dikkate alır. İlk iki çeyrek balmumu ya da ışığın artması, yeni aydan ve dolunaylara kadar uzanıyor.

Yeni Ay

Yeni ayda, ay çekimi su çeker ve tohumların şişmesine ve patlamasına neden olur. Bu faktör, artan ay ışığı ile birleştiğinde dengeli kök ve yaprak büyümesi oluşturur. İlk çeyrek, tohumlarını meyvenin dışında üreten yıllık ekinlerin üzerinde toprağa ekilmesi için en uygun zamandır. Örnekler marul, ıspanak, kereviz, brokoli, lahana, karnabahar ve tahıl ürünleridir.

2.Çeyrek Ay

İkinci çeyrekte çekim kuvveti daha azdır, ancak ay ışığı güçlüdür ve sağlıklı yaprak büyümesi yaratır. Özellikle dolunaydan iki gün önce, dikim için genellikle iyi bir zamandır.

İkinci çeyreği tercih eden mahsul türleri ise, yer üstünde üretilen yıllıklardır, ancak tohumları, meyvelerin içinde, örneğin fasulye, kavun, bezelye, biber, kabak ve domates gibi tohumlar oluşturur. Zirve nemin faydalarını elde etmek için dolunaydan hemen önce bitki.

Dolunay

Üçüncü ve dördüncü çeyrekler, ışığın azaldığı veya azaldığı dolunaydan sonra gelir ve enerji aşağı doğru çekilir. Yerçekimi çekişi yüksektir, toprakta daha fazla nem oluşturur, ancak ay ışığı azalıyor, enerjiyi köklere koyuyor. Bu, pancar ve havuç gibi mahsuller için köklenme zamanı için uygun bir zamandır. Ayrıca aktif kök büyümesi nedeniyle uzun ömürlü, ampuller ve nakli için de iyidir. Akrep burcunda.

4.Çeyrek Ay

Dördüncü çeyrekte yerçekimsel çekiş ve ay ışığı azalmıştır ve bu bir dinlenme dönemi olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda, yetiştirmek, hasat etmek, nakletmek, döllemek ve öğütmek için en uygun zamandır. Çalıların ve ağaçların derin sulanması için su işaretlerini kullanın.

Neden ay dikimi?

En iyi ay evresi ve işaretinin doğru kombinasyonuna ekilen bitkiler, en iyi etkilere sahip olmasından dolayı artan bir canlılık gösterir. Optimum oranda büyüyorlar ve daha az sağlıklı bitkileri etkileyecek gerileme eğilimi göstermiyorlar. Hasatlar genellikle daha hızlıdır, daha büyüktür ve mahsuller hızlıca tohuma gitmez. Ay bahçecilik gerçekleri, Ay’ın astrolojik işaretinden elde edilir, ki aynı ismin astronomik takımyıldızından farklıdır. Astrolojik yöntem, Solstices ve Equinoxes ile hizalanır. Ay Takvimi ile Gardening, Tropikal Zodyak’a dayanmaktadır.

Biyo-dinamik yöntemler, ayın astronomik pozisyonuna dayanmaktadır. Gökler, Zodyak’ın on iki işaretine eşit olarak ayrılır, ancak takımyıldızları aslında bu işaretlerde değildir. Astronomik hesaplamalar, takımyıldızlarının hareketleri için, ekinoksların alayı olarak adlandırılan zaman içinde harekete geçmiştir. Zamanlar birkaç güne kadar değişebilir.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x