Uyum sağlıyorum – Merkür Terazi Burcu’nda

Dünyevi aklımızın, zihnimizin, düşünce yapımızın, bir şeyleri hayata geçirmek için aldığımız kararlarımızın temsilcisi ve yöneticisi Merkür ilişkilerimizde adaletli olmamız için Terazi Burcu’nun enerjisine giriyor. Merkür akıl yoluyla sentezlenen bilginin zamanla bilgeliğe dönüştüren yolun aracısıdır. Aslında bu yüzden Merkür’e ‘Ulak’ denir. Cinsiyetsizdir yani tarafsızdır edindiğimiz bilgiyi ne yönde kullanacağımızı nefsimiz belirler. Çok akıllı bir kişi yakalanmayan bir hırsız da olabilir diğer yandan insanlara yol gösteren bilge biri de olabilir. Biz akıl sayesinde yeryüzündeki diğer ‘var’lıklardan ayrışırız hayvanların da aklı vardır ama bunu tamamen içgüdüsel olarak kullanırlar. İnsanlar ise güdüselliği aşmışsa farkındalığıyla sentezleyerek kullanır. Bu durum da akli tekamülle kişiyi ilerletir.  Akıl ‘bağ kurmak ve anlamlandırmak’ ile ilgilidir. En derinde tekamül için akan fikirsel ilhamların düşünce yapısına inmesi ve alt bilinçte anlamlandırılarak dünya hayatında ilişkiye (Venüs) ve sonradan eyleme (Mars) dönerek bizi hayat yolunda ilerletmesidir. Bir mucitin bulduğu fikirle yeni bir şey keşfetmesi ve onu kullanılabilir hale getirmesi gibi. Merkür’ün Terazi Burcu’nda bizden ne beklediğini anlamak için Terazi Burcu’na biraz göz gezdirmemiz lazım.

Uyum sağlıyorum - Merkür Terazi Burcu’nda

Terazi Burcu’nun öz’ü/hakikati dünyevi hayatın dualitesinde ikiyi birlemekle, dengelenmekle ilgilidir bu da anca ‘adalet’ ile olur. Terazi Adalettir. Adalet terazisinin sağ tarafında ‘merhamet’ diğer tarafında ise sol tarafında ise ‘hakkaniyet’ durur. Naif bir enerjidir. Merhametsiz adalet zalimlik olur fırından karnını doyurmak için ekmek çalan çocuğa müebbet hapis cezası vermek gibi. Çocuk ceza almalıdır evet ama çocuk olduğu için daha caydırıcı ve merhametli bir ceza almalıdır. Burada merhamet önemlidir ama çocuk katili birine aşırı merhamet etmek adaleti sekteye uğratır. Aşırı merhametten maraz doğar ve merhamet ettiğimiz kişi adalet tarafından ceza görmediği için aynı hareketlerine devam eder. Bu da toplumsal düzende ‘isyan’ getirir. Adaletin olmadığı yerde isyan olur.  Terazi Mizan Burcudur. Her şeyi yerli yerine koymakla ilgilidir ilahi düzende. Bir şeyi yerli yerine koymazsak (hak ettiği değeri vermezsek) o zaman da zulüm olur. Bunu kişisel hayatlarımızda görürsek Terazi’nin görevi ilişkilerdeki ‘dualite’yi dengelemekir. Çünkü Terazi Burcu’nu Venüs yani ilişkilerimiz yönetir. Kendimizle olan tutun da dünyayla olan tüm ilişkilerimizden Venüs sorumludur. Bu ruhsal tesirden dolayı genellikle ‘ara bul’mak ister. Terazi Burcu hava grubunun öncüsüdür zihinsel dönüşümü başlatır (eril). Mental, düşünsel ve fikirseldir. Sıcak ve nemlidir. Erildir. Uyum (nemli) sağlamak ister bunun için elinden geleni yapar kibar, nazik, diplomatik, flörtöz (sıcak) bir yapısı vardır. İlişkileri içinde kendini ‘var’ etmek ister bu yüzden ilişkileri çok önemlidir. Birliktedir ancak ‘kendi var’lığını birliktelik içinde aradığı için hep arayıştadır. Biraz ‘sen’ ile biraz ‘ben’ ile ‘biz’ olunur uyumlu olunur. Terazi Burcu ‘bir’ olmaz ‘biz’ olur. İlişki içinde uyum sağlamak adına kendi ‘ben’liğini yok etmeye meyillidir. Hep veren uyum sağlayan taraf olmaktan yorulur ve kaybolur. Yalnızlıktan korktuğu ve flörtöz olduğu için kırmamak adı altında kolay kolay hiçbir şeyi ‘son’landıramaz kararsızdır. Bu durum etrafındakiler tarafından algılandığında ‘güvenilmez, sessiz, tepkisiz, eylemsiz’ olur ve ilişkileri bozulur. Yeri geldiğinde ‘ben’ diyebilmelidir. Genellikle adalet, hakkaniyet ve sorunları çözmeyle ilgili durumları hayatına çeker bu özelliğini açığa çıkarması için. Gölge yönlerinde (nefsani) adaleti hep kendi çıkarına kullanma, istediği olmayınca aşırı hırçınlık, hoş görü adı altında hükmetme güdüsü vardır.

Aynı zamanda içindeki bu uyum aşkından dolayı Terazi Burcu ‘sanat’tır. İçimizdeki sanatçının enerjisidir. Birlik ve bütünün uyumundan ortaya ‘harmoni’ çıkar. Sanatın her dalıdır. Öz’ünde uyum vardır bütün notalar ya da renkler ayrı ayrı dururken anlamsızdır bir arada oldukları zaman aralarındaki uyumdan dolayı şarkı olur, resim olur duyularımıza hitap eder ruhumuza dokunur.

Merkür doğal Zodyak’ta Terazi Burcu’na geçtiği zaman evren bizden ‘fikirsel olarak hayata adalet ve hoş görü ile bakmamızı’ bekler bunu uygulamak ise ilişkilerimizle mümkündür. Fikirsel sanatçı yönümüzü destekler. Terazi’nin düşünce yapısı benzerlikleri ve parallellikleri bulmaya ve birleştirmeye odaklıdır diplomatlık buradan gelir. En çözülmez sorunları bile bu yaklaşımla çözmek daha kolaydır. Çözüm uyum getirir uyum ise itidal. İtidal kavgayı sona erdirir. İtidal gerek iç dünyamızda gerek dış dünyada daha sakin bir zihinsel yapı getirir. Merkür Terazi’de ruhsal olarak herkesin hakkına saygı duyar eğer huzurlu olmak istiyorsak hayatın bu ‘saygı çerçevesinde yaşanması gerekliliğini’ vurgular. Aynı zamanda Merkür hava elementinde entelektüel ve bilgilidir her tür gruptan insanla iyi anlaşır. Merkür uzunca bir süre Terazi Burcu’nda konuk olacak çünkü Retro yapacak. Retro ‘geriye dön bak’ demektir. Düşünsel/zihinsel yapımızda dünyayla ve kendimizle barış içinde olabilmemiz için; Terazi Burcu’ndaki bu seyir eğriyi doğruyu ayıklayıp, düzeltebileceğimiz şeyleri düzeltmek, fikirlerimizi belli bir düzene sokmak, kaba yönlerimizi törpülemek, herkesin hakkına saygı duymak, nazik ve kibar olmak, düşünceli olmak, kendi istediklerimizi diretmemek gibi özelliklerimizi açığa çıkarmamız gereken olaylar yaşamamız olasıdır.

 Merkür Terazi Burcu geçişi ateş ve hava gruplarına ‘fikirsel farkındalık desteği verirken diğer zıt kutup olan su ve toprak burçları için ‘zihinsel dönüşüm konularında da destek olabilir. Su grupları ‘duygusal düşünmekten’, toprak grupları ise ‘sabit fikirlilikten’ dönüşüm konularında açık fikirli olursa destek alabilir ve uyumlanabilir.

 Bu transitte Astroloji Haritamızda Terazi Burcu hangi evimizi kesiyorsa o ev ile ilgili konular hayatımızda daha aktif olacaktır.

Merkür’ün Terazi Burcu’daki bu tevhidi frekans salınımı hepimize hayırlar getirsin…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x