Ya EGOnuz incinmişse?

Alışılagelmişin dışında paylaşımlar yapan birinin ortaya attığı bir tezi şiddetle reddediyorsanız bilin ki bunu, o, o anda bir yaranıza dokunduğu için yapıyorsunuzdur yani o söylem aslında egonuzu incitmiştir.

Ya EGOnuz incinmişse?

Çünkü ego, kişisel algılama ve anlam yükleme kurgusuyla çalışan bir zihin işlevidir; sağduyu becerinizi felç eder, konuyu çarpıtır, hayata tarafsız ve geniş açıdan bakmanızı engeller.

Gerçeklerle yüzleşmek egonun işine gelmez. Egonuz size öyle oyunlar oynar, öyle dirençler oluşturur ki o anda gözleriniz hiçbir şey görmez, kulaklarınız hiçbir şey duymaz; böyle bir durumda o tezi ortaya atanın ne bilimsel kimliği ne güvenilirliği ne de tarafsızlığı kalır; adamı sıradan biriymiş gibi değerlendirir, karalamaya çalışır, hakaret eder, yaylım ateşine tutarsınız.

Hatta o kişiye öyle öfkelenirsiniz ki o artık eleştiri oklarını yönelttiğiniz bir hedef tahtası haline gelir.

Bazıları burada da frene basmayı bilmez; işi tehdite, tacize kadar götürür.

Bilin ki bu reddediş ve isyan hallerinde, tepkisel zihniniz egonuzla el ele vermiş, bilincinizi adeta dumura uğratmıştır.

Ve bilin ki gözlerinize, kulaklarınıza perdelerin indiği o anlar, gelişiminizin de durduğu anlardır; kendinize yarattığınız cehennemde yanmaya devam eder, hani ruhunu kaybetmiş, bedeni hala can çekişen ancak yaşadığını zanneden zombiler var ya, onlar gibi bir hayat sürdürür gidersiniz…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir