Yaşamın Sonsuz Sırrı Sende

Her insan okunası bir kitap okuyabilene
İnsan ruhunun cevherini yansıtır etrafına
Kimi varlığıyla aydınlatır gözümüzü alır nuru
Kimi varlığıyla düşündürür birer öğreti yaşattıkları
Birer sınavdır kendi sebebince her karşılaşma
İnsan öğrenir veya öğretir nihayetinde
Ruhun olgunluğu her ne düzeyde ise
Onu yansıtır her kelâmında
Sevgi en yüksek enerji, yüceltir her âlemde
Korku, nefret ve kibir ise sadece kaybettirir
İnsan yaşam sahnesinde hakkı olanı arar
Ve her insan yaşama kendinde olanı katar

Nedir yaşamda bıraktığınız iz farkında mısınız? Düşünür müsünüz bu yaşama nasıl bir armağansınız? İnsan sonsuz yaşamın sırrını taşır özünde. İnsan yaradılışın muhteşem gizemini barındırır ruhunda. İçeride ne varsa dışarıda o var. Aşağıda ne varsa yukarıda o var. Her zerresiyle yaşam örülmüş ilmek ilmek insanın doğasına. İnsan düşünen, sorgulayan, deneyimleyen ve öğrenen. İnsan öğrendikleriyle makamında yükselen. İnsan deneyimleriyle yolculuğunu hakkınca sürdüren. Yeter ki bilsin kendini. Yeter ki tanısın YÜKSEK BENLİĞİNİ. Yeter ki uyansın kendi hakikatine.

Yaşamın Sonsuz Sırrı Sende

Yaşamda varoluşun sırrı nedir düşünür müsün hiç. Kaç boyutlu bir evren var sırasıyla gök kubbeye dizilmiş? Ya paralel evrenlerde var olan olasılıklar neler? Güneş sistemimizde neden başka gezegenler de var? Diğer galaksilerde nasıl yaşamlar gizli? Ya Ay’ın saklı gizemi nedir? Dünya gezegeninde ilk yaşam nasıl ortaya çıkmış olabilir? Mitolojiler hangi saklı gerçekleri anlatır? İnsan uygarlığı neden cennetten indirilmiş? Yerde ve gökte hangi sırlar gizlenmiş? Ruhsal tekâmülün nedir nihaî amacı? Ya sen nasıl tanımlarsın yaşam amacını?

İnsan düşünen, sorgulayan, deneyimleyen, öğrenen ve anlamlandıran bir varlık. Her insan birbirine ayna olur yaşamda. Çalışır aynalar yansıtır yine sende olanı. Her aynada kendini görürsün sen oysa. Duygu ve düşünce kalıplarınla yaratan da oynayan da sen. Yaşamının tüm kurgularını özgür iradenle belirlersin. İşler dualite prensibi var olduğunu sandığın yaşam sahnesinde. Sen, O sahnede neyi görmeyi yeğlersen odur sana yansıyan. Deneyimlerinle değişir, dönüşür ve gelişirsin. Deneyimlerini seçen de yaşayan da yine sen. Bilirsen ruhunun yolculuğunu, yaşam oyununun kurallarını sen belirlersin. Doğumla ölüm arasında deneyimler deryasında, sen nicedir gelip giden değil misin?

O vakit bir düşün nedir öğrendiklerin? Hangi seçimlerin ne kattı ruhuna? Vazgeçişlerin ne kaybettirdi sana? Yaşadığın coğrafya, seçtiğin ailen, çocukların, dostların ya da mesleğin seni hangi SEN yaptı hiç düşündün mü? Bireysel ve kolektif bilinçaltında neler saklı dönüp baktın mı? Hangi düşünce kalıplarında sıkışmış kalmışsın? Hangi duygu kalıplarıyla kendini efendi sanmışsın? Eriştin mi hakikatine sorgulayan zihninle sen? Keşfettin mi sende olanı KİMSİN SEN?

Ruh giyindiği bedenle beşer doğup, insan olma yolunda yürüyen kadim bir YOLCU. Hatırlarsa saklanmış gerçeklerini, o derin uykusundan uyanır o vakit. İnsan düşünen ve sorgulayan bir varlık. Nerede olduğunu bilirse, nereyedir yolun sonu onu da bilir. İnsan hisseden ve hissettikleriyle deneyimlerini zenginleştiren hassasiyette bir varlık. Hislerini neyle beslediğini bilirse güzelleştirir tüm yaşamını. İnsan deneyimleriyle hamlıktan olgunluğa erişen. Bilirse kendini, sonsuz yaşamın sırrını da bilir. İnsan yaşamda her defasında kendini yeniden öğrenen.

Kimi hatalarıyla öğrenir
Kimi bilgelikle gözlemleyerek her An-ı’nı
Kimi bilginin peşinden gider sabırla
Kimi meçhule gider biçare
Yol uzun elbet bilinir
Lakin kurulu bir zaman işler nicedir
Ne vakit ayaklar altından kayıp gider yaşam bilinmez
Kendini bilene zaman değildir oysa hükmeden
O her döngüsünde zamanı da yönetir
Zaman bir rüya misali avutur sadece
Ego ise yola tuzaklarını kurar sinsice
Cehalet her defasında mazeretler üretir
Âlim olansa maddenin tuzaklarını bilir
Bilmek uyanmış zihninle görebilmek olanı
Gönül gözüyle görebilenlere
Ego ve cehalet uzaklaşmak için kâfidir
Bilge olan yaşamın gözlemcisi olur daima
Bilir ki aynalar çalışır dört bir yanda
İnsan o aynalarda her seferinde kendini tanır
Kendini tanımakla başlar bilgelik yolculuğu
Ruh hatırlarsa neyi aradığını bilir
Kendini bilen yaşamda varoluş gayesini de bilir
Yaşam hepimize muhteşem bir sınav yeridir
İnsan yaşamın sonsuz sırrını nicedir arayışa düşendir

www.senayzuhur.com

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x