Yoksa bir Şaman mısın?

‘’Gidiyoruz’’, ‘’geliyoruz’’, yine başa dönüyoruz..Ve bir türlü kadim kültürlerden vazgeçemiyor yeryüzü insanı. Bunların içinde en sık başvurulanı ve merak edileni de ‘’Şamanizm’’. Neden?, cevabı çok basit: İnsan, çoğu zaman unutsa da ‘’Doğa Ana’nın kopmaz bir parçasıdır.

şamanSon zamanlarda ‘’şamanlık’’ adetlerine olan ilgi oldukça artmış görünüyor. Çünkü, Adem oğlu, Havva kızı,  yapaylıktan nasibini fazlasıyla almış olarak, özüne dönme telaşı içinde, hevesle çareler arıyor. Bir çok kişi; iyi gelen bir şeyler bulma ümidiyle, yüz binlerce yıldır, orada köşesinde gururla duran ve yerini bir kere olsun terk etmemiş ‘’şamanizm’’ e yönelmiş durumda.  Belki de zaten birer ‘’şaman’’ lar ve sadece bunu onlara birilerinin hatırlatması gerekiyordur.

Bu yazımda, bir şamanın özelliklerinden söz ederek, kendisiyle ilgili ipuçlarını değerlendirmeyi okuyucuma sunuyorum:

1.Halihazırda devam etmekte olan global bilinç değişimini fazlasıyla hissetmek.

Şüphesiz, bir uyanma hali tüm dünyada yayılırken bir şaman, biraz daha farklı olarak bu uyanışı sadece hissetmekle kalmıyor, bir şekilde uyandırma pozisyonlarında liderlik yaparak mıknatıs gibi, diğer kişileri kendine çekiyor.  Bilinç dönüşümünün ve tekamülün gelişimine aktif olarak önde yol açıyor.

2.Onu, şamanik liderlik rolüne hazırlayan zor bir inisiyasyondan geçiyor.

Şamanın yaşadığı duygusal travmalar ve karşılaştığı dünya zorlukları diğerlerinden daha zorlayıcı ve bununla beraber güçlendirici olabiliyor. Çünkü; derdin ‘’dermanını’’ bulup, bunu daha sonra hayatlara uygulayabilmesi açısından engebeli bir inisiyasyondan geçmesi bazen neredeyse şart oluyor.

3.Ne olursa olsun hep naziksin ve içinde yaşarsın.

Şamanlar, çok boyutlu varlıklardır. Görünen ve görünmeyen dünyalar arasında tabiri caizse dans ederler. Eğer; şamanik bir arketipin varsa 3.boyuttaki zaman navigasyonun, diğer dünyalılardan önemli derecede farklıdır ve diğer boyutlarda kendini daha çok ‘’yuvada’’ hissedersin.

4. Doğa, evindir.

Şaman, doğa ve insanlar arasında bir köprüdür. Dağların, okyanusların, ağaçlar ve hayvanların tercümanıdır. Doğanın kendisiyle konuştuğunu hissede ve en mutlu olduğu anlar, doğada kaldığı saatlerdir.

5. Çok hassassın.

Başkalarının gördüğünden daha çok şey görür, duyduğundan daha fazlasını duyar bir şaman. Kokulara aşırı duyarlıdır ve hemen tanır. Toplumda bu yüzden garip karşılanabilir. Ama aslında bu ona verilmiş bir hediyedir.

yoksa bir şaman mısın6. Acı çekmekte olan insanlara, hayvanlara ve doğaya çekilirsin.

Doğal şifacı olmaları şamanları, ruhsal bir çekimle acı çekenlere doğru yönlendirir. Doğa Ana’nın tüm hünerlerini bilme merakında ve bazen de iyi bir uygulayıcısı olarak şifalarından vermeyi ruhsal görev edinmişlerdir.

7. ’’Şaman hastalığı’’ belirtileri.

Aşırı hassasiyetlerinden dolayı ve modern kültürün onlarda yarattığı depresif etkiler sebebiyle, uyumsuzluklarının sonucu olarak, kronik yorgunluk, migren, bel ağrıları çekerler. Bu durum, kendilerinin ‘‘bir şaman’’ olduğunu biri onlara hatırlatıncaya dek devam eder. Çağrıyı aldıklarında özlerini farkederler.

8.Canlı rüyalar.

Görünmeyen diyarlar, bir şamanla rüyalarında iletişime geçer. Hatta şamanik totemi ona yol gösterir. Bir hayvan figüründe çoğu zaman rüyalarında belirgin olarak onunla konuşur. Şamanın rüyaları oldukça canlı ve 3. boyuttan bile daha hissedilir olabilir.

9.Psişik güçler.

Telepati, şifalı eller, hayvanlarla konuşabilme, onları anlayabilme ve anlaşılabilme, hatta telekinezi bir şamanın özellikleri olabilir.

10.Bir yere ait hissedememek.

Şaman, modern toplumda ve yerleşim birimlerinde yabancılık çeker. Ancak; kendisi gibi olan diğer şamanları bulduğunda ve onlarla iletişim halinde olduğunda biraz olsun teselli bulur. Hiçbir yere ait hissedemez çünkü; içinde bir yerde, rolünün sadece‘’bir köprü’’ olduğunu bilir.

Bu ipuçları ışığında, ‘’Yoksa bir Şaman mısın?’’ Çağrısını aldıysan, “Evet !!!”

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Erman
Erman
26 Aralık 2019 08:59

Rüya Hanım,

Yazdığınız tüm maddeleri okudum. Yakın zamanda yıkıcı ama ruhumu serbest bırakan bir çok olay yaşadım.
Anlatmak istiyorum. Bu denli bilginiz olan konuda desteğinize ihtiyacım var. Lütfen.

Duru
Duru
Reply to  Erman
27 Aralık 2019 22:22

Merhabalar
Yazdıklarınızın hepsi bende var . Lütfen hemen bana ulaşınn

kerem
kerem
25 Mart 2020 01:42

youtube Umut Fırat Eroğlunun Bana sor programında Şamanizm ile ilgili konuşmasını dinledim ve bu konu beni etkiledi. Esasında bende içsel bir farkındalık oluşturdu. Şamanizm ile ilgili pek bir bilgim yok. Neden bilmiyorum beni çekiyor bu konu. yazdığın maddelerde emin olamamakla birlikte 8. madde ile ilgili birşey yaşamadım. Umut beye dünyaca ünlü şaman deniliyor. Acaba yardımcı olur mu bana

Funda
Funda
Reply to  kerem
16 Ocak 2022 19:34

Merhaba yakınlarım onlara dokundugumda hastalıklarının gectigini ve kendilerini iyi hissetiiklerini söylüyor. Bunu kendi uzerimde de denedim acikcasi boyle bir özelliğim varsa gelistirip daha fazla insana yardimci olmak istiyorum. Ayrica bir topkuluga girdigimde insanlarin ic dunyasini hissediyorum ruh halim onlarin duygularina gore degisiyor bazen bunalima giriyorum sirf bu yuzden ne yapmalıyım kimlerle iletisime gecmeliyim yardim edin

zeynep ercin
zeynep ercin
9 Nisan 2020 05:28

şuan saat 5.27 ve ben gözlerin dolu vaziyette araştırma yapıyorum ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun

Ahmet Başkara
Ahmet Başkara
10 Nisan 2020 07:19

@Ruya.s.Uğurlu kaynağınız nedir acaba yazdıklarına ne derece guvenebiliriz bizi bilgilendirebilirmisiniz.

Tuğba
Tuğba
26 Nisan 2020 00:11

Hepsi bende var bir çok yerden arastirdim
Istedigimi kendime cekiyorum bu daha cok var ve teknolojik aletlere temas ettigim de bozuluyor ?

Abdulkadir Kolçak
Abdulkadir Kolçak
10 Mayıs 2020 14:09

şamanım ama napcamı bilmiyorum

Doğa nagood
Doğa nagood
6 Ağustos 2020 13:38

Kendimi böyle hıssedıyorum

Can
Can
10 Ağustos 2020 02:37

Şimdi diğer boyutta bilincimi bir şekilde kazanmayı deniyeceğim, daha sonra yapabilirsem kendim üst katmanlara geçicem 13. Katmanı çok merak ediyorum m

melek
melek
3 Ocak 2021 09:21

ben o trvmaları drinden yaşayan biryi: ne kadın ne erkek insan olarak tanımlıyorum kendimi::çok sınandm ama ayaktayım::sizinle bende danışmak isterim teşekkürler:::

Şahin
Şahin
13 Nisan 2021 02:16

Merhaba. Çocukluğumdan bu yana bir garip hissediyordum fakat son 1 yıldır çok yoğun şeyler hissetmeye başladım. Maddelerde yazan tek bir kelime bile yanlış değil. Çocukluğumdan beri güçlü rüyalar görüyorum, gerçekten daha gerçek hissediyorum. Bazen aşırı kulak çınlaması, rüya gerçek arası bir durumda oluyorum ne yaşadığımı uzun uzun ifade etmem gerek. Hayatım hep bir kaos içinde oldu. Bir şeylerin etrafımda döndüğünü hep hissediyordum. Her şeyin bir ve tek olduğunu, farklılığın sadece bir yanılsama olduğunu hissediyorum. Özelikle yakınlarıma isteyerek masaj yaptığımda ağrıları bana geçiyor. Hisim, histen başka bir şey değilim. Çok yalnızım, kendimi hayatım boyunca hep yalnız hissettim, insanların, hayvanların, bitkilerin ne hissettiğini içimde hissediyorum. Anlatacak, konuşmak istediğim çok şey var fakat yakın bir arkadaşım da olsa, anlatmaya çalıştığımda bana deliymisim gibi bakıyor. Kendimden asla şüphe etmedim ama son günlerce burda anlatamadığım şeyler yaşadım ve artık aşırı gelmeye başladı o yüzden gerçeklik algımdan şüphe etmeye başladım. Fazla detay bilmemekle beraber soy hattımda benzeri şeyler olduğunu biliyorum. Artık çok yoruldum sürekli meditasyon yaparak moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum. Kısa ömrümde duygusal olarak defalarca çöküş yaşadım. Zaman algım değişmeye başladı, olaylara önce veya sonra ya da sebep sonuç ilişkisi içinde bakmamaya başladım, özetle bir çember diyebilirim. Bazen bir mekana gittiğimde, bir nesneye dokunduğumda ya da bir şey düşündüğümde, zihnimde anlık olarak görüntüler, sesler duyuyorum. Düşüncelerimin insanları etkilediğinden artık eminim, onlara nasıl bakarsam öyle oluyorlar, bazen ben mi onların içini görüyorum yoksa benim gördüğüm şekilde mi davranıyorlar emin değilim. Yakında bir şeyler olacağını hissetmeye başladım ve bir şeyin beni bulacağını

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x