Astrolojik etkilere göre beslenme ve bütünsel şifa

Ayurveda, binlerce yıldır kullanılan bir şifa sistemidir. Ayurveda da, Vedik Astroloji gibi bir vedik gelenektir.

Bu ay, vedik astroloji yazarımız Ebru Cinek ile birlikte birbiriyle bağlantılı yazılar yazmaya karar verdik. Bu yazıyı okumadan önce onun yazısını okursanız, bu yazıdan daha fazla verim alabilirsiniz. Ayurveda 3 temel yapıyı (doshayı) ele alır.

VATA (hava+ether)

PİTTA (ateş+su)

KAPHA (toprak+su)

Şu an Merkür gerilemesi yaşıyoruz ve Merkür gezegeninin doshası da VATA’ dır. VATA’ da en temel unsur harekettir. Hareket olmazsa hiçbir şey olmaz. O yüzden bütün doshaların kralı olan VATA’nın özeliklerini anlarsak ve onun ile ilgili bilgileri rehber alırsak bu süreçten en yüksek farkındalıkla ve ışıkla geçebiliriz.

Merkür gerilemesi döneminde kendi kişisel doshalarında VATA bulunanlar ve yükselen burçları VATA olan burçlar en çok  etkilenecektir. Bu burçlar İkizler, Başak, Terazi, Oğlak, Kova, Başak burcudur. Oğlak Satürn’ den, burada bahsettiğimiz diğer  burçlar ise Merkürden etkilenmektedir.  Ortak özelikleri ise hepsinin doshasının VATA olmasıdır. O halde bahsedeceğimiz önerilere en fazla dikkat etmesi gerekenler de, bu  burçlara sahip olanlardır.

PİTTA Dosha (ateş+su elementi) taşıyan burçlar Koç, Aslan, Yay, Akrep‘ tir.

KAPHA Dosha ( toprak+su elementi) taşıyan burçlar ise Boğa, Yengeç, Balık’ tır.

Mars Pitta,Satürn Vata, Merkür Vata, Ay Kapha, Venüs Kapha ve bazı yönlerden de Vata doshadır.

VATA‘lar çabuk üşürler. Acelecidirler. Havanın ve boşluğun özelliklerini taşırlar. Bir olayı bir an önce sonlandırmayı arzularlar. Ancak bunu yaparken aceleci davranırlar. Yemek alışkanlıkları düzensizdir ve rahatlıkla öğün atlayabilirler. Geç saatlerde uyurlar ve uyku problemleri yaşayabilirler. Birşeyi çabuk unutabilirler. Hafızalarında çabuk tutamayabilirler. Hareketli olmalarından kaynaklı aynı anda bir çok işi yapmaya çalışırlar. Bu da dalgın olmalarına neden olabilir. Besinleri doğru zamanlamalarda ve doğru şekilde tüketme alışkanlıkları genel olarak olmadığı için sindirim sistemi sorunları yaşayabilirler. Bu kişiler kolon sorunlarına, sinir sistemi sorunlarına ve kemik sistemi sorunlarına yatkındır. Vata’ da hava baskın olduğu için kabızlık sorunları, endişeler, panik atak artabilmektedir. Bu doshaya uygun beslenmek bu rahatsızlıkların doshadaki bozulmadan kaynaklanmasından ötürü ters elementteki besinleri tükeerek rahatsızlık sonlandırılabilir. O yüzden Ayurveda ‘ da ” Biz ne yersek oyuz.” anlayışı vardır. 

Merkür Vata dosha olduğuna göre bu ay kabızlık  sorunu daha fazla yaşanabilir. 1 bardak ılık süte 1 çay kaşığı hint yağı karıştırıp içmek hem kolonları temizlemeye yardımcı olacaktır hem de kabızlık sorununu çözecektir. Emziren anneler de bir damla hint yağını göğüs uçlarına bebeklerini emzirmeden önce sürebilirler. Yine geceden ıslatılmış kuru erik ve kuru sayısı sabah tüketilip üzerine ılık su içilebilir. Soğuk su önerilmez, çünkü sindirim ateşini söndürür. Sindirim gerçekleşmeyince de kabızlık yaşanır, besinler doğru elimine edilemez ve bedende toksin birikir.

Uykusuzluk sorunlarında çok artış olabilir. Melisa ve Lavanta çayı içmek iyi gelecektir. VATA’ yı dengede tutmak çok önemlidir. Vataların en geç gece 22.00′ de uyumaları önerilir ki hem kendi doshaları Vata kem de Merkürün doshası Vata olduğu için en ge 22.00′ de uyumaları onları dengeleycektir.

Her insanda her doshadan vardır ama bazıları daha baskındır. Vata bozulursa hareket olmaz. Hareket olmaz ise tüm sistem bozulur. Zihinsel, duygusal, enerjisel, ruhsal ve psikolojik olarak denge bozulur. Nefes almamızdan, kalbimizin atışına kadar hayati fonksiyonlar Vata ile ilgilidir. Merkür gerilemesi sırasında kalp ve akciğer sorunları yaşanabilir. Yine sinir sistemi, kemikler, dişler ve kolonlar ile ilgili hastalıklara karşı dikkali olmakta fayda bulunmaktadır.

Bu geçişin biraz zorlayıcı olduğunu belirtmiştik. Sinir sisteminin sağlıklı kalması için ve zihnimizi kararsızlık, endişe, korku gibi duygulardan arındırmaya yardımcı olan taşıdığı elementler nedeniyle Vata’ nın zıttı elementlere sahip olan süt, sütlaç, hurma, kayısı, antep fıstığı, geceden ıslatılmış ve kabukları soyulmuş badem, ceviz, maş fasulye gibi besinleri yaşamınıza dahil etmelisiniz. Hava ve ether elementi çok arttığındaveya olması gereken dengenin altına düştüğünde ciltte kuruluklar, çatlaklar da oluşur. Cildi bu dönemlerde beslemek için ılık susam yağı, lavanta, hindistan cevizi yağı, aloe vera, lavanta yağı kullanılabilir. Melisa ve lavanta çayları tüketmek sinir sistemini  yatıştırır. Yatak içine veya yastık altına konulan lavanta ya da yatağa damlatılan birkaç damla lavanta yağı zihni yatıştırır ve huzurlu bir uykuya kapı açar. Meditasyonlarda zihni sakinleştirmek için menekşeler düşünülebilir. Menekşeler karmik enerjileri temizleyen, sakinleştiren özelliklere sahiptir. Lavanta tarlalarında yürüdüğünüz hayal edilebilir.

İletişim sorunları için papatya çayı içilebilir. Papatyalar çiçek terapisinde dostluğu güçlendiren yapıdadırlar.Bu yüzden meditasyonlarda komşuluk, dostluk, sosyal çevre ile ile olan iletişimi güçlendimek için meditasyonlarda papatya tarlaları imgelenebilir. Yükselen  burçları balık, oğlak, özellikle konuşma evinde gerileme yaşayacak olan yay burçları,aile içinde gerginlikler yaşayabilecek olan terazi burçları, yakın çevre, kardeş ve komşularıyla ilişkilerinde gerileme yaşanmakta olan bir süreci yaşayan akrep burçları,boğa burçları papatyaların sihirli etkilerinden faydalanabilirler. 

Genel olarak bu gerileme sürecinde bütün burçların dikkat etmesi gereken kemik sağlığına aslanların biraz daha özen göstermesinde fayda bulunmaktadır. kemiklerimizin ne kadar sağlıklı olduğunu bize en net gösteren tırnaklarımızdır. Bedenimiz bize olabilecek potansiyel rahatsızlıkları işaret ederler.

Yine satürn etkisiyle kemikleri güçlendirmek için, Hindistan’ da var olan gaund tozunu imkanınız varsa temin edebilirsiniz. Bu toz süte karıştırılarak tüketildiğinde tekrar üremesi söz konusu olmadığı söylenen kıkırdakların tekrar oluşumunu sağlayabilmeke, kemikleri güçlendirmekte, herhangi bir yerde kırık varsa bunun çok hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Yine kemik suyu tüketmek, yemeklere katmak, ghee adı verilen saflaştırılmış yağı tüketerek( Internetten tarifine bakarak kendiniz evinizde yapabilirsiniz), hem topraklanır hem de kemik sistemini güçlendirebilirsiniz. Yapılabilecek bir çok yöntemden birkaçını paylaşabiliyor olsak da deneyimlediğinizde çok faydası olduğunu göreceksiniz.

Dişler bu süreçte etkilenebilir, hassaslaşabilir. Kova burçları özellikle diş sağlıkları ile ilgili süreçler yaşayabilirler. Dişleriniz sağlığını korumak için susam yağıyla diş etlerinize masaj yapın. arada meyan kökü çiğneyin. Bu diş iltihaplanmalarına iyi gelecektir.Mineralli tuzlarla dişleri fırçalamak ve muz kabuğunun içi ile dişleri ovmak beyazlamasına neden olacaktır.

Sinir sistemi için bir önerim de temin edebiliyorsanız Brahmi oil ( yağı) aln ve burun deliklerinize birer damla damlatın. Zihninizin berraklaştığını, sakinleştiğini, berraklaştığını ve hafızanızın güçlenip odaklanmanızın arttığını fark edeceksiniz. Ilık susam yağı ile beden masajı yapmak birebir  gelecektir.  Vata dosha nefes fonksiyonları ve kalp atışıyla da doğru orantılı olduğu için bu masajı yaparken göğüs bölgenizi iki yana doğru ortadan yana doğru açarak sürün. Bu yağı sürerken gönül gözünüzün açıkdığını, üst boyutların geçiş kapısı olan kalp chakranızdan bir yolun da açıldığını hayal edin. İzin verin hava bu farkındalık anında ciğerlerinizi doldursun ve sizi tazelesin.

Merkür VATA dosha olduğu için en çok hava ve ether elementi ile ilgili bilgiler verip Vata dosha üzerinden konuları anlattık. Kısa olarak pitta ve kapha doshadan da bahsetmeyi yararlı buluyorum.

PİTTA‘ lar dengeli bir beden yapısına sahiptirler. Ateş ve su elementi özelliklerini birlikte taşıdıkları için çabuk öfkelenir, çabuk yatışırlar.

KAPHA‘ ların bedeni toprak ve su elementlerinin etkisiyle su tutmaya meyillidir. Kilo almaya yatkındırlar. Yemek yemekten mutluluk duyarlar. uykuyu çok severler. Güçlü bir hafızaları vardır.

Bir kişinin beden tipi tespit edilirken, yeme içme alışkanlıklarından uykuya kadar bensel, zihinsel, duygusal ve psikolojik süreçleri ile ilgili kişisel özelliklerine bakılır. Bunun dışında burçlarının bulunduğu doshaya, nabıza, tırnak ve kemik sistemine, idrara ve beden işarelerinin taramasına bakılır.  Kişinin yükseleni Başak burcu diyelim, yükselen yöneticisi de  Merkürdür. Her ikisi de Vata’ dır ve beden tipinde hava ve ether elementlerinin baskın olduğunu gösterir. Ayurveda ‘ da tersi ile tedavi vardır. Baskın olan element ne ise onun tersindeki elementin nefesi alınır, o elementin tersine uygun olan yoga duruşları kişiye özgü yaptırılır. beslenme ve uyku alışkanlıkları buna göre düzenlenir.

Özet olarak; bu ay gökyüzünde zorlayıcı etkiler bulunmakta ve beslenme alışkanlıklarımız da olmak üzere bütünsel sağlığımız için uyku düzenimiz de dahil bir çok konuya dikkat etmemiz gerekir. Bu ay özellikle Hava ve ether elementinden oluşan Vata doshayı artıran besinlerden  uzak durmakta, yer yatağında uyumayı tercih etmekte, toprakla temas halinde olmaya ve doğada yürüyüşlere gitmekte fayda var. 

İçinizdeki ayna sevgiyle parlarken  en yüksek ışığınızla bu süreçten geçmeniz, sakinliğinizi korumanız ve iletişim sorunları yaşama potansiyelinizin yüksek olduğu bu dönemde farkındalıkla yol almanız ve zihnin oyunlarına mizah diye bakarak üzerinden gelmeniz niyetlerimle…

Not: Bu yazı içindeki bilgiler teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Lütfen ilgili doktorunuza danışınız.

Benzer yazılar

2 Yorum

    1. Funda Mumcuoğlu

      Nesrin Hanım Istanbul’ da Nişantaşı’nda Ben Zamanı merkezinin egitmenlerinden biriyim. Bir kişi de açıp talep etse eğitimlerimı veriyorum. Bana oradan ulaşabilirsiniz. Dergimizden de takipte kalırsaniz zaman zaman bu tür bilgileri paylaşıyor olacağım. Sevgilerimle Funda

      Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir