Kadının ısı dengesi onun nabzı gibidir (Ayurvedic Sistem)

Dar omuzları, genişleyen kalçaları hiç yıkanmasa da yağlanmayan kupkuru saçları ve cildi ile çabuk öğrenip çabuk unutan Vata kadınları. Ya da sindirime açık ve iyi çalışan, çok çabuk yağlanan saçları ile yavaş ve kavrayarak öğrenen, ağır Kapha kadınları. Telaşlı ve yüksek hararetli, kilo almaya uygun bedenleri ile Ateş ve Su enerjisini taşıyan Pitta kadınları. İyileşmeye odaklı hangi sistem olursa olsun Dişil Enerji içimizdeki Ateşi dengede tutmayı önerir. Peki ya neden gereklidir bu denge? Sıcak ruh, beden ve zihinlerin enerjisi yükseldiğinde kadın ne hisseder?

Kadının ısı dengesi onun nabzı gibidir

Erkek ısı olarak dişil enerjiden neden daha yüksektir? Bu enerji farlılıkları Antik çağlardan beri ortaya konan birtakım tezlerle de ele alınmıştır.

Roma’da, Soranus ve Galen gibi Yunanlı hekimler cinsellik ve bu iki farlılık hakkında bilinenleri daha da arttırmışlardır. Onların çalışmaları İslam bilimcileri cinsellik hakkındaki sorulara daha fazla zaman harcamaya teşvik etmiştir. Bu çalışmalar Yunan ve Latin el yazılarıyla standart bir metin haline getirilmiş̧, tıp okullarında 16, 17 ve 18. yüzyılda anatomik araştırmaların yeniden doğusuna sebep olmuştur. Kadının içi soğuk olduğundan yukarı çıkan ısı oldukça azdır, erkeklerde ki fazla ısı ise yukarı çıktığında saçları telef eder, kısa zamanda saçlar dökülüp kelleşmeye başlar. Yine teorilere göre bedensel durumda erkek soğumaya ihtiyaç duyduğu için üreme organı çıkıntılı kadının ki ise içeriye girintilidir. Bununla da yetinmeyen Hekimler, hep ısıya ihtiyaç duyan kadınların, nemli, değişken ve kararsız olduklarını erkeklerin ise cesur, kararlı ve atılgan olduklarının sebeplerini ısıya bağlarlar. Kadının değişken, kararsız zihni ısınmaya başladıkça gevşer ve huzurlanır. Her on kadından yedisi çok üşür, artık bu mevzuya daha bilimsel bakabiliriz ve kendimizi neden çok üşüyorum demekten kurtarabiliriz sanırım.

Isı, ayurvedik sistemde elementlerin etkisi altındadır, sizi anlatan en belirgin element durumu ısı ve soğuma dengelerine açıklık getirir. Dolasıyla her insanda her element vardır ancak sizde baskın olan elementin enerjisini tanımak oldukça önemlidir. Bu tanımlar da ne yiyip ne yememeniz gerektiğini, hangi çiçek özlerinin hangi baharatların ya da hangi yoga asanalarının size göre olduğunu bilmek ve öğrenmekten geçer, bu farkındalıklı durum yaşam şekliniz olmaya başlıyor. . .

Yazımın en başında belirttiği Vata/Pitta/Kappha yani Tre Dosha (Üçlü Yaratılış) özellikleri analiz testleri, nabız (karın nabzı) atışı ile belirlenebiliyor. Peki ya çiçeklerle aracı çalıştığınızda neler oluyor? Hangi çiçek özleri hangi dişil enerji için gereklidir.

Beden ısısının ya da soğumanın yüksek olduğu noktaları tespit ettikten sonra ilgili çiçeğin ta kendisi ile çalışıyoruz. Örneğin Sandal/Rock Rose/Jasmin ve Misk otu kullanımı aşırı soğuyan noktalar için oldukça elverişli, elbette ki seans ve takip süreci ile bunu dengeliyoruz. Daha ilk dokunuşla bu Çiçek özleri çalışmaya başlıyor ilgili Marma noktası ile çalışırken (Marma; bedenin dengesinden sorumlu toplam 107 nokta/enerjinin iç zekası/Ayurvedic sistem) mutlak ilgili Çiçek özünü kullanmak gerekiyor. Ağrılar ve hastalıklı durumlarda çiçek özlerinden hazırlanmış merhemler (Salve) kullanılıyor. Isı derecesi yüksekse ki kadınların özellikle menstürel menapoz ya da ergenlik gibi dönemlerinde soğutucu, denge kurucu çiçek özleri devreye giriyor. Mustard ve Lavanta uzmanlığı başlıyor.

 

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir