Benzerin iyileştirici özelliğinde; çiçekler

“Hepimiz kişisel özelliklerimizle tanımlanırız. Çiçekler bu tanımlamayı güçlendirir, olumsuz kalıpları, negatif özellikleri dengelemek-yumuşatmak ve dönüştürmek için çalışırlar.” E.Bach/ İyileştirici Çiçek kitabından.

Benzerin iyileştirici özelliğinde; çiçekler

Doğada her benzerin bir başka benzeri ve zıttı-karşıtı vardır. Homeopatik Çiçek Terapisinde benzer benzeri ile çalışır ve yine benzerini iyileştirir. Doktor Edward BACH yani Çiçek Terapi sisteminin kurucu babası, otoritesi olarak tam dört yılını bu benzerleri bulmaya adamıştır. Onu bulmak için, Doğada ki Bitki Krallığının arketiplerine sokulmuştur. Bir Druid Rahibinin ritüelinde, bir Sibirya Şaman’ının iyileştirme yönteminde tanımıştır bitkileri. Onların kullanım özellikleri konusunda araştırmalar yaparken, sezgilerini ve içsel bilgeliğinin de sesine güveniyordu. O, Genel Homeopatiden daha kolay ve herkesin kullanabileceği bir Terapi sistemi olmalıydı diyordu, herkesin ruhsal dünyasına, kişilik özelliklerine, travmalarına hizmet edecek bir sistemden söz ediyordu. Peki neydi bu sistem?

Doğa iyileşmenin anahtarlarını her zaman sunmuştur, tüm ilkel medeniyetlerde kullanılan doğanın sınırsız iyileştirici gücü onların ilahi yaratanın en yüksek devinimlerini taşıdığına inandığı büyük krallıklarda toplanırdı. Gökyüzü Krallığı ile astrolojiye dokunmuş, Bitki Krallığı ile şifalanmanın sanatını bulmuşlardır. Ayın gizemli saklanan yüzü, duygusal yönlerimizin temsilcisi olmuş, Güneş Yaşamın temel kaynağı olarak görülmüştür. Bach bir bakteriyolog ve homeopat olduğu için Bitkilerle nasıl çalışması konusuna hakimdi, Hannemanh’ın yanında çalışırken birçok AŞI geliştirmiş ve dozların önemini Paracelsus ile sindirmiş bir doktordu. Hastalıkların nedeninin ruhsal yalnızlıklar-travmalar-kişisel özellikler gibi başlıklar altında toplanması gerektiğini düşünüyordu. Benliği oluşturan kavramların kişinin yetişme-öğrenme sürecinde geliştirmesi gereken bir unsur olduğunun altını çiziyordu. Arketiplerinde Bitkinin İlahi olanla bağlantısını, ne için kullanıldığı, temel yapı taşlarını (kimyası) ve hangi ruha benzediğini araştırmıştır. Kelt Rahiplerinden oldukça etkilenmiş sistemi oluştururken bu Ağaç çiçekleri ile itina ile çalışmaya özen göstermiştir. Örneğin güçlü bir ruha sahip olduğu bilinen Oak (meşe) ağaçları, bu dünyada ki varlığımızın sorumluluklarını öğretirken, İmpatiens (sabır otu) çiçeği, telaşsız ve sabırlı olmayı öğretir. Doğanın ilk bilge rahipleri olan Druid’ler, ergenlik diliminde olan çocuklarına bu ince çizgiyi ve sabrı İmpatiens çiçeğinin güçlü ruhunu, titreşimlerini aktarıyorlardı. Ay zamanı gökyüzünde duygusal kontrol edilemeyen durumları tedavi etmek için en ideal süreçtir. Yeni Ayla beraber yeniler, duygusal değişimlerin başlangıç zamanıdır. Bach tüm bu kayıtların otoritesine sadık kalmıştır. Çiçek özlerini hazırlarken Kaynatma ya da Solarizasyon yöntemlerini tıpkı arketiplerinde gösterildiği gibi hazırlamıştır. Ağaçların evrimsel bilgeliğine, bitki krallığında ki kimliğine bakmıştır. Tüm bu analiz ve araştırmadan sonra uygulamaları başarı ile sonuç vermiş, gönüllü iyileştirme sürecini yaşadığı kasabanın yaşayanlarını buluşturmuştur. İlk kitabını 12 Çiçek İyileştirmesi adında hazırlamıştır. Bugün İngiltere Bach Center’da ilgili kaynaklar ve dokümanlar sunulmuştur.

İlk Çiçek sisteminin şifa anneleri ortaya çıkmıştı: belirgin olarak sabırsız ve telaşlı olanlar için İMPATİENS (sabır otu) çiçeğini kullanmıştır. Anadolu Şamanlarının bu çiçeği kullandığını bizlerde arşivlerden öğreniyoruz, Kelt Rahiplerinin dünya üzerinde ki yayılışlarında, Anadolu’da da izlerinin olduğunu kanıksamamalıyız. Druid’ler Sabır Otunu benzer bir kişilik özelliği olup, kabuklaşmadan ergenlik döneminde çözmüşlerdir. Ergenin dünyaya aşırı heyecan, bilgiçlik, telaş, asi tavır gibi olumsuz hallerine İmpatiens le şuruplar hazırlamışlardır. Bach bu çiçeğin özünü gerçekten de sabırsız ve telaşlı olanlarla uyum içinde çalıştığını gözlemlemiştir. Bu sorunu yaşayan danışanlarına (hastalarına) iyileşmeleri için kullanmıştır, bunu gönüllü yapmış bu uğurda aldığı kazanımlar onu sistemi hazırlamaya koşullandırmıştır. Sabır otu çiçeği gibi daha birçok Çiçek familyasını bu sisteme taşımıştır. Geleneksel hazırlama (güneş-kaynatma vb.) yöntemlerini Arketiplere sadık kalarak oluşturmuştur. Siz de var olan titreşim frekansını daha yukarı bir mhz le (titreşime)uyarıcı olarak taşıyan Çiçek özleri, çiçeğin kimyasını değil daha ziyade enerjitik boyutunda kullanılır. Negatif düşük titreşimleri yükseltmek için. Zihin belli bir düşünme biçimini alışkanlık haline getirir bu kodlanmış eylem dizilimlerini kırarak kişiye daha farkındalıklı bir boyut kazandırır çiçekler.

Çiçek Homeopatisi Terapisinde genel Homeopatik kullanımlardan farklı olarak sadece Çiçeklerin enerjitik imzaları kullanılır. Bach, genel homeopatinin zorluklarını bildiği için daha evimizde, yakınlarımıza, çocuklarımıza, hatta evcil hayvanlarımıza fayda sağlamamızı sağlayacak bir sistem geliştirmiştir. Ülkemizde sadece Bach Flora tanınırken, Çalı Çiçekleri –FES özleri-Alasca Çiçek Terapisi gibi birçok terapi sistemi de kullanılmaktadır. Çiçek Terapi benzersiz iyileştirme sistemi ile 90 yılı aşkın süredir Avrupa’da kullanılmaktadır.

Benzer benzeri yükseltir, karşıtlar dengeyi getirir…

 

 

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir