Bir Herbalist olmanın on maddesi

Bitki Krallığı eşsiz şifaya sahiptir ancak ehil ellerinden yani Eğitimini almış profesyonel insanlardan destek alınarak kullanılmalıdır. Paracelsus İmzalar doktrini adlı eserinde şöyle açıklar bu konuyu ; evrende ki her şey zehirdir mühim olan dozdur…

Bir Herbalist olmanın on maddesi

Her bitki herkese iyi gelmez. Her doz herkese iyi gelmez.

Her master bitki sizi iyileştirmez ancak bu bilinç ve şuur seviyesine erdikten sonra bir kılavuzla yola çıkarsınız sonrasın da ise önce kendi üzerinizde çalışırsınız daha sonra başkalarına şifa vermeye açılırsınız. Piyasa da ortalıkta dolaşan Ayahuasca, Sun Pedro, Datura gibi bitkiler ölümcül tehlikelidir. Evinizde kullanamazsınız zira boyutlar değişir hatta altıncı kat yüksekliğini zemin gibi görme eğilimleriniz başlar. Bu yüzden yaşamını kaybeden hatta bitkinin yoğun enerjisini taşıyamayarak çıldıran yığınlarca insan var.

Emek ve zaman işidir. Maalesef bizim ülkemizde hemen kısa eğitimlerle kendini herbalist ya da naturapatisyen ilan etmek adetten olmuş, eğer bu kadar basit olsaydı hepimiz birer herbalist olurduk.
Bugün bu yazıyı kaleme almayı ön plana aldım zira şuur seviyesi ya da idrak noktasına varmak özellikle Okült alanda bu kadar kolay ve basit değildir. Bitkiler doğru ellerde kullanılmazsa ciddi sorunlara ve hasarlara neden olabilirler. Bu iş bir oyun ya da bitkiler oyuncak değildir.

Ülkemizde her gün yığınlarca insan Kundalini üstadı ya da Şaman olduğunu iddia etmeye başladı. Herkes her şeyi bilemez herkese her alan uygun olmaz. Sizi çevreleyen enerji, gölge duygular, toksik şehir yaşamları ya da beton yığınlar arasında şifacıyım demek bana göre büyük bir trajedidir. Henüz hayatında toprak anaya elini sürmemiş, içindeki öfke ve kıskançlıkları temizleyememiş birinin karmaları üzerinde çalışması gerekirken, telefonda sürekli dedikodu yapma alışkanlığı olmuş ve hala bu eğilimin 2.Çakra enerji alanının bir göstergesi olduğunun farkında olamayan binlerce insan var. Monklar, rahipler, keşişler, şamanlar gibi ustalar neden dağlarda, temassız yaşadıklarını bir düşünelim derim…

Rahip modu kavramı ile yeni dünya açılımları ustaca ele alınmalıdır yani Monk Mode, kişinin kendini geliştirmek için oluşturduğu ve genleri ile taşıdığı karmaları temizlemek için dış dünyadan izole olduğu bir kişisel gelişim sürecidir.

Bu süreçte kişi, günlük yaşamdaki dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşarak, kendini tamamen hedeflerine ve kişisel gelişimine odaklamaktadır. Rahip modu belirli bir süre için uygulanmakta ve bu süre, kişinin hedeflerine ve ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Bir herbalist olmanın altın kuralları vardır. Hadi bir göz atalım bu değerlere;

Bir Herbalist olmanın on maddesi

‘Tüm hayatımı bahçede geçirme nedenim yine tüm dünyayı onlarla keşfetmemdir…’
Goethe

Herbalist Olmanın 10 Yolu

Gail Faith Edwards tarafından kaleme alınmış muhteşem bir makale. Şifa olsun hepimize…

Kuzey Amerika Tıbbi Herbalizm Enstitüsü’nden Paul Bergner kısa süre önce Otuz Yıl veya Daha Fazlasında Nasıl Usta Bir Bitki Uzmanı Olunur başlıklı ilginç bir makale yayınladı.

Bergner, makalesinin I. Kısmına, Batı Bitkiselciliğinin Kuzey Amerika ve Britanya’da ölmekte olduğunu bildirerek başlar. Bitkisel bilgimizin % 90’ının “boşa gittiğini” savunuyor. Onunla aynı fikirde olduğumdan emin olmasam da fikirlerinin dikkate alınmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Bergner, daha önceki zamanlarda bitki öğrencilerinin gerektirdiği titiz ve gayretli çalışmanın bir örneğini veriyor, çalışma ve uygulamada bu düzeyde bir titizlik olmadan, konunun ustalığının oluşamayacağını belirtiyor. Uzun yıllar süren çalışma ve uygulama boyunca gerçekleşen derinleşme sürecini ve bunun mevcut ve sonraki nesiller için bitki uzmanları için ne kadar önemli olduğunu tartışmaya devam ediyor.

Bergner’in makalesinin II. Kısmında şu soruyu sorar – Bitkisel bir kariyerin ilerici gelişimine ve alanda ustalığa yol açabilecek rutinleri, uygulamaları ve disiplinleri nelerdir?

Bergner gibi ben de “ustalığa götürecek rutinler, uygulamalar ve tutumlar konusunda genç nesli eğitmeye odaklanmış” yaşlı bir bitki uzmanıyım. Dolayısıyla onun yerinde ve düşündürücü sorusuna burada değinmek istiyorum.

Ustalık Rutinleri:

1 – Yer Algısı.
Derin bir yer duygusunun yetiştirilmesi, bir bitki uzmanı için paha biçilmezdir. Hepimiz bir eko sistemden, bir biyobölgeden çıkıyoruz, hepimiz çevremize, yerimize hem temel hem de eterik olarak bağlıyız. Bu yer duygusunu ve bunun bitkiler ve insanlarla nasıl bir ilişkisi olduğunu anlamak, şifalı bitki uzmanının yolunun önemli bir parçasıdır. Kuzeydoğu Amerika’daki bir kadına, hastalıklarına çare olarak Güney Afrika’da yetişen bir bitki sunulduğunda olduğu gibi, genellikle bu faktör göz ardı edilir. Tek tek bitkileri ve insanları birleştirmenin olası etkilerini ve eylemleri anlamak için kritik olan bir yer duygusu geliştirin.

2 – Dikkat – Gözlem. Konsantrasyon.
Uzun süre tek bir yerde yaşamanın olayı, bazı şeyleri daha kolay kendi üzerinizde odaklanarak çalıştığınızı fark etmenizdir. Ve arkanızda gözlemleri temel almak için bolca zaman ve aktivite var. Bazı şeyleri fark etmek uzun zaman alır; On dört yıllık bir süre boyunca bitkilerin kendi başlarına bir tarlada doğal olarak nasıl hareket ettikleri gibi. Ya da son birkaç kez tentürünüzün turuncuya dönmesi için geçen süre gibi. Gözlem, bir bitki uzmanının en önemli becerilerinden biridir. İster bir vahşi toplayıcı ve ilaç üreticisi, ister klinik bir bitki uzmanı veya bitkisel beslenme uzmanı olun veya olmayı hedefliyor olun, özel bitkisel yolunuz ne olursa olsun, keskin gözlem becerileri geliştirmeniz gerekecektir. Bunu nasıl yaptın? Dikkat ederek. Uyuya kalmadan.

Bir bitki uzmanı hayata sürekli dikkat etmelidir. Tüm yaşam ve yaşam süreçleri. Bunu yapmanın bir yolu, uzun yıllar boyunca bir bahçeye bakmaktır.

Goethe tüm hayatını bahçede geçirdiğini ve böylece tüm dünyayı keşfettiğini söyledi. Tohumları başlatın ve büyümelerini izleyin. Hoş geldiniz, aynı bitki her yıl geride kalıyor. Bitkilerinizle ilgili her şeyi her mevsiminde fark edin. İnsanlar, hayvanlar, böcekler, diğer bitkiler, toprak ve hava üzerindeki etkilerine dikkat edin. Bahçenizi sık sık ziyaret edin, derin nefes almak, derinden koklamak, derinden görmek, derinden dinlemek, derinden rahatlamak için zaman ayırın. Kalbinizden nefes alın. Arıları ve kelebekleri izleyin, esintiyi hissedin.

Toprak Olun
Kendinizi şımartın. Yere diz çök, kendini otların dibine koy, onlardan yardım iste. Onlara neye ihtiyacın olduğunu söyle. Bunu her gün, her ay, her yıl yapın. Tüm sorunlarınızı toprağa bırakın, her şey gibi onlar da görünmeyen toprak mikroorganizmaları tarafından dönüştürülecektir…

3 – Vahşi kalbinizi açmayı öğrenin,
İçsel vahşi doğanızla bağlantı kurun. Toprağın vahşi yüreğiyle, bitkilerin vahşi yüreğiyle rezonansa giren bu açık, saf ve şefkatli yürektir. Bitkiler ve insanlarla çalışmak için, sezgisel olarak onlarla bağlantı kurabilmeniz gerekir. Birinin vahşi kalbini açmak iletişim yollarını temizler. Kelimeler gereksizdir, iletişim anlıktır. Bir biliş olur. Bu, kitaplarda okuduklarınızdan farklı. Bu bilginin gerçek bedenidir, bu bilgeliktir. Uzun yıllar boyunca gözlem, çalışma, uygulama ve taahhüt üzerine tahakkuk ettirilir. Bu bilme, birçok farklı gerçeğin tek bir tutarlı anlayışta birleştiği sezgi anlarında gelir. Vahşi yüreğinizi açabildiğiniz ölçüde bu yola girersiniz. Bunu her gün yapmaya çalışın.

4 – Bitkisel Müttefik.
Odaklanmak için her yıl yeni bir bitki seçin. Bitkiyi mutlaka yetiştirin ya da vahşi doğada karşılayın, gözlemleyin, onunla farklı ilaçlar ve yiyecekler yapın, birçok şekilde kullanın, düzenli olarak tüketin ya da mümkün olduğunca sık kullanın ve sürekli gözlemleyin. Gözlemlediğiniz her şeyi not etmek. Kendi notlarınızı tutmak kritik derecede önemlidir. Bitkilerle meditasyon yapmayı öğrenin. Onlarla ilgilenmeyi öğrenin, onları tek tek işlemeyi ve kullanmayı öğrenin. Çalıştığınız her bitkiye tek tek aşık olun. Oradaki canlıyı, bitkinin ruhunu tanıyın. Gücüne saygı gösterin. Vahşi kalbini ona aç.

Bir Herbalist olmanın on maddesi5 – Çalışma, çalışma, çalışma.
Oku oku oku. Tüm geleneklerden bitki kitapları ve şifalı bitkiler okuyun, botanik çalışın, tıbbi dergiler ve bitkisel monograflar okuyun, her türlü şifa hakkında kitaplar okuyun, psikoloji, cinsellik, bağımlılık, depresyon, cilt hastalıkları, sinir rahatsızlıkları hakkında bilgi edinin…hiçbir şeyin altını boş bırakmayın.

Ama zaman ayırın. Okumanızda, çalışmanızda, araştırmanızda gayretli olun. Elinize geçen her şeyi okuyun ve hayatınızın geri kalanında konunuzu ve ilgili konuları okumaya ve çalışmaya devam edin. Kişisel okuma ve gözlem hakkında notlar tutmaya yardımcı olur… bol notlar tutun. Tüm ciltleri toplayın. Kendi notlarınızın altını çizin…

Bir öğretmen istiyorsanız, dışarı çıkın ve ustalaşmış bir kılavuz birini bulun. Bitkiler ve insanlarla çalışma yaklaşımı sizinkiyle örtüşen birini bulun. Değerlerinizi paylaşan biri. Bir öğretmen, hayatınızdan yeni geçen biri olabilir ya da yıllarca öğretmeniniz ve akıl hocanız olarak kabul edeceğiniz biri olabilir. Dikkatlice seç. Ardından, öğretmeninizden öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye kendinizi adayın. A’dan Z’ye hepsini içinize çekin. Teşekkürler. Ve bir tuz tanesi eklediğinizden emin olun.

6 – Hayatınızı kolaylaştırın.
Olabildiğince basit ve doğal bir şekilde yaşayın. Yabani su içmeye çalışın, yabani bitkileri yiyin. Doğal göllerde ve göletlerde veya nehirlerde yüzün. Önce küçük adımlarla kendinizi doğaya geri döndürün, sonra olabildiğince hızlı koşun. Geceleri gökyüzüne bakın, ayın evrelerini, yıldızların durumunu fark edin. Sabah güneşin doğuşunu karşılayın, hava karardığında yatın. Elektrik ışıklarını yakmak yerine mumları yakın. Mümkün olduğunca dışarıda yerde yatın. Çıplak ayakla toprakta yürümek. Bunları günden güne, aydan aya, yıldan yıla yapın.

7 – Maneviyatınızı geliştirin.
Dua etmeyi öğrenin. Sık sık dua edin. Doğal otları yakarak enerjinizi temizleyin. Sık sık, günde birçok kez şükredin. Sadece bitkilere değil, tüm yaşama aşık olun. Danışanlarınıza aşık olun. Onlara iyileşebileceklerine söyle.

Onlar için dua et. Bu dua seviyesinde, hem bitkilerle hem de danışanlarınızla en derinden bağlantı kuracağınız manevi seviyedir.

Henüz sahip değilseniz, manevi bir disiplin geliştirin. Doğuştan gelen maneviyatınızı geliştirin. Bu senin için ne anlama geliyorsa. Tüm ilişkilerinizde doğru, dürüst, adil, açık ve kusursuz olun. İnsanlar ve bitkiler size güvenmek zorunda. Bu güvene layık olmalısın. Sözünü tutmalısın. Doğru olmalısın. Yaşamla ve özellikle toprakla, bitkilerle, insanlarla ve tüm canlılarla etkileşim kurma biçiminizde etik olun. Yaşam tarzınız, tutumlarınız ve etik anlayışınız ile şifalı bitkilere ve bitkisel ilaçlara yaklaşımınız büyük ölçüde başkalarını size çekecektir.

Umut yetiştirin. Umut, iyileşme denkleminin kritik derecede önemli bir parçasıdır. Olumlu tavrınız, danışanınızın devam eden iyileşmesi için kritik öneme sahiptir. Topluluğum bitki uzmanı öğrencilerime, eğer danışanınız bir konsültasyon seansının sonunda size dönüp “Teşekkürler, şimdiden çok daha iyi hissediyorum” etkisi yaratan sözler söylemezse, söylüyorum. O zaman işinizi yapmamışsınız.

8 – Danışanlarınızı dinleyin.
Derin dinleme alıştırması yapın. Bir müşteriyle birlikteyken kalbinizden derin nefes alın. Gözlerine bak. Durdukları, yuttukları, nefes aldıkları ses tonlarının yanı sıra kullandıkları kelimeleri de dinleyin. Derin dinlemeyi öğrenin. Müşterinizin size neyin yanlış olduğunu, neye ihtiyaçları olduğunu söylemesine izin verin. O zaman onlara yardım etmeyi taahhüt et. Müşteriniz hakkında yapabileceğiniz her şeyi fark etmeye çalışın. Sağlığı arayın, ışıltıyı arayın, onlarda ki parlak ışığı arayın. Bunu besleyin.

9 – Kendi sığınağınız olun.
Tamam, Buda bunu söyledi, ama tekrar etmeye değer! Kalabalıktan uzak yaşamaya yardımcı olur. Kendi işini yapmayı öğren. Kenarda dans et, kenarda yaşa. Kendi evreninin merkezi ol. Sizi çevreleyecek destekleyici, sevgi dolu insanları çekin. Onları geri sev, ama alanını koru. Buna ihtiyacın olacak. Gerçekte olduğunuz kişi olmanız, ifade edilmek için içinizde olanı ifade etmeniz gerekir. Bitkileri yansıtmak isteyebilirsiniz, ancak diğer aktarları değil. Başkalarından öğrenin ama kendi yollarınızı, kendi formüllerinizi, kendi yolunuzu geliştirin. Kendin olmaya çalış. Kendini tanı. Gerçekten iyi. Kendinizi tanımadan bitkileri veya insanları iyi tanıyamazsınız. Zayıf yönlerinizi kabul edin, güçlü yönlerinizi kabul edin ve başkalarına yardım, sevgi, şefkat ve şifa vermek için kendi bilginizi geliştirin.

10 – Öğrenme alıştırması yapın.
İlgi alanlarınız hakkında başkalarıyla konuşun. Tutkunuzu paylaşan başkalarıyla arkadaşlık edin. Özgürce fikir alışverişinde bulunun, bilginizi paylaşın. Başkalarına deneyimlerinin/gözlemlerinin ne olduğunu sorun. Dinle ve öğren.

Bir büyük ve bir öğretmen olarak size şunu söyleyebilirim ki, en çok öğrendiğim insanlardan bazıları genç öğrencilerim. Yeni fikirleri ve bilgileri ile beni sürekli zinde tutuyorlar. Bana ilham veriyorlar. Bir şey bilmediğini söylemekten korkma. Hepimiz burada öğrenciyiz. Her gün öğrenme alıştırması yapın.

Bu on katlı yol, bitkisel bir kariyerin aşamalı gelişimine yol açacağına ve bitkicilik alanında ustalığa yol açacağına inandığım bazı rutinleri, uygulamaları ve disiplinleri özetlemektedir.

Bir şey daha. Bitkiselciliğin öleceğine inanmıyorum. Ben de tüm bitkisel bilgilerin %90’ının kaybolduğuna inanmıyorum. Bunun olabileceğini hiç sanmıyorum.

Bitkilerin bu bilgisinin içsel bilgi olduğuna inanıyorum. Bu, hücrelerimize derinden gömülü olan bilgidir, bu bilgi bizim doğuştan hakkımızdır. Bu gezegendeki insanlar olarak mirasımızın bir parçasıdır. Bitkiler hakkındaki bu derin bilgi kaybolamaz, ancak geçici olarak unutulmuş olabilir.

Bu On Katlı Yolu takip edin ve sadece zanaatınızın değil, hayatınızın da ustası olun. Şimdi kendi vahşi kalbinizdeki sakin bilgeliği kurtarmaya başlayın. Bitkisel canlanmanın aktif, katılımcı bir üyesi olun!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Murat Tali

    Doğanın dilini anlamaya başladığında şifasını bulacak insan ama o kadar çok kavgalı ki varoluşla şifasını değil sürekli olarak hastalığını kapıp duruyor doğanın. Şifa olması dileğiyle, emeğine sağlık Dağların Kızı…

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir