Bir Kedinin Sayıklamaları

Entellektüel bir kedinin gözünden yaşama bakış,  “Bir Kedinin Sayıklamaları” ile sarsılmaya hazır olun!

Yazar Murat Söker’in ilk kitabı “Bir Kedinin Sayıklamaları”, Eylül ayında okuyucuyla buluştu.

Kitapta, Hermes adındaki erkek kedi; keşfetme ve eğlence duygusu ile kendisini, çevresindeki insanları ve deneyimlerini masum ve sevimli bir dille okuyucuya anlatıyor.

Anne, babası arkeoloji müzesinde, doğmuş olan Hermes’in ismi de mitolojiden geliyor; O, Zeus ve Maia’nın oğulları Hermes. Biraz meraklı, biraz yaramaz, bir o kadar da bilgili hatta oldukça entellektüel bir kedi… Kimi insana göre kedi, kimisine göre kedicik olarak kendini tarif ediyor. Uzun, kumral renkte tüyleri, yerçekimine meydan okuyan, göğe doğru kıvrılmış kalın bir kuyruk ile endamını gösteren bir yürüyüşe sahip.

Entellektüel kedi Hermes’in anlattıklarını okurken, bir anda düşünsel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculukta ilişkiler, aşk, estetik, cesaret, dayanışma ve paylaşımlar var. Hermes’ in anlatımlarında  sadece insanlar yok. Aşk yaşadığı sevgilisini ve bulunduğu çevredeki kedi dostlarını da bize anlatıyor. Tüm bunların yaşam serüvenimizdeki önemi ve kapladığı yerleri bize samimi bir üslup ile hatırlatıyor. Sonra birden,  bir anı defterine yazılmış şiirler ortaya çıkıyor. Bu şiirleri okurken hayatı sorgulayan bir kişiyi tanıyoruz. Şiirler ile özdeşleşerek; kendi varoluş değerlerimizi düşünmeye başladığımızı hissediyoruz. Eski aşklar, yalnızlık, doğa ve insan ilişkisi yani bizi hayata bağlayan ya da acı veren şeyleri o şiirlerde bulup, derinlerde sıcaklığını hissederek yaşıyoruz.

 

Amatör düzeyde yazı denemeleri olan yazar Murat Söker, bu denemelerinden yola çıkarak kaleme aldığı “Bir Kedinin Sayıklamaları” ilk kitabıdır. Kitabın, ana karakteri Hermes’in masum ve sevimli sayıklamaları aracılığıyla yer yer günümüz toplumsal yaşamına yönelik ciddi eleştirilerde bulunuyor.  Hermes, müze müdürünün, kendisine anlattıklarını eğlenceli ve keyifli bir dille okuyucuya aktarıyor. Bunu yaparken de günümüz tüketim toplumuna yönelik ciddi bir özeleştiriye aracılık ediyor; “Günümüzde bireyler daha çok kazanıp daha çok tüketmekle uğraşırken edraflarındaki gerçek güzellikleri görmüyorlar. Yarış atı gibi sadece önlerindeki hedefe konsantre olarak hayatı yaşıyorlar. Maalesef, güzelleşmek adına yoğun tüketim arayışındalar. İnsanlığın hedefi daha iyi bir dünya yaratma arzusu olmalıdır….”

“Bir Kedinin Sayıklamaları”, yalın anlatımı, ilginç olaylar örgüsü ve toplumsal yaşamı psikolojik analizlerle irdeleyen yaklaşımı ile sadece kediseverleri değil, geniş bir okuyucu kitlesini etkisi altına alacak görünüyor.

 

Bir Kedinin Sayıklamaları

Yazar: Murat Söker

Yayinevi/DiziYayinevi: Cinius

Sayfa sayısı : 97

Birinci baskı: Eylül 2016

 

Murat Söker kimdir?

1973 İstanbul doğumlu olan Murat Söker, İşletme Fakültesi ve Psikoloji Yüksek Lisansı mezunu. İstanbul’da şehir yaşamını benimsemiş insanların bir arada olduğu; mahalle kültürünün çok iyi bir örneğinin yaşandığı renkli bir çevrede doğup, büyüyen Murat Söker, kendi deyimiyle “düzenli kitap okumaya” ilk gençlik yıllarında başladı.  Sonrasında okumaya olan ilgisi devam eden Murat Söker, okudukları ile içinde birikenler yazma tutkusu halini alınca senaryo, şiir ve hikaye olarak amatör düzeyde denemeler yazdı. Bir Kedinin Sayıklamaları, yazarın bu denemelerine ait ilk kitabıdır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir