Entellektüel bir kedinin gözünden yaşama bakış

“Bir Kedinin Sayıklamaları” ile sarsılmaya hazır olun!

“Bir Kedinin Sayıklamaları” okuyucuyla buluştu

Yazar Murat Söker’in “Bir Kedinin Sayıklamaları” kitabı, yeni baskısıyla okuyucuyla buluştu.

Kitapta, Hermes adındaki erkek kedi; keşfetme ve eğlence duygusu ile kendisini, çevresindeki insanları ve deneyimlerini masum ve sevimli bir dille okuyucuya anlatıyor.

Anne, babası arkeoloji müzesinde, doğmuş olan Hermes’in ismi de mitolojiden geliyor; O, Zeus ve Maia’nın oğulları Hermes. Biraz meraklı, biraz yaramaz, bir o kadar da bilgili hatta oldukça entellektüel bir kedi… Kimi insana göre kedi, kimisine göre kedicik olarak kendini tarif ediyor. Uzun, kumral renkte tüyleri, yerçekimine meydan okuyan, göğe doğru kıvrılmış kalın bir kuyruk ile endamını gösteren bir yürüyüşe sahip.

Entellektüel kedi Hermes’in anlattıklarını okurken, bir anda düşünsel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculukta ilişkiler, aşk, estetik, cesaret, dayanışma ve paylaşımlar var. Hermes’ in anlatımlarında sadece insanlar yok. Aşk yaşadığı sevgilisini ve bulunduğu çevredeki kedi dostlarını da bize anlatıyor. Tüm bunların yaşam serüvenimizdeki önemi ve kapladığı yerleri bize samimi bir üslup ile hatırlatıyor. Sonra birden, anı defterine yazılmış müze müdürün günlüğü ortaya çıkıyor. Bu anıları okurken hayatı sorgulayan bir kişiyi tanıyoruz. Okuduklarımızla özdeşleşerek; kendi varoluş değerlerimizi düşünmeye başladığımızı hissediyoruz. Eski aşklar, yalnızlık, doğa ve insan ilişkisi yani bizi hayata bağlayan ya da acı veren şeyleri bulup, derinlerde sıcaklığını hissederek yaşıyoruz.

Kitabın, ana karakteri Hermes’in masum ve sevimli sayıklamaları aracılığıyla yer yer günümüz toplumsal yaşamına yönelik ciddi eleştirilerde bulunuyor. Hermes, müze müdürünün, kendisine anlattıklarını eğlenceli ve keyifli bir dille okuyucuya aktarıyor. Bunu yaparken de günümüz tüketim toplumuna yönelik ciddi bir özeleştiriye aracılık ediyor; “Günümüzde bireyler daha çok kazanıp daha çok tüketmekle uğraşırken etraflarındaki gerçek güzellikleri görmüyorlar. Yarış atı gibi sadece önlerindeki hedefe konsantre olarak hayatı yaşıyorlar. Maalesef, güzelleşmek adına yoğun tüketim arayışındalar. İnsanlığın hedefi daha iyi bir dünya yaratma arzusu olmalıdır.”

“Bir Kedinin Sayıklamaları”, yalın anlatımı, ilginç olaylar örgüsü ve toplumsal yaşamı psikolojik analizlerle irdeleyen yaklaşımı ile sadece kedi severleri değil, geniş bir okuyucu kitlesini etkisi altına alacak görünüyor.

Bir Kedinin Sayıklamaları

Yazar: Murat Söker

Yayinevi/DiziYayinevi: P Kitap

Sayfa sayısı: 130

Birinci baskı: Kasım, 2021

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir