En-El Hak Felsefesi

Temelinde Kuantum fiziğine yakın olan yaklaşımla evrilmiş En El-Hak felsefesi, şimdiki zaman dilimine göre yani an`da işlevselleşir. Yine ona göre bilgi bedende gizlidir zaten, geçmişte veya gelecekteki hiçbir şeyle ilgili değildir. Her şey sadece şimdide ve an‘dadır ve bu an‘ın seçilmiş deneyimidir yaşamdaki sürekliliğin kendi gerçekliği.

Tanıklık yaptığı veya deneyimlediği olay ve olgular karşısında üzülmez veya asla pişmanlık duymaz. Çünkü insan yaşadığı duygusunun tüm anlarına kendi zihninde denetim yapabilme kapasiteye sahip olan bir varlıktır. İnsanın kemalete ereni, insan-ı kamil olanı, ancak belli bir deneyimde hangi duyguyu hissetmek istediğini seçme yeteneğine, yine geçirmiş olduğu kendi evriminden dolayı bu olanak ve imkan kendisinden vücut bulmuştur. 

Bazen de çoğu insanın gelişigüzel ve kontrolsüz duygusal karşılıklarını gereksiz görür ve onları asla deneyimlemez. Mantıklı düşünme yerine, veya duygusal bedenin korkuya dayanan hayatta kalma içgüdüleri yerine, yaşam kararlarını verir ve ona göre seçimlerini kendisi belirleyerek özgürce yapar. Yüksek sezginin ilahi akışta işlediğini ve duygusal veya zihinsel bedenin tutarsızlığına maruz olmadığını kendi pratiğinde deneyimliyerek bilgi edinir. Kendisinin özgür iradesiyle karar verip seçtiklerinden başka nedenlere gereksinimi yoktur onun.

En-El Hak felsefesinin insan yaşamındaki evrensel varoluş dokusunu kavrayan ve onu yaşamla buluşturan ana tema, kişideki varoluş aşamasını İnsan‘i Kamil‘e erdiren, olayları ve olguları deneyimlerken, kendisini gözlemleyerek varoluşun bir ve bütünündeki tanıklığını etkin kılarak hayatı oluşturur…“

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Mehmet incili

    pek çok yazı seçtim okudum. hepsi de değerli. farkındalığı yüksek ve bilinç yükseltici. sonraları tek tek yorum yazarım. sevgiyle..

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir