Geleceğin Cennet Tohumları Çocuklarımız

Güneşimiz, ışığımız, yaşam kaynağımız çocuklarımız. Onlar geleceğimizin cennet tohumları. Onlar umudumuz, yarınlarımız. Onların ışığı sönerse kararır dünyamız.

Geleceğin Cennet Tohumları Çocuklarımız

Çocuklarımıza nasıl bir gelecek düşlüyoruz? Ne kadar farkındayız onların sorunlarının? Ne gibi çözümler üretiyoruz bugünleri ve yarınları adına? Nasıl bir gelecek miras bırakıyoruz çocuklarımıza?

Farkındalıkla, duyarlılıkla, sorumluluk bilinciyle hiç düşündük mü dünyanın yetişkinleri olarak bizler, çocuklarımızın var olan sorunlarını samimiyetle. Onlar için nasıl bir gelecek düşlüyoruz? Onlara nasıl bir dünya miras bırakacağız gelin bir daha düşünelim o zaman farkındalık adına…

190 ülkede güçlü bir varlığa sahip, dünyanın öncü çocuk hakları savunucusu olan UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) tarafınca yapılan misyon açıklamalarından biri de; “Çocukların yaşatılmaları, korunmaları ve gelişmeleri insanlığın gelişme öğesi olan evrensel kalkınmanın belirleyicileridir.” şeklindedir.

Geleceğin Cennet Tohumları Çocuklarımız

UNICEF tarafından 2015 yılında yayınlanmış “Dünya Çocuklarının Durumu” raporuna göre; 1990 yılı itibariyle 5 milyar olan dünya nüfusunun, 2050 yılında yaklaşık 2,7 milyarı 18 yaşından küçük çocuklar olmak üzere 9 milyara ulaşacağı belirtilmiştir. Yine UNICEF raporuna göre; 2030 yılına kadar çoğunluğu önlenebilir hastalıklar nedeniyle 69 milyon çocuğun hayatını kaybedebileceği, 167 milyon çocuğun yoksulluk içinde yaşıyor olabileceği ve 750 milyon kadının da çocuk yaşta evlenmiş olabileceği öngörülmüştür. Aynı rapor verileriyle; 2017 yılı itibariyle bugün dünyada eğitim imkânına ulaşamayan ilköğretim çağında 61 milyon çocuk, ortaokul çağında 60 milyon ergen bulunmaktadır. Okula gitmeyen çocukların %52 ‘sini kız çocukları oluşturmakta ve eğitim imkânına ulaşamayan her 4 çocuktan 1’i krizden etkilenen ülkelerde yaşamaktadır.

Geleceğin Cennet Tohumları ÇocuklarımızTüm dünya ülkelerince kabul edilen, çocukların yetişkinler gibi haklarına saygı kazandığı “Çocuk Hakları Sözleşmesi” günümüzde 30. yılını doldurmaktadır. İlgili sözleşme; sivil, kültürel, ekonomik, siyasi, sosyal ve insancıl hukuk hakları gibi sadece çocukları ilgilendiren tüm uluslararası insan haklarını kapsamak üzere geliştirilmiş ilk önemli girişim olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda tüm dünya çocukları için planlanan hedefler nedir diye bakacak olursak;

  • Eğitim, cinsiyet ayrımı olmaksızın çocuklar için fırsat eşitliği temelinde ücretsiz ve ulaşılabilir olmalı
  • Dünyada gerçekleşen felaket, çatışma, yoksulluk, güvenlik sorunları ve beslenme yetersizliği nedeniyle çocuklar hayatını kaybetmemeli
  • Önlenebilir anne, yeni doğan ve çocuk ölümleri önlenmeli, çocukların sağlığı ve gelişimi desteklenmeli
  • Güvensiz su, sanitasyon ya da hijyen eksikliğine bağlı önlenebilir hastalık ölümleri önlenmeli
  • Kritik durumdaki muhtaç çocuklara yaşamsal hizmet ve bakım zamanında ulaştırılabilmeli
  • Tarım ve sanayi gibi birçok alanda çocukların işçi olarak çalıştırılması önlenmeli
  • Engeli olsun olmasın tüm çocuklar bir arada yaşayabilmeli, çocukların hiçbiri toplumdan dışlanmamalı
  • Hızlı kentleşme sorunu nedeniyle çocuk dostu şehirler inşa edilmeli
  • Çocuklar ve sahip oldukları hakları arasında duran finansal, siyasal, kurumsal, toplumsal ve kültürel engellerin ortadan kaldırılması merkezi öncelik olmalı şeklindedir.

Günümüzün çocukları uyaranların çok fazla olduğu, bir o kadar daha eğitici ve geliştirici bir ortamda; araç-gereç, oyuncak, televizyon, radyo, dergi, kitap, bilgisayar, internet, sosyal platform ağları gibi kitle iletişim araçlarının etkisinde yetişmektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda; aile, eğitmen, sosyal çevre ve toplumu oluşturan biz yetişkinlere çocuklarımızın kişisel ve yaşam haklarını korumak, onların güvenliğini sağlamak, ruhsal ve fiziksel sağlıklarını korumak için daha fazla sorumluluk düşmektedir. Ve sorumluluk bilinci insani bir sözleşmedir. Bu sözleşme insanoğlunun vicdanlarıyla hükme bağlıdır.

Geleceğin Cennet Tohumları Çocuklarımız

İnsan olmanın erdemlerinden birdir insani sorumluluk bilinci. Evrensel değerlerle, bütün canlılar gibi çocuklarımızın da yaşam hakkına sonsuz saygı göstermek en önemli insani sorumluluğumuzdur. Çocuklarımızın sağlığı, güvenliği ve yaşamı geleceğimizdir.  Dünyamızı aydınlatan güneşimizdir onlar. Bu nedenle bütün insanlığın sorumluluğundadır çocuklar…

Çocuklarımız geleceğimiz, yarınlara umudumuz güneşimiz

Çocuklarımız geçmişin bize mirası

Onların çocukları da bizim geleceğe mirasımız

Çocuklarımız, verebildiğimiz sevgi tomurcuklarıyla

Bugünün rengârenk çiçekleri, yarınların cenneti

Çocuklarımızın kahkahalarındaki ahenk, canlılık demek.

Gözyaşlarındaki kırgınlıksa, kalbimizde dinmeyen bir sızı.

Dünya okuluna her erken veda eden çocuk,

Ruhumuzu derinden kanatan bir yara

Kendi hayat hikâyesiyle zamansız göçüp giden her can,

İnsanlığımızdan kopan bir parçadır acısıyla

Bize gözleriyle…

Özlemlerini, acılarını, sitemlerini, umutlarını…

Kaygılarını ve korkularını anlatan her çocuk

Bize bizi…

Kaybettiklerimizi ve unuttuğumuz değerlerimizi

Görmezden geldiklerimizi anlatır aslında

Çocuklarımızın arzusu, yaşanası bir dünya bırakmamızdır onlara

Emanetçisi olduğumuz dünyayı, hakkınca devretmemizdir hakları

Sevgi, barış ve huzur kokan gelecektir umutları

Biz Ademoğlu’na

Geleceğin cennet tohumlarıdır çocuklarımız

Geleceğin Cennet Tohumları Çocuklarımız

Güneşimiz solmasın temennisiyle, geleceğin cennet tohumları çocuklarımızı sevgiyle  büyütelim hep birlikte el ele. Onlar aydınlık yarınlarımızın kutsal mirasçıları eşsiz varlıklarıyla… Ve koşulsuz olsun sevgimiz.

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir