Yüksek bilinçte şefkat anlayışı

Tüm duygusal sorunlar bilinçaltımız ve bağımlılıklarımız tarafından yaratılır. Başkalarının sorunlarını sevecen bir şefkatle hissetmeli, ancak onlara gelişimleri için ihtiyaçları olan mesajları veren zor durumlarına kendimizi duygusal olarak kaptırmamalıyız. Yüksek bilince doğru gelişimimiz bu kapanlardan kurtulmamıza bağlıdır. Şefkat, diğer insanların zor durumlarını hissedip, anladığımızda şöyle bir enerji yayabilmemizdir. “Evet, biliyorum birçok insan aynı şeyleri yaşıyor, böyle hissetmen normal ancak tüm bunların bir oyun olduğunu görmeye çalış,” diyerek bu enerjiyi gönderebilmektir.

Yüksek bilinçte bir diğer anlamıyla şefkat, başka insanların yaşamlarında şimdi olanı reddederek kendi içlerinde yarattıkları dualiteyi anlamanız ama onların oyunlarına kendimizi kaptırmamamız, yüksek bilinçte kalabilmemizdir. Çünkü onlar kendi oyunlarını yaşamakta, onlar yüzünden ıstırap çekmekte ve yaşamın onlara sunduğu mesajları almaya çalışmaktadırlar. Birisine, kendiliğinden akan sevgi yerine zorunluluk, acıma ya da görev duygusuyla yardım ettiğinizde, sizin yardımınıza ihtiyaç duyduğu için o kişiye içerleyebilirsiniz.

Bu olumsuz duygular o kişinin gerçek ihtiyaçlarına duyarlı olmanızı ve gerçekten yararlı olacak şeyi yapmanızı ve söylemenizi engeller. Çoğu kez birini sevecen bir şekilde dinlemek, ona verilen bir öğütten daha yararlıdır. Kendi oyunlarını oynayan ve yaşamın ıstırabını çeken insanların yaşam oyunları ne kadar trajik olursa olsun, onlarla birlikteyken yapılacak en iyi şey mutlu ve sevecen kalmaktır. Çünkü onlar bu rolü seçmiş ve kendi deneyimlerini yaşamaktadırlar. Bu rolü oynamak da, onların işidir ve yardımcı oyuncu rolüne kapılmak doğru değildir.İnsanların yaşamlarındaki oyunlarına acır gözlerle bakar ve yine acıyarak yaklaşırsak herkesi sevecek kadar zamana ve enerjiye sahip olamayacağımızı da idrak etmeliyiz.

Yüksek bilinç yasasının öne sürdüğü gibi oyun kendimiz de dahil herkesi, her şeyi koşulsuz sevmektir. Bu yüzden olaylara ve insanların yaşadıklarına daha bilinçli yaklaştıkça enerjimiz de artar. O zaman çevremizdeki insanları sevmeye ve onlara hizmet etmeye akacak sürekli bir enerji akışına sahip olabiliriz. Yani yüksek bilinçte şefkat anlayışı; insanları sevmeye, onları anlamaya evet, acımaya ve kederi paylaşmaya hayırdır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir