Kadın Olmak

Öğretiler (dinler hariç) insanlar arası cinsiyet ayrımı yapmaz ve herkesi eşit görür. Öğretinin içinde kadın ve erkek yoktur sadece insan vardır. Fakat orada bile bir ayrım göze çarpıyor, bakın dünyadaki özellikle son dönemdeki yükselmiş ve aydınlanmış üstat diye görünen kimliklere hepsi erkek. Osho, Mooji, Jiddu Krishnamurti, Paramahansa Yogananda, Mahavatar Babaji, Sri Yukteswar, Swami Kriyananda, Lahiri Mahasaya, Ramana Maharshi vb… uzar gider liste. Hiç kadın yok… İşin ilginç yanı 20 yıldır bu kişileri ve onların öğretilerini devam ettirmeye çalışanları takip edenlerin de %80’i kadın… Fakat orada olamayanlarda ne yazık ki yine kadınlar…

kadın olmak

Tibet, Hint, Nepal ve Uzakdoğu ülkelerinde yer alan tüm tapınak ve manastırların da öğreticileri erkek. Araya kadın ve kız öğrencileri alsalar da aydınlanmış üstat olarak tabir edilen karakterlerin hepsi erkek. Yani dünyayı saran kutsal dinlerin kadına bakış açısını bu öğretilerde ele geçirmiş vaziyette.

kadın

Peki neden kadından bu kadar ürken bir erkek dünyası var? Bu soruyu soran oldu mu kendisine? Temelde tüm inançlar ve öğretiler erkek karakterin nefsine hakim olamamasının karşısında; kadını eve kapatıp ortadan kaldırmak ve onu örterek sokağa çıkartmak gibi bir çözüm bulmuştur. Kadınların buna teslim olmasının da ironik bir teslimiyeti var. Kimse nefsine hakim olamayan erkeğe, gözünü kapat, yere bak dememiş. Demişlerse de pek başarılı olamamış.

Günümüzde birçok ashram ve okul, kadın ve erkeği bir arada büyüten çalışmaları yürütüyor ama orada bile halen erkek gücü baskın. Bu özgürlükçü ve birlikte oluşun dışa yansıyan tarafı da genellikle, seks, özgür seks, günahkar seks, grup seks şeklinde oluyor. İnsanlar özellikle dindarlar, bu tarz bir araya gelişlerde kendi içlerindeki kötülüklerin yansımasını her yerde gördüklerini düşündükleri için yaftaladıkları şeylerde günahkar topluluk üyeleri oluyor. Bu ortamlarda kadınlar olmazsa bu tarz bir bakış açısı olur muydu? Hayır tabi ki… Üstelik, onlarca eşcinsel erkek orada dini ritüel ya da meditasyon tarzı şey yapsınlar, bu din adamları sadece erkek gördükleri için (cinselliği düşünmemeye başlıyorlar) böyle bir şeye de ihtimal vermezler ve bunu da desteklerler. Günün sonunda kadın dünya gözünde ve mistiklerin bakış açısında bir seks objesi olmaktan öte geçememiş durumda halen. Kadınların toplu olarak, bu bakış açısını değiştirmeleri ve erkekleri bu bakış açısına göre şekillendirmeleri gerekiyor. Bunu ilk olarak, ait oldukları düşünce, öğreti, yapı, inanç, kültür ve sosyal yapı her ne ise onun başına geçerek yola koyulabilirler.

Öğretiler erkeklerin değil insanlığın öğretisidir. Yok erkeklerin değil insanların yoludur. Bilgi erkeklerin değil insanların bilgisidir. Gerçeklikler erkeklerin değil, insanlığın gerçekliğidir. Ve Dünya erkeklerin değil; üzerinde yaşayan tüm canlıların ve bitkilerin dünyasıdır. İnsana ait olanı erkeğe teslim etmek dünyaya yapılacak en büyük ihanettir.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir