Narsistlerin istismarı

Narsistle ilişki insanı aptallaştırır. Olan aklını da kaybedersin. Psikolojik istismar fiziksel istismardan çok daha kalıcı hasar bırakır. Kişi anlamadan tepki veremez. Beynimizin iki bölgesi vardır birisi hipokampüs diğeri amigdala. Meslek hayatındaki yaşadığımız stresin etkilerini teselli alarak dikkatimizi dağıtarak yenebiliriz fakat sürekli psikolojik istismara uğradığımız partnerimizden böyle bir kurtuluş yolumuz yoktur.

Narsistlerin istismarıMeslek hayatının istismarına en azından ücret aldığın için katlanabiliyorsun fakat narsist ile olan ilişkin de karşılığında sana hiçbir şey verilmez. Hipokampüs beynimizdeki Limbik sistemin içerisinde yer alan bir bölgedir. Kayıt tutma ve hatıra gibi işlemler bu bölgede gerçekleşir. Burası özellikle kısa süreli hafızadan sorumludur. Yeni bilgi ve tecrübeleri kaydedip uzun süreli hafızaya yönlendirmede çok iyidir. Çünkü yeni şeyler öğrendiğimizde önce kısa süreli hafızaya sonra uzun süreli hafızaya kaydedilir.

Hayatınızdaki narsistler yüzünden o sağlığını kaybetmiş bir hipokampüs varsa yeni hatıraları ve yeni bilgileri kaydedemezsin. Yani senin kısa süreli hafızanda hasar oluşuyor. Vücuttaki kortizonun hipokampüs ün sağlığı ile bir ilgisi var. Psikolojik İstismar hep zarardır. Yoğun istismar ve stres kısa süreli hafızanı küçülür ve hasar oluşturur. Hipokampüs yani kısa süreli hafızan küçüldüğü zaman amigdala gerilir ve şişer yani uzun süreli hafıza.

Kortizon stres hormonudur. Uzun süreli stres daha çok kortizon demektir. Bu durumda hipokampüs iyice büzülür. Amigdala radardır. Hayatta kalmak için aşırı tepkiler verir. Mücadele et ya da kaç diye tehlike için uyarıyor. Günümüzde en büyük stresi korkudan yaşarız. Bunun azı iyidir fazlası değildir. Narsistle yaşayanlar ne zaman patlak vereceğini bilemezsin. Normal bir ilişkide ayda bir haftada bir tartışırsın fakat narsistle mutlaka her gün birkaç kez tartışırsın.

Gelgitleri olan Narsistle olan ilişkin gevşek bıraktığın an mutlaka bir yerden patlak verir çünkü neye nasıl tepki vereceğini hiçbir zaman bilemezsin seni maymuna çevirir. Haftada 120 saat çalışan bir mühendisin salgıladığı kortizon değeri ile senin narsistle yaşarken salgıladığın kortizon değeri aynıdır. Sonra bu stres vücudunda başka türlü rahatsızlıklara tansiyona şekere tiroitlerini kaybetmene sebep olur.

Amigdala her an her şey olabilir diye gerildiği için ‘hipokampüste büzülür. Yani yeni bilgileri kaydetmesi gereken kısa süreli hafızamız zarar görür. Yani ne zaman nerede ne olacağını kestiremeyen amigdala sürekli kortizon salgılar kortizon ise hipokampüs ün küçülmesine sebep olur. Yani bu ilişki sana ruhsal ve bedensel zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda aptallaşmana sebep oluyor.

Unutkanlık ve algılayamamak sonucu özgüvenini kaybediyorsun. Bir şeyleri öğrenememek, hatırlayamamak gibi yaşlıların dahil olduğu bir sürü sorunla baş etmek zorunda kalıyorsun. Sonra karşında seni bu halini küçümseyen bu haline önce destek olan sonra da böylesin diye seninle dalga geçen birini göreceksin. İşte o sapa sağlam halini bozup sonra sana destek olacağını vaat eden ve ardından seni küçümseyen aynı kişi, sürekli manipülasyon ve stres ile geçecek hayatın. Senin bir Izay mor gibi olayları karıştırman senin güçsüzleşmene sebep olacağı için narsist bundan mutluluk duyacaktır çünkü elinde daha da yaralı- hasta bir insan var.

Şuurlu bir şekilde tekrar toparlanmak için önce sana yapılan istismarı fark edip sonra kendine ve gerçeklerine yönelerek tekrardan hipokampüsünü onarabilirsin. Meditasyon bu konuda sakinleşmeni ve tekrar kendine dönmeni sağlayabilir.

Önceki Yazılar;

Narsiste karşı ayık ol

Narsist; patolojik bir katildir

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x