Niceliksel başarıların değeri yoktur

Maddesel, niceliksel başarılar fazla bir değeri yoktur; insanlar senden sürekli daha fazlasını bekler. Hayat boyu birilerinin gözüne girmek için çabalamak; ne büyük bir zaman ve enerji kaybıdır, bir bilsen…

Eğer değerinin sayısal bir ölçütü olduğunu zannediyorsan çok yanılırsın; bu sende hırstan başka bir şey yaratmayacaktır.

Niceliksel başarıların değeri yokturÇok fazla parası, atı katı yatı var diye sevilen tek bir kişi gördün mü? Göremezsin çünkü aslında onlara kıskançlık hatta nefret beslenir; bu da güya saygı duyuluyormuş gibi bir kılıfa sokularak sunulur.

Peki ya manevi, niteliksel değerler; onların azı çoğu olmayacağı ya da herhangi biri kıyaslanacak değerler olmadığı için huzur ve dinginlik içinde olursun çünkü örneğin kimse sende daha fazla erdem var mı yok mu diye sormaz.

Alçakgönüllüysen öylesindir; bundan fazlası beklenmez çünkü o kadardır, fazlası yoktur mesela, dolayısıyla ortada kimseyi rahatsız edecek bir durum yoktur.

Ha bir de şu var; maddi değerler elinden kayıp gidebilir, alınabilir ancak erdem gibi değerlerin alınamaz çünkü onlar kopyalanamaz.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın; burada fakirliği ya da yokluğu savunup övmüyorum. Söylemek istediğim şu:

Yine zengin ve varlıklı ol; burada hiçbir sakınca yoktur çünkü bu değerler rahat bir hayat yaşaman için gereklidir ancak seni daha mutlu yapmaz.

Bir de şu var; maddi değerleri vermekten kaçınıp geri durabilirsin. O zaman adın hemen cimriye çıkacaktır ancak manevi değerleri vermekten bir an bile sakınmazsın hatta verdikçe daha da zenginleşirsin yani herhangi bir kaybın olmayacağı gibi kazancın da olacaktır.

Sözün özü; maddiyatın arttıkça maneviyata yatırım yap ve insanlara onları ver; daha zengin olduğunuzu görürsün.

Bir bilgenin söylediği gibi; maneviyat gemisi maddiyat denizinin üzerinde yüzer. Gemini orada yüzdür; emin ol, sefer sayın çok fazla ve uzun ömürlü olacaktır…

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir