Ocak 2016 Rahu & Ketu; Yaşamınızdaki yeni döngülere hazır mısınız?

Gezegenler ölümsüzlük iksirini içmek için sıraya dizilmişler. Birdenbire ‘’Amitra’’ denen iksirini içmek için Güneş ile Ay’ın arasına bir yılan girer ve o sırada Güneş & Ay  yılanı fark ederek Shiva’ya seslenirler. Shiva’da elindeki kılıcı ile yılanı ikiye böler.  Ne yazık ki bu arada yılan ölümsüzlük iksirini çoktan içmişti. İşte bu hikayeden de anladığımız üzere,  Hint mitolojisine  göre  hepimiz içimizde o  iki ruhu taşıyoruz.  Rahu yılanın başı, Ketu yılanın kuyruğudur.  Rahu, kalpsiz, ruhsuz iken Ketu ise sezgileri ve içgüdüleri ile hareket eden başsız bir bedeni gösterir.

Rahu ve Ketu gezegen değildir. Onlar gökyüzünde Dünya ile Ay’ın yörüngelerinin kesiştiği noktalardır. Ve onlar her zaman zodyakta  birbirlerine ters, aynı derecede ve geri  hareket ederler. Bu aslında bizlerin  yaşadığımız bu dünyada nasıl sıkıştığımızı ve bundan da sadece ruhumuzun gerçek arzusunu anlayarak kurtulabileceğimizi de gösteriyor.

Rahu, maddi dünya ile ilişkilidir. Ketu ise bu maddi dünyadan  vazgeçerek spritüel dünya ile olan bağlantımızdır. Astrolojik haritalarda Rahu ve Ketu ‘yu her zaman çok dikkatli incelemek gerekiyor. Çünkü onları tam anlamıyla okumak demek, bu dünyada ki karmamızı, amacımızı, dünyevi arzularımızı öğrenmek ve aynı zamanda da spiritüel amacımızı anlayarak da  ruhu özgür bırakabiliriz.

Vedik Astrolojisinde Rahu; maddi hayat, hırs, dünyevi arzular Ketu; manevi hayat, spritüel dünya, geçmiş yaşam, özgür ruh gibi alanları temsil ederler. Doğum haritalarında bulundukları ev, burç, diğer gezegenlerden aldıkları görünümle yaşam döngüsünü yani yaşamın nasıl akacağını belirler.

Gelelim esas konumuza. Niye böyle uzun uzun Ay düğümlerinden bahsettim?  Rahu ve Ketu zodyakta her 1,5 yılda bir burç değiştirir ve tüm burçlar kuşağını tamamlamaları 18,5 yıl sürer. Yani doğum anında yerleştikleri burca dönmeleri bu süre kadardır. Her biriniz bu yaşlarınızı bir düşünün… Kiminiz askere gitti, kiminiz üniversite için evinizden ayrıldınız… Yani her birimiz 18,5 yılda bir yaşam alanlarımızda değişim yaşarız. Doğum haritalarında Jüpiter, Satürn, Rahu ve Ketu’nun hareketlerini inceleyerek yaşamımızdaki büyük döngüleri anlayabiliriz. İşte sihir burada ortaya çıkar!

rahu-ve-ketu

Temmuz 2014 tarihinden itibaren Başak- Balık aksına yerleşen Rahu Ketu  yine her birinizin yaşam alanında birçok değişime neden oldu. Özellikle Başak ve Balık burçları (Vedik astroloji sistemine göre ay veya yükselen burcu) ilişkiler adına büyük sınavlar verdi. Kimi bu zorlu süreçte ilişkilerini daha da sağlamlaştırdı. Kimi ayrılıklar ve hayal kırıklarıyla ilişkilerine nokta koydu. Ülke haritasında 4-10 aksında ilerlerken topraklarımız, maden, işçi, meclis, muhalefet partiler, Başbakan, Cumhurbaşkanı, ulusal itibar, hükümet gibi alanlarında büyük sınavlar verilmesine neden oldu. Yine Başak, Balık aksında olduğu için bulaşıcı hastalıklarla ilgi de  hepimiz  zorlayıcı etkiler altında kaldık. Ocak 2016 tarihinde ülke haritasında 3-9 aksına yerleşecek olan Rahu & Ketu  eğitim, kültür, ülkenin komşuları, medya, internet, karayolları, demiryolları, havayolları ve deniz trafiği, din, inançlar, kiliseler, camiler, üniversiteler, profesörler, mahkemeler, kanunlar  gibi alanlardan sorumlu olan Aslan-Kova hattında yerleşerek 1,5 yıl içinde bu alanlarda  büyük gelişmeler yaşayacağımızı gösteriyor. Aslında ülke natal haritasında Rahu’nun 3.ev Aslan burcunda yerleşmesinden dolayı transit Jüpiter Temmuz 2015 tarihinde bu eve gelmesi ile bu etkileri hissetmeye hatta yaşamaya başladık. Bir de şimdi düşünün doğum anındaki Rahu ile transit Rahu kavuşum yapacak.  Yeni yılın ilk iki ayı sancılı…

Özetleyecek olursak; Ocak 2016 itibariyle yeni kadersel süreçleri için Aslan-Kova aksına geçecek olan Rahu& Ketu ülkemiz ve bizler için büyük değişimlere, deneyimlere sürükleyecek. Bu döngüye Ağustos 2016 tarihine kadar Aslan burcunda ki transit Jüpiter’in de eşlik etmesi  önemli gelişmelere işaret ediyor. Vedik astroloji de Rahu Jüpiter , Ketu ise Satrün özellikleri taşır. Yani Rahu Jüpiter gibi büyütür, abartırken Ketu da Satürn gibi kısıtlar, yokluk hissi verir. Ve bu iki büyütme, genişletme etkisi olan gücün Aslan burcunda bir araya gelmesi biraz beni ürkütüyor doğrusu. Neden mi? Aslında  Rahu ve Jüpiter ‘in dost ilişkiler içinde olmasına rağmen ikisi bir arada hırs, açgözlü, doyumsuzluk gibi özellikleri daha da büyüteceği  ve bir taraftan Jüpiter ve Rahu aniden çok zengin olabilme etkisi de taşıdığı için bu 1,5 yıl içinde mutluluk ve ruhsal gelişim çok daha önemli olacak. Hep arayış, hep arayış…

Rahu ve Ketu’nun  yaşam alanlarınızdaki yeni maceralarını burç bazında bir sonra ki yazımda anlatacağım. Tabii her birinizin bu yazıyı okumadan önce Vedik astroloji sistemine göre Yükselen ve Ay burcunuzu öğrenmeniz gerekiyor.  Aksi takdirde yazacağım etkileri  Batı Astroloji sistemindeki Yükselen ve Güneş burcunuza göre okumanız bir şey ifade etmeyecektir. İnternetten kolaylıkla Vedik astroloji sistemine göre burçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Umarım,  karmik düğümlerin yeni döngüleri  2016 yılı itibariyle  hepinizin  yaşam alanlarına  aşk, mutluluk, sağlık, şans, bolluk, bereket en önemlisi  huzur ve dengeyi getirir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir