Ötekini Değiştirmek

Siz bir insanın hatalı bir düşünce, eylem, yaklaşım içerisinde olduğunu görüyor ve onu ikna etmek, düşüncesini değiştirmek için girişimde bulunuyor, söz söylüyor ve buna rağmen o kişinin yanlışına daha da sarıldığını görüyorsanız bu büyük ihtimalle şu anlama gelir:

Siz de onda gördüğünüz sabit fikirlilik; kof inançları gerçeklere tercih etme; ötekiler sizin gibi düşünmediğinde yargılama ve hatta öfkelenme sorunu yaşıyorsunuz. Onun size göre hatalı pozisyonunu değiştirmeye çalışırken tam da bu yüzden verimsiz bir çaba içindesiniz ve bir şeyleri değiştirme şansınız son derece sınırlı.

Siz bir insanın hatalı bir düşünce, eylem, yaklaşım içerisinde olduğunu görüyor ve onu ikna etmek, düşüncesini değiştirmek için girişimde bulunuyor, söz söylüyor ve o kişide bir ölçüde bir değişim, yeni bir hareket, bakış vs. yaratabiliyorsanız ama bu değişim gönülden değilse ve kalıcı görünmüyorsa, bu büyük ihtimalle şu anlama gelir:

Siz belli sınırlar içerisinde esnek düşünebilmeyi; inançlar yerine gerçeklere bakabilmeyi ve sadık kalabilmeyi; ötekiler sizin gibi düşünmediğinde anlayış ve hatta bir parça şefkat gösterebilmeyi öğrenmişsiniz. Onun, sizin anlayışınıza göre muhtemelen ona zarar vermekte olan ve acı yaratan pozisyonunu değiştirmeye çalışırken tam da bu yüzden nispeten verimli bir çaba içindesiniz ve bir şeyleri değiştirme şansınız var.

Ötekini Değiştirmek

Siz bir insanın kendisi için gereksiz acı yaratan bir düşünce, eylem, yaklaşım içerisinde olduğunu görüyor ve onu ikna etmek, düşüncesini değiştirmek için girişimde bulunmak yerine onu her haliyle ve olduğu gibi kabul ederek, hiç müdahale etme çabası içine girmeksizin, sevgi ile ona bakmaya ve yanında kalmaya devam ediyor ona alan yaratabiliyorsanız, bu büyük ihtimalle şu anlama gelir:

Siz düşünceler, fikirler, varsayımlar ve inançlarla sınırlanmamayı; ve siz gerçekten sevmeyi hatırlamışsınız. Siz gerçeği sevmeyi hatırlamışsınız. Siz birliği hatırlamış, bütünlüğünüzü yeniden kazanmışsınız. Herkesin kendi yolunu kutsamayı, kendi seçimleri oluşuna saygı duymayı ve bırakmayı öğrenmişsiniz. Siz kendisine acıyı deneyimleyerek öğrenmeyi seçmiş kişilerin varlığında kendinize acı, direnç, gerilim yaratmaz ve muhtemelen o kişiyi değiştirmeye çalışmazsınız. Tam da bu yüzden varlığınız her şeyi değiştirecek gücü barındırıyor; sizin olduğunuz yerde her şey güzellikle değişiyor.

Yazar Hakkında

Yok böyle biri !!

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir