Düşünce kontrolü

Alışkanlık kazandığımız davranışlarımızı değiştirebilmek çok zor gibi görünür. Eski alışkanlıklarımızı değiştirmek için, yerine yeni bir alışkanlık kazandırmalıyız. Yeni bir alışkanlık kazandırmanın çok basit bir yöntemi vardır. Kendinize güvenirseniz, 3 günde yeni bir alışkanlık kazanabilirsiniz.

Bir uygulamaya geçmeden önce, zihnimiz hayal gücünde bir tasarım yapar. Hayal gücünde tasarladıklarımız, ne kadar doğru olursa, uygulamaya geçirmek o kadar basit olur. Hayal gücü tasarımını uygulamaya geçirmek için, alt yapıdaki bilgilerimizin doğruluğu çok önemlidir. Bilinç altına yerleşen yetenekler, hayalini tasarlamaya gerek duymadan, doğaçlama olarak ortaya çıkar.

düşünce kontrolüDeğiştirmek istediğimiz zaman, yine hayal gücünde tasarlayarak yenileyebiliriz. Örneğin sağ el ile yazı yazıyorsak, sol el ile yazmak çok zor gibi gelir. Fiziksel davranışlarımızı değiştirmek çok uzun sürebileceği yanılgısına düşeriz. Ne kadar basit olduğunu, denemeden bilemeyiz.

Sol elinize bir kalem alıp test edebilirsiniz. Sağ elimiz yazı yazma kabiliyetine alıştığı için, nasıl hareket edeceği komutunu vermeden, düşündüğümüz gibi yazarız. Sol el ile yazmak için, hareket kabiliyeti kazandırmak gerek. Önce hayal gücünde hareket yönünü belirlediğimiz zaman, sol el ile yazmak biraz daha kolaylaşır. Sol el ile yazmadan önce, hayal gücümüzde tasarım yapmamız gerekir. 3 gün boyunca sürekli hayalimizdeki komut yönlendirmesi ile, sol elimize yazma kabiliyeti kazandırmış oluruz. Buradan çıkarmamız gereken sonuç, alışkanlık kazanmak veya değiştirmek istediğimiz bir tecrübeyi, hayal gücünde tasarlayarak, 3 günde oluşturabiliriz.

Yeni bir alışkanlık kazanırken, duygusal olarak ortaya çıkan baskılar, zaman sıkıntısı ile çoğalır. Bir işi severek yapabilmek için, başarıya inanmak, kendimize güvenmek ve motivasyon kazanmak gerek. Motivasyonumuzu, duygusal olarak oluşan değerleri tespit ederek kazanabiliriz. Üzüntü ve sıkıntıya düştüğümüz zaman, kendimizi iyi hissettirecek bir noktaya yönelmeliyiz. Fiziksel bedenimizi, bir çocuk gibi görerek, kendi kendimizi eğitmeliyiz. Kişisel gelişimimizi tamamladıktan sonra, mucizeleri oluşturmaya başlayabiliriz.

Yazar Hakkında

Hakan Özüdoğru - Yaşam Koçu - 3D-Grafiker 17.Nisan.1978 İzmir doğumluyum. Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı, 2004 mezunuyum. Corel Yazılım'da, 3D Solid Works programlama ve modelleme projeleri geliştirdim. 2012 yılında İzmir'de Sevkodev yazılım ofisini kurdum. Psikoloji, sosyoloji ve kişisel gelişim eğitimleri aldım. Tek başına yolunu kaybedenlerin, yolunu bulmasını sağladım. Çocukluğumdan beri, etrafımdaki herkesin yardımcısı oldum. Kavgaları ayırmayı, tartışmalarda orta yol bulmayı görevim kabul ettim. Hümanist ve bağımsız bir karakterim var. Koç burcuyum. Eğitimlerine destek olduğum ve özel ders verdiğim gençler, büyük hedeflere ulaştılar. Babamın bir sözü vardı; "Zor yolu seçersen, hayat sana çok kolay gelir." diye bana hep söylerdi. Hiç bir zaman ona söyleyemedim. "Hayat bana hiç bir zaman zor gelmedi" diyemedim. Ama bu çağımızın zamane gençlerine söyleyecek çok şeyim var. Aramızda kalsın, hepimiz insanız. Kendi kendini yaratabilen türden.

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x