Retro Gezegenleri Anlama

Oscar ödüllerini toplamış olan filmin devamı çekilecektir. Bütün hazırlıklar yapılmış, set dizayn edilmiştir. Başrol oyuncusu yakışıklı aktör iki dirhem bir çekirdek beklemektedir. Nefesler tutulur ve yönetmenin yankılanan sesi duyulur: Action!

Retro Gezegenleri Anlama

Aktör evinden çıkar, arabasına doğru yürümektedir, parkın içinden geçerken iki yaşlı bayan ile selamlaşır, gazete bayisinden günlük gazetelerini alır, tam o sırada telefonu çalar ve yürümeye devam ederken konuşmasını bitirir, birkaç saniye sonra aracına binmiş olacaktır ve takip edildiğinin farkında değildir.

Tam arabasına yaklaşıp, anahtarı cebinden çıkartırken kaykaylı bir genç ona çarpar anahtar yere düşer eğilir, çekimin bitmesine saniyeler kala beklenmedik şekilde yönetmenin sesi duyulur: Kestik!

-Yaşlı bayanlara selam verirken ifadesi çok sertti,
-Gazete bayisine teşekkür etmedi,
-Telefonu sol elinde tutması gerekirken, sağ eline aldı ve diğer elinde bir çanta olmalıydı,
-Kaykaylı delikanlıya seslenmesi gerekirdi ama sustu…

Sahneyi baştan alıyoruz. Yanlışlar düzeltilsin, eksikler tamamlansın.

Retro gezegenler de böyledir. Yönetmenin kestik diyerek sahneyi durdurduğu an, gezegenin S pozisyonu, sahnenin tekrarı gezegenin retro durumudur.

Bir gezegen dünyadaki perspektifinden geriye doğru gitmeye başladığında, az önce izlediği yol boyunca geriye doğru gider.

Ömür dediğimiz hayat yolculuğumuz da adım adım ilerlerken bir an duruyor ve geriye adım atıyorsak nedenleri olmalı değil mi? Yol boyunca bir şey kaybetmiş olabiliriz belki onu bulmak için geriye döneriz, toplantıya katılacakken yanımıza eksik ve önemli evrakları almamış olabiliriz geriye döneriz, belki eksik ama çok gerekli bir bilgiyi okumadan evden çıkmış da olabiliriz, aniden hızla gelen bir aracı son anda fark ederek bir adım geriye çekilmiş de olabiliriz. Olasılıklar sonsuzdur , önemli olan sonuçlarıdır.

Her ne olursa olsun, o durma anı ve geriye gidiş gereklidir. Dolayısıyla doğum haritalarında ve transitlerde olan retrolar eksik olan her ne varsa o temaların simgesidir. Yol boyunca bazı şeyleri unuttuk, bazı şeyleri kaybettik, çözülmesi gereken sorunlar var, hayati olan adımları atladık veya ihtiyacımız olanları tamamlamadık.

Projelerde hayati bir adımı atladığımızda ve atladığımız eylem veya bilgiye ulaşmak için adımlarımızı yeniden izlememiz gerektiğinde geriye döneriz.

Hassas nokta şudur; gezegenin geri gitmeden önce bulunduğu yer ve normale döndüğündeki yerin , diğer gezegenlere, ışıklara, ay düğümlerine ve açılarına oluşturduğu alan. Bu alan hassas ve önemli bilgiler barındırır. Bizler bu noktalar arasında neyin eksik olduğunu ve nasıl çözeceğimizi , nasıl ilerleyeceğimizi deneyimleyerek hayat yolumuzda devam edebiliriz.

Acition1! Gezegenin normal seyri, günlük hayatımız.
Kestik! Hatırlamamızı hatırlatan an; S pozisyon.
Action2! Hayati eksikliklerin tamamlanması için aynı güzergahta geriye doğru hareket edeceğimiz yön; Retrograde 🙂

Yaşamlarımızda aydınlık yollarımız olsun niyazıyla

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir