Rıza noktası

Çokça zaman üzülüyorsunuz. Çünkü olmasını istiyorsunuz. Her şeye rağmen olmasını… Size uygun olmadığını görseniz, sizi incittiğini bilseniz de, sizin istediğiniz gibi olsun istiyorsunuz. Olmayanı, illa ki olması gerekmeyeni, kendi haline bırakıp önünüze bakamıyorsunuz. Ve çokça sabırsızsınız. Hayat, sizin zamanınıza uysun istiyorsunuz.

Bu; kıt aklınız ve iradenizle hayatın büyük aklına ve iradesine kafa tutmaktır. Bu aslında ben, düşünerek ve güven duyarak değil haddimi aşarak, deneyerek, kendim ve başkaları için acı yaratarak, hayatı sınayarak, zorlayarak bilmek istiyorum demektir. Bu çokça sıradan ve beklenesi bir durumdur.

rıza-noktası

Elbette ki ektiklerimizi biçmek koşuluyla (sorumluluk dairesinde) her deneyime hakkımız da vardır. Kur’an’da defalarca “Düşünmez misiniz” diyerek düşünmeye davet eder insanı… Bana sorarsanız hayatın insan için sınavı da basitçe budur.

İnsan, insan olmayı öğreninceye dek hayatın kendisi için yaptığı seçimlere bolca kafa tutar… Başını çokça derde sokar… Çokça kire, çamura bulanır… Sonra düşünmeyi öğrenebilmişse bir yerde – artık yaşadıkları “yeter”. O nokta, insanın iradeyi sahibine teslim ettiği noktadır; “rıza” noktasıdır. O nokta insanın acıyı bal eylediği noktadır. Var olmanın ‘aklı ve iradesi nispetinde’ hakkını verip ötesine karışmadığı noktadır. Elinden geleni ‘kendiliğinden’ hayata sunup hayatın hediyesini – o her ne olur ise olsun – ağırbaşlılıkla kabul ettiği noktadır.

Yazar Hakkında

Yok böyle biri !!

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tevfik Duyum
1 Şubat 2016 13:07

Ali Karakuş;
İnsan hayal kurduklarını isteyebilir.. Hayalini bile kuramadığı şeyleri isteyemez, bu bilmediğini istemek gibi bir şey olur.. Ki neyin hayal neyin gerçek olduğunun ispatının saçma bir iş olduğu şu dünyada evet haklısınız sevmek yaşamak varken istemek istemek isteyip durmak gereksiz yorucu bir eylem.. Neye rıza gösterdiğinin dahi bilincinde olmadan yaşamak bizim için planlandığı şekliyle…!!

Tevfik Duyum
1 Şubat 2016 13:13

Tam teslimiyetle, Şükürle, Yaradan’ın planladığı şekliyle… Rıza göstermek mi? O da ne tövbe tövbe…!!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x