Sırlı Kapıdan Geçiş

Kendi bilinmeyenine kapı aralamak cesaret ister. Bütün dayatmalardan azad olup, yolunu özgürce yürümektir ardından gelen. O kapıdan ancak hak edenler geçer.

Sırlı Kapıdan Geçiş

Kendi iç dünyasıyla buluşabilenlerin

Yaşamın sırrını da içselleştirmek gibi bir derdi vardır.

Yaşam dış dünyadan içeri aralanan bir kapıdır.

O kapıdan geçebilenlerdir kendine varanlar.

Kendine varamayan her kimse

Gayrısına ulaşamaz öz benliğiyle

Kendini bilen, yaşamın kudretini de bilir.

Yaşamın kudretini bilen gönüllerdir, hatır kıymet bilen.

Hatırını kıymetini biliyorsa gönülden her şeyin insan

Doğayı hisseder ruhunda

Hayatın ritmini yakalar her anında

Samimi yürekleri ağarlar gönlünde

Samimi olmayan ne varsa uğurlar gönlünden usulca

Yaşamış olmak için değil, yaşama ruhunu katarak yaşar hakkınca

Yaşama ruhunu katmaksa, her koşulda varlığını hissettirmektir.

Kimi zaman şiirle, kimi zaman bir dokunuş

Kimi zaman tebessümle, kimi zaman hoş sohbet

Kimi zaman bir fincan kahveyle

Ruhunu katabiliyorsan her güzelliğe

Yaşamın sırlı kapısından öz benliğine

Ve oradan da hisseden güzel yüreklere akarsın usulca, sevgiyle

Hissetmek ve bütün hislerinin farkındalığında olabilmektir aydınlanma… Kendinin bütünle olan birliğinin farkında olmaktır. Farkındalıktan yoksunluk, ayrılık illüzyonunu doğurur. Ve korku kapanına sıkışıp kalır insan. Takındığı sahte benliklerle önce özüne yabancılaşır. Sonra çevresine… Kalabalıklar içinde yalnızlaşmadır, ardından gelen sorun.

En derin hislerinizle varoluşu gözlemlemek, zihnin engellerini ortadan kaldırır. O vakit, düşüncenin ötesinde engin bir aleme kapı aralarsınız. Yaşamın her anında var olan tüm güzellikleri görmeye, duyumsamaya başlarsınız o zaman. Bir hayvanın gözlerinde sevgiyi, doğadaki her canlının ahengini, rüzgarın sesini ve yaşamın rengini. Uyanıştır bu yolcuğun adı.

Düşüncelerinizin ardındaki derin benliğinizi hissetmektir, uyanış. Zihnin tuzaklarından özgürleşmektir farkındalıkla. Varoluşun gizemini çözmeyi arzulamaktır. Uyanışa giden nihai yol koşulsuz sevgidir. Sevgi için yaşamak, sevgiyi cömertçe sunmak uyanışa en büyük katkıdır. Şimdiye uyanmıştır ruh. Gerçekliğinin farkındadır. Özgürleşmiştir bütün tutsaklıklarından.

Ruhumuzun bedenimizle birlikteliğine, zihnimizin tanıklığıdır şimdinin büyüsü. Zamandan bağımsız olmak, hissetmektir varlığımızı. Hisler dünyasında gezinirken, gözlemlemek varoluşu. Ve duyumsamak ruhumuzla dışarıda olanı. Bütün varlığımızla karışmak sonra yaşam deryasına. Bütüne katkı sağlamak varlığımızla. Ve doyum sağlamak yaşamla…

Kalıplara tutunmaksa acı verir. Karmaşa duygusu yaşatır. Kişinin kendiyle buluşmasını engeller. Bütün dayatılmış kalıplardan özgürleşmek, sizi sizinle buluşturur. Kendinizi tanımakla başlar asıl yolculuğunuz. Tutkuyla kendinizi keşfedersiniz zamanla. Yaratıcılığınız gün yüzüne çıkar. Özgün düşünen ve yaşayanlardan olursunuz. Yaşama ruhunu katarak yaşamaktır bunun adı. Sizde olanı paylaşmak, hissettirmektir varlığınızı cömertçe. Böylece yaşamın sırlı kapısından geçenlerden olursunuz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir