Üç Güçlü Duygusal ve Zihinsel Zehire Dikkat

Tree Poison Üç Güçlü Duygusal ve Zihinsel Zehire Dikkat : Öfke/Açgözlülük/Cehalet

Başkalarının ne söylediğini veya ne yaptığını kontrol edemezsiniz, ancak onlara tepki verme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Bu öfkeyi engeller sizi, daha sabırlı ve anlayışlı hale getirir… E. lUDWİNG

Çevremizde çatışma veya düşmanlar olduğu zaman, zihnimiz nevrotiktir, asla sakinleşmez, sonsuza kadar kendini koruma veya intikam stratejileriyle meşgul oluruz. Kendi rahatsız duygularımızdan hoşlanmadığımız zaman kendi içimizde de çatışma yaratabiliriz. Nefret ve tiksintiyle inkar ediyoruz, direniyoruz ve içsel korku, incinme, yalnızlık vb. duygularımızı uzaklaştırarak bu hislere iç düşman gibi davranırız. Nefret zehiri ile çevremizdeki dünyada ve kendi varlığımızın içinde çatışma ve düşmanlar yaratırız.

Üç Güçlü Duygusal ve Zihinsel Zehire Dikkat

Budizm’de öfke “ üç zehirden biri olarak kabul edilir, diğer ikisi açgözlülük ve cehalettir. Haklı bir öfke yoktur. Her kızdığınızda ve bununla ilgili ne yaptığınıza dair iç gözlem yaparak zaman geçirmekte fayda var. İnsanlar olarak öfkeli hissetmek zorundayız ama bizi tanımlayan şey bununla nasıl başa çıkacağımızdır.

Hoş olmayan bir duygu veya düşünce ortaya çıktığında, onu bastırmayın, ondan kaçmayın veya inkar etmeyin. Bunun yerine, onu gözlemleyin ve kabul edin. Kendinize karşı dikkatli ve dürüst olun, bu olumsuz duygunun üstesinden gelmek için çok önemlidir.

Öfke; sinir, kardiyovasküler ve bağırsak sistemine zarar verir. Öfke beslenirse depresyona da yol açabilir bu da mutsuzluğa ve enerji düşüklüğüne götürür bizi.

Kişi öfkenin temel nedenini keşfedebilir ve ardından gerekli adımları atabilir, çünkü öfke zihin tarafından yaratılır. Derinlerde şişelenmiş çözülmemiş sorunlar nedeniyle ortaya çıkar ve bir sel şeklinde fışkırır.

Tibet Budizm’inde öfke çene kaslarında biriken bir duygudur bu yüzden en büyük etkiyi alan organdır. Çene kaslarını yumuşatmak için bir takım gargara ve inhalasyon (soluma) reçeteleri (rasayana) sunulmuştur. Öfkeyi soğutmak için aloa Vera/ vetiver/nane/lavanta/ okaliptüs ve Cajeput özleri kullanılır bu durumda kişiye özel dokuda ve dozda uçucu yağ ya da tentür hazırlanır. Batı Çiçek homeopatisi üzerine ise;

Cherry plum/ holly/dağ şeytanı çiçeği/rose wild çiçeklerinin şifa annelik yaptıklarını söyleyebiliriz.

Canada Bitki Bilim Araştırma Derneğinde Öfke problemi olan toplam 10 kişiden oluşan bir terapötik çalışma uygulanır. Her guruptan 5 kişi Holly/Chery plum çiçek enerjitikleri (remedy) ile homeopatik hazırlanan çiçek özü tam 4 hafta düzenli sabah/öğlen ve akşam saatleri kullanımı ile 2 haftada Öfke ve Nefret duygusu üzerinde etkin pozitif sonuçlar alınmaya başlamıştır. Diğer bir guruba ise verilen soluma yöntemli ve tentür kullanımı ile vetiver/ lavanta çiçek özleri kullanılmıştır. Her iki gurupta hızla iyileşme ve öfkenin şefkat ve farkındalığa dönüşme süreçleri deneyimlenmiştir. Hiçbir yan etki taşımayan bu çiçek enerjileri (homeopatik remedy) ciddi Öfke ve Nefret sorunu yaşayanlar üzerinde olumlu çalışmalar olarak kayda geçirilmiştir.

Bizi etkisi altına alan Ego ise ikinci büyük zehirdir. Bu duygusal zehirler dışarı atılıp, temizlenmediği sürece katmanlar Öfkeyi oluşturur. EGO zihinim en güçlü iş birlikçisidir.

Aynı zamanda, zihninizi kontrol eden ve olumsuzluğun sizi ele geçirmesine izin veren egodur. Harekete geçmek ve söylemek için doğru zamanı beklemek için sabırlı olunmalıdır. Egomuz, acının ortaya çıkmak üzere olduğunu hissettiği anda, saklanmak için bulabildiği her yarığa girer.

Ego, “ihtiyaç duyduğunu” düşündüğü insanlara, yerlere, şeylere, fikirlere ve sonuçlara bağlılıklarla oluşur veya canlı hissetmek için onu etiketler. Zihnimizin mutluluk için gerekli olduğu konusunda ısrarcı olduğu etiketlere veya sonuçlara ne kadar bağlı olursak, hayatımızda bunları kaybettiğimizde o kadar “üzgün” hissederiz.

Bu kadar çok ruhani öğretmenin bir tür meditasyon veya rahatlama uygulaması önermesinin bir nedeni var. Nedeni, aşırı aktif bir egodur, yani korku tarafından yönlendirilen biri, “geleceğe yönelik” düşünme, aşırı aktif bir sinir sisteminin doğrudan sonucudur.

Benim için öfke duyguları, hayatımdaki bir şeyin dengeli olmadığını anlamamı sağlayan küçük bir uyarı. Karşılanmayan beklentiler belirlediğimde, birini veya bir şeyi kontrol etmeye çalıştığımda ve bu benim yoluma gitmediğinde veya diğerlerinden daha az önemli veya değerli hissettiğimde öfke benim için ortaya çıkma eğilimindedir. Sizin için öfke farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve öfkenin size hangi mesajları getirebileceğini anlamak için kendi tetikleyicilerinizi keşfetmeniz önemlidir. Bizi sorunlar konusunda uyaran ve harekete geçmemiz için bize ilham veren küçük dozlardaki öfke harika bir şeydir. Kronik, döngüsel, bitmeyen ya da sağlıklı, mutlu bir yaşam sürdürmemize engel olan öfke bir sorundur. Çiçek özleri ile çalışırken sakinleşir, nefret duygusu ve kendine acıma hali, yenilenmiş bir yüksek çiçek frekansı ile dengeli bir hale uyumlanır, bu uyumlaşma süreci bazen kişinin dirençlerine bağlı olarak gecikmeler gösterebilir. Çiçek titreşimi her gün aynı frekansı ile uyarıcı hale gelir. Düşük frekans olan Öfke ve Nefret nedeni sorgulanma noktasına zihnimizde taşır bizi.

Duygusal zehirler biriktirildikçe kireç katmanları gibi aurayı lekelendirir bu lekeleri temizlemek elbette ki zaman ve sabır isteyen bir yolculuk getirir ama çiçeklerle dolu bir yolculuk…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir