Benim adım özgürlük / Venüs Yay Burcu’nda

Akrep Burcu’nun derin sezgisel sularında tutkularından azad olup dönüşerek özdeğerini arayan Venüs artık Yay Burcu’nun kaşif ruhunda özgürleşmeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca özgürlüğümüz tutkumuz olmaya aday.

Yay Burcu’nun ezoterizminde  nefsani özelliklerinden arındıktan sonra derin ilahi bilgiyi (bilgide genişleme) dünyaya aktarmak yatar. Yay ilahi bilgiyi İkizler yoluyla dünyaya aktarır Oğlak ise bilginin sistemli bir şekilde uygulanması için bir düzen inşa eder.

Benim adım özgürlük / Venüs Yay Burcu’ndaVenüs Yay Burcu’na geçtiği zaman ilişkiler dünyamız kıpır kıpır olmaya başlar bir hareketlenme bir coşku içimizi sarar yeni aşklara hevesli oluruz ateşin iyimserliğidir bu sanki bişeylere olan inancımız her şeyi çözebilecek güçtedir. Yay  özgürlüğün ve kaşifliğin burcudur. İlişkiler ve özdeğer dünyamız ateşin sıcaklığıyla ısınır. Yay kaşif ruhuyla uzak diyarlara özlem duyar hep bir ayağı kapıda gibidir gitmek için değil keşfetmek için herkesle ilişki kurmak ister nam-ı diğer Zeus’un bitmek bilmeyen çapkınları bu burç mensuplarının ilişkiler yoluyla ne kadar genişlemek, yayılmak ve büyümek istediğinin gölge yönünü de olsa anlatır. Jüpiter  aslında karşı burcu olan İkizler gibi (Merkür) zihinsel teorik olarak bilmek değil kalbi olarak genişleyerek  inanç prensibini anlatır. Yay burcu da en çok kendine inanır hep özel olduğuna inanır. Bu kendine olan inancı nefsani  yönüne düştüğü zaman gerçeklikten uzaklaşarak bazen o kadar gözlerini kör eder ki başkalarının fikir ve inançlarına saygı duymayarak kocaman bir kibir yaratır kendi algısında inanmaya olan tutkusu bazen fanatizm boyutuna ulaşabilir. İlahi yönüyle  Allah’a inanır, ilahiyatın gücüne inanır, sıkışmışlık, dar kalıplılık, aşırı kuralcılık ona göre değildir lakin bu genişlemeyi dünya hayatında kalıcı olup uygulamaya geçirmek için Satürn’ün düzen inşa etmesine yani bir içsel disipline ihtiyacı vardır. Aksi takdirde aşırı genişleme ve özgürlük tutkusuyla  bir dikiş tutturamayıp kaybolup dağılıp gitmeye de çok eğilimdir.

Venüs Yay’da özdeğerini ilişkilerindeki özgürlüğünde arar. Bağımlı ilişkileri, aşırı duygusal beklentileri sevmez çok iyi dost ve arkadaş olsa da iş ilişkiye gelince içindeki macera ve kaşiflik tutkusundan dolayı ilişkilerde ciddiyete değil eğlenceye meyleder eril bir burç olduğu için istediklerini yapmaktan hiç çekinmez. Aşırı iyimserdir hatta Polyanna derecesine ulaşır bazen her şeyi halledip çözebileceğini düşünür çıkabilecek sorunları yok sayar ve onları çözmeyi düşünmez daha doğrusu sorun çıkabileceğini pek düşünmez karamsarlık ona göre değilidir. İkizler’in karşıt burcu olduğu için düşünüp mantıklı bir şekilde ilerlemek yerine sonsuz iyimserliği nedeniyle inandığı şeyi başaracağına da inanır. Yolunu yordamını yöntemini hiç düşünmeden bazen gerçeklikten uzak olabilen inancıyla kendi kendini sabote ederek hiç ummadığı sorunlar içinde kendini bulur yine nefsani yönüyle büyümek istemez olgunlaşmak istemez ders almak istemez. Olumsuzluk sevmediği için sorunlara boğulduğunda ondan da kaçar. Jüpiter’in ona tanıdığı imtiyazı da bir yerden sonra ‘aklını başına topla’ durumlarını yaşatarak bazen geri çeker.

Yay’a ateşin verdiği çocuksu merhametli masum ve saf enerji onu her daim neşeli kılar içinde öfke biriktiremez ateş grubunun tamamı öfke biriktirmez çünkü ruhlarında öfkeyi saklayacak alanı yoktur toprak ve su grupları gibi yaşadığı olumsuzlukları içinde biriktirmez adı üstünde ateş aniden parlar ve söner kısa süre sonra neden öfkelendiğini bile unutur.  Ateşin değişkeni olduğu için Venüs Yay’da sevdiklerine bağlıdır ama sadık mıdır? Bu durum Venüs’ün Yay Burcu seyahatinde dikkat edilecek konulardan biridir. Venüs aynı zamanda maddi durumumuzu da temsil ettiği için para kazanma konularında bize ateşin gücüyle yeni kapılar açarken aynı hızla kazandığımız parayı tutma konusunda da dikkatli olmamız gerektiğini anlatıyor.

Venüs’ün Güney Ay Düğümü ile yapacağı kavuşum geçmişte yarım kalan ilişkilerimizi tekrar karşımıza çıkarması olasılığıyla Terazi’deki Güneş ile hakkaniyet konularıyla tekrar yüzleşmememiz de gündemde olabilir.

Venüs’ün ilişkiler dünyasındaki bu optimist seyri hepimize yeni farkındalıklar getirerek hayırlara vesile olması dileğiyle…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x