Bir renk, bir çiçek, bin şifa

Şifalanmanın ve yenilenmenin en güzel destekçisidir Renkler ve Çiçekler. Nazik dokunuşlarla, derin solumalarla kanallar üzerinde açıcı bir etkisi vardır. Tıpkı renklerde olduğu gibi çiçeklerin de titreşim güçleri üzerimizde etkin rol oynar. Elbette ki tek başına arınmak, asanalarla bedeni çalıştırmak ya da meditasyon yapmak kimilerimiz için oldukça güçtür. Oysa ki, renkler ve çiçeklerin vibrasyonlarını hızla absorve eden algılarımız harekete geçer. Sizin uyarıp açamadığımız, alt katlara iteklediğiniz ruhsal halleri tetikler. Bunu yaparkenki doz ve denge oldukça önemlidir. Çiçekler eşsiz görüntüleri ve hoş kokularıyla gönül alıcı bir hediye ya da evimizi güzelleştirmek için kullanılan bir dekorasyon unsurundan çok daha fazlasını ifade ediyor artık. Onları farkındalıkla ve titreşim boyutlarında kullanmak, yaşam biçiminizi başka bir algılama ile yaşamaya neden olur. 1930’lu yıllardan beri Edward Bach Çiçek Terapisi Avrupa’da kullanılıyor.

Nefes ve Meditasyon sırasında Yaban Otu çiçeğini kullanmak ve Renk terapisinden destek alarak, şifayı daha hızlı çalıştırma becerisine ulaşmak sabır ve kararlılık ister. Neden Yaban otu çiçeği? Bach Çiçek Terapisi’nin gözde şifa çiçeklerin biri de ondan. Renk Terapi’de Turuncu renk ile birlikte çalıştırıldığında belirsizlik duygusunu ortadan kaldıran çiçeğin titreşim gücü, aynı zamanda renk birlikteliğiyle hızla akar çakralarımıza. Yaban otu çiçeğinin ekstra güçlü kokusu hızla Meditatif bir hale gelmemize yardımcı olur. İşte şimdi şifa çalışmaya başlar. Adım adım, gün gün, hayatımızdaki anlamsızlık yerini, bulmaya, kavramaya ve anlamaya bırakır. Elbette ki 21 günlük çalışma süreci tamamlanmadan tüm bu güzel cümleleri kuramazsınız.

Hayatımda kendime bir yön belirleyemiyorum diyorsanız. Fena halde kararsız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız.
Hayat içinde sürüklenirken kendime yön belirlemekten yoksunum diyenlerdenseniz.

Nefes problemleriniz ve sık baş ağrılarınız oluyorsa, kendinizi cansız ve enerjisiz kalmış hissediyorsanız
duygusal olarak kendinize kızgın ve sevgi kapılarınıza geniş mesafeler alanlardansanız, bu ikili ile tanışın derim.

Bach Çiçek Terapisi’nde kullanılan Yaban Otu çiçeği (Wild Oat) Turuncu rengin güçlü vibrasyonları ile titreşir. Günde 2-4 damla saf suyun içine karıştırılarak içilir. Aynı zamanda meditasyondan önce avuçlarınız içine alacağınız bu dört damla ile her bir damlada bir çalışma olmak kaydı ile 4 periyot asana, 4 periyot nefes, 4 periyot renk (açık turuncu) çalışması salık verir terapi. Turuncu 2.çakra bölgemiz olan Sakral çakramızdır. Turuncu renk, tüm yaratıcılığın ve yenilenmenin canlılığını iletir titreşimleri ile Yaban otu çiçeğinin vibrasyonları bir araya gelince şifa kanalı açılır.

Geleneksel tıbbi tedavi ile Bach Çiçek Terapisi arasında pek çok fark vardır. Bach çiçeklerinin kullanımını engelleyen herhangi bir yiyecek, bitki, ot ya da ilaç yoktur. Bu nötr yönüyle çiçekler suya benzer. İstenmeyen negatif duygu ortadan kalktığında çiçek tedavisi sona erer. Vitamin benzeri ilaçların hastalıkları önleyici etkisi çiçek terapisinde yoktur. Herhangi bir olumsuz duygunun oluşmasının önlenmesi için çiçek terapisi uygulanmaz.

Duygusal olumsuzlukları belirli bir süreç içinde normale döndürmek amacıyla alınır. Bach Çiçek Terapisi’ni ve Renk Terapisini uygulamak için bu konuda uzman bir terapiste başvurmalısınız. Öncelikle yaşam şartlarınızı, geçmişinizi, rahatsızlıklarınızı öğrenmek için sizinle bir ön görüşme (konsültasyon) yapılır.  Bu görüşmede korkularınız, kaygılarınız, sizi bunaltan ve sıkan şeyler ele alınıyor. Ardından üzerinde çiçek ve bitki resimleri olan 38 kart gösteriliyor size. Bunlar içinden herhangi bir yönü dolayısıyla dikkatinizi çeken kartları seçiyorsunuz. Her çiçeğin sahip olduğu pozitif ve negatif özelliklere dayanarak, seçtiğiniz çiçeklerden karakterinizdeki olumlu ve olumsuz yönler belirleniyor. Seçtiğiniz çiçek, duygusal dünyanızı ele veriyor yani. Belirlenen bu özelliklere dayanarak size hangi çiçeğin ya da çiçeklerin iyi geleceği tespit ediliyor ve esansları kullanmaya başlıyorsunuz.

Çiçek Terapisi’ni ve Renk Terapisi’ni Kimler Kullanabilir?

Çiçek ve Renk Terapisi, yetişkinler ve gençler dışında çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar, hatta çiçeklere alerjisi olanlar tarafından da uygulanabilir. Tıpkı su gibi doğaya da, insan vücuduna da hiçbir olumsuz etkisi yoktur bu terapinin.

Gelelim tekrar 2. çakramıza ve renk desteği aşamasına Açık Turuncu (Portakal) rengi ikinci çakraya çok faydalıdır. Katı duygu kalıplardan kurtulmanıza yardımcı olur. Özgüven ve bedensel zevklerden aldığınız mutluluğu artırır. Aşırı enerji özelliğinde İndigo rengi çok etkilidir. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler, kadınlarda hormon seviyesini dengeler. Doğurganlığı arttırır ve adet dönemi şikâyetlerini azaltır. Tiroid bezini etkiler, metabolizmayı hızlandırır, sindirimi düzenler.

Sanskritçe: Svadisthana (‘sevimlilik’ anlamına gelen bir kelime.) Elementi su. Bu çakra Nabhi çakra etrafında dönerek hareket eder ve onu çevreleyen alanlara destek verir. Bu iki çakra beraber çalışır. Kundalini ilk yükseldiğinde kendi yuvasından Nabhi çakraya geçer, ondan sonra aralarında bulunan bağ sayesinde Svadistan’a iner. Bu çakrada (Svadistan) yaratıcılığımız için gerekli enerji üretilir. Sakral (Svadistan) çakranın nitelikleri sağ kanal üzerinde zihinsel idrak; sol kanal üzerinde ise tasavvur (farz etme) olarak belirir. Bu özellik orta kanalda bütünleşir ve estetik hissimizi oluşturur. İkinci çakramız için üretilmesi gereken enerjiyi terapötik desteği ile Renkler ve Çiçekler hızlandırır.

Her çakra alanı ve kanalını açan titreşim boyutu birbirinden farklıdır. Ruhsal dengelenme ve sebepsiz korkularınızı yenmeye ihtiyacınız varsa bu iki titreşim güçlerinden faydalanın, derim. Yaban Otu çiçeği Bach Çiçek Terapisi’nde, onuncu sıradaki yeri ile 38 çiçeğin içinde önemli bir vibrasyon kanalını taşıyor. Bu muhteşem ikilinin nasıl bir arada çalıştığını hissedecek titreşim boyutuna geldiğinizde blokaja uğramış çakra ya da organımız temizlenir, açılmaları hissetmeye başlar, kendinizdeki değişiklikleri adlandırabilirsiniz.

Çiçeklerin ve renklerin eşsiz titreşimleri ile kalın…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir