Dönüşümün eşiği

5 Kasım 2021 saat 00:14 itibariyle hayatımızda dönüşüm kapılarının geçidi açılmaya başlıyor. Akrep Burcu’nun 12 derecesinde olacak bu Yeni Ay oldukça önemli. 12 sayısı yönetimsel dengeyi ve tamlığı işaret eder. 12 burç, 12 havari, 12 imam. Gün 2’ye bölünür 12 saat gece 12 saat gündüz.

Dönüşümün eşiği

Yeni Ay bir şeylerin başlama ya da bilinçliysek içsel olarak bir şeyleri başlattığımız dönemlerdir karar vermek gibi yeni ay sonrası dolunayda başladığımız şeyler etkilerini göstermeye görünür olmaya başlar. Bu yeni ay hayatımızın gidişatı için büyük önem taşıyor. Akrep Burcu’nun derin sularında daha önce farkında olmadığımız ve içimizde yaşattığımız yanlış algılara ve anlayışlara karşı belki de hayata bakış açımızın duygusal kısmında ciddi ciddi değişim ve dönüşüm olması gerektiğini vurguluyor. Akrep Burcu’nun 3 arketipi vardır 1- Bildiğimiz Akrep tavırları kindar, yakıcı, kırıcı, düşüncesiz, ketum 2- Kartal, keskin bakış açısıyla sezgilerle ilerleyen bir hayat akışı 3- Zümrüdü Anka, kendi içsel dünyasını dönüştürmüş küllerinden doğarak başka bir bakış açısıyla yaşama devam eden. Bu 3 arketip aslında geçirdiğimiz ruhsal süreçleri anlatır. Ay duygularımızı ve ruhumuzu temsil ederken Güneş ise bilicimizi varlık egomuzu temsil eder. Bu ego nefsani-ilkel bir ego olmayıp farkındalık üzerine kurduğumuz kişisel yapıtaşımızdır. Yeni Ay’da Ay ve Güneş kavuşur. Ay bilincin ışığını alır ve ışığı taşıyarak yoluna devam eder. Yeni Ay’da Güneş’in ışığı Ay’ın duygusallığını kendi bünyesine katarak Ay’ı gökyüzünde görünmez kılar ilerleyen günlerde yoluna devam etmesi için gereken aydınlığı sağlar. Ama bu sefer Ay yalnız değil Uranüs’ten karşıt bakış alıyor. Uranüs tüm huzursuzluğu ve öngörülemez enerjisiyle karşıt aksında hayatımıza enerjisini aktarmaya hazırlanıyor.

Uranüs bir yere dokunuyorsa (açı yapıyorsa) o alanda akla hayale gelmeyecek bir anda karşımıza çıkan bizi mecbur bırakan değişimler yaratır önden sinyal vermez. Ani kopuşlar, bitişler, şok eden gelişmeler yaşatır hazırlıklı olmalıyız. Satürn gibi zamana yayarak ‘yaptığın hatayı anla’ demez imtiyaz tanımaz, zaman vermez, duygularla ilgilenmez, gözümüzün yaşına pek bakmaz ve yüzleştirir çünkü geleceğe dönüktür. Her ne olması gerekiyorsa onu bize yaşatır. Bu Yeni Ay’da Uranüs Boğa Burcu’nda Akrep Burcu’nun karşısında olduğu için bize duygusal acı ya da krizlerle dönüşüm yaşatacağının sinyallerini veriyor. Karanlıkta kalan görmediğimiz alanları açığa çıkarabilir. Bunu yapmasının amacı artık bizlere fayda sağlamayan, amacından kopmuş, akıldan yoksun, içinde olmamamız gereken ilişkiler, bizi geleceğe doğru ilerletmeyen her ne durum varsa tabiri caizse gözümüze sokarak kopuşlara sebebiyet verir bunu Plüton gibi bizi ezerek değil şok ederek yapar Plüton son çare olarak el atar. Bunu biz üzülelim diye yapmaz sadece ya farkında olup ama bu durumun gerekli olduğunu kabule geçmemişizdir içsel inkar vardır yapmıyoruzdur hani bazen yürek tercihlerini kendi bencilliğinden yana kullanır ya ya da duygularımız çok kaotiktir ve görmüyoruzdur. Gökyüzü hata yapmaz kangren olmuş bir dokuyu kesip atmadan iyileşemeyiz. Bu duruma direnmenin bir anlamı yoktur zaten olması gereken oluyordur. Yapılacak en doğru şey kabule geçip kendi gerçekliğimizle yüzleşip olana izin verip zamanla iyileşerek hayatın bize getireceği akışa güvenmektir. Akrep-Boğa aksı hayatımızın ‘değerler’ mekanizmasıdır. Öz değer öz güven ile ilgiliyken dünyevi olarak da maddi değerlerimizi temsil eder. Akrep aynı zamanda finansal konularımızla da ilgilidir neye değer verdiğimizi sorgular.

Tasavvufta ve diğer ilahi öğretilerde ‘ölmeden önce ölmek’ tabiri vardır bazı olaylar silsilesi yaşarız artık durum bizim irademizi aşmıştır o alana ilahi bir güç değip kesip atmıştır. Çare yoktur yapılacak birşey de yoktur ya da yaptıklarımızın tesiri yoktur kendi içimize döner kalbimize ruhumuza sorar kendimizle yüzleşiriz. Neyi eğri neyi doğru yaptık yol nerede tıkandı anlarız ya da anlamaya çalışırız olan olmuştur. İçimizdeki zehirli duyguları ya da tavırları anlar bir daha yapmamaya karar verir ve dönüşürüz. Akrep enerjisi tam da budur. Kim olursak olalım Akrep Burcu’nda kişisel gezegenlerimiz olmasa dahi haritamızda Akrep Burcu’nun olduğu alanda bu enerjiyi yaşadığımız olaylarla iliklerimize kadar hisseder ve o hayat alanında Zümrüdü Anka misali yeniden doğar ve hayatımıza yeni doğrularımızla devam ederiz. Zaten devamındaki Yay Burcu alanı artık ruhaniyetimize doğduğumuz alandır. İlkel-nefsani kimliğimizden arınıp artık hayatın ilahi/ruhsal kurallara göre yaşanması gerektiğini idrak ettiğimiz bu yolu seçtiğimiz hayat yolculuğumuzun başlangıcıdır çünkü artık aksi yön içimize sinmiyor ve bizi huzurlu kılmıyordur.

Bu kadar mı zor bu yeni Ay içim karardı durumunu geçtiysek aslında değil buraya kadar olan kısım olasılıklar zinciriydi. Bu kadar keskin virajı alırken hayatımız, yaşadığımız olaylara karşı Merkür’ün Jüpiter’den aldığı destek üçgen açısı aslında yaşadığımız olayları değerlendirirken daha mantıklı, uzlaşmacı ve iyimser olarak daha geniş perspektiften bakabileceğimizi vurguluyor ama Jüpiter’in gölgesi ‘gözümüzde büyütmeye’ karşı da temkinli olmakta fayda var. Merkür Terazi ve Jüpiter’in Kova’da olması olaylara mantıklı bakış açısıyla bakmamıza destek veriyor. Uranüs burada Jüpiter’den yana aynı zamanda Uranüs’ün Pallas’la olan 60’lık açı desteği sezgilerimizle aslında pek çok şeyi çözebilmemiz için omuz veriyor. Bütün bu kaotik ortam içinde Ay’ın Plüton’a gönderdiği Quintil açı duygusal olarak kendimizi güçlü hissetmemize yardım ederken çözüm yolu arayışımıza içsel güven veriyor. Ay-Hades üçgeni ise kendi iç dünyamıza dönerek bilinçaltımızda taaaa çocukluğumuzdan gelen yanlış inanış ve duygusal kalıplarımızı anlamlandırmak ve çözmek ve düzeltebilmek için yer altı kaynaklarını (bilinçaltı) açıyor.

Satürn Mars karesi vereceğimiz tepkilerde biraz kontrollü ve fevri olmamamız gerektiğini vurgularken Mars’ın da kendi yönettiği burçta olduğunu biraz baskıya meyilli olduğunu hatırlamakta fayda var yaptırımcı olmamalıyız. Ay-Satürn karesi duygusal olarak bizi daralmış hissettirebilirken Ay’ın Neptün’e yaptığı imdat çağrısını Neptün uzaktan da olsa duymuş olacak ki üçgen açıyla duygusal olarak aşırı takıntı yapmamıza fırsat vermeyerek biraz algımızı dağıtıp ilahi yöne çekiyor. Venüs Yay’ın Merkür’e olan 60’lık açısıyla düşüncelerimize iyimserlik desteği veriyor. Bir o kadar karanlık gibi görünen Yeni Ay aslında içsel dünyamızı aydınlatmak ve kendimizi anlamak için gereken desteği de veriyor.

Akrep Burcu kişisel haritalarımızda hangi hayat alanımızı kesiyorsa hayatımızın o alanı hareketlenecektir. Bu Akrep Yeni Ay’ının hepimize hayırlı farkındalıklar ve olumlu dönüşümler getirmesi dileğiyle.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir