Geçmişin yüklerini temizleyen şifa anne; Yasmin

Kalplerimiz ağır olduğu, acıdığı zaman sığınabileceğimiz şefkat tanrıçasıdır Jasmin çiçekleri.

Venüs gezegeni ve ayın dişil enerjisi (Mama Quillya) ile ilişkilendirilmiştir Yasemin, ruhani varlığa ve yüksek bilince açılmaya ilham verir.

Geçmişin yüklerini temizleyen şifa anne; Yasmin

 

Yasemin adı, Hindistan ve Himalayalar’da çok kutsal sayılan çiçeğiyle “Tanrı’nın Hediyesi” anlamına gelen Farsça Yasmin kelimesinden türemiştir. Hindistan’da Yasemin gizemin ve büyünün özü olarak kabul edilir, Hintli kadınlar onu saçlarını koklamak ve “korunun ay ışığı” olarak adlandırmışlardır, kadınsı yönlerini pekiştirmek için kullanırlar.

Efsaneye göre bir prenses, güneş tanrısı Surya-Deva’ya umutsuzca aşık olur. Güzelliğinden etkilenmeyen Surya-Deva, prensesin sevgisini reddeder. Perişan halde prenses kendi canına kıyar. Küllerinin dağıldığı her yerde güzel yasemin çiçekleri büyüyordu, ancak prensesin kalbini kıran güneş tanrısı olduğu için çiçekler gün boyunca açmayı reddetti ve sadece geceleri çiçek açıp kokularını serbest bıraktılar.

Yasemin, Pakistan’ın ulusal çiçeğidir ve Aşk Tanrısı Kama’nın kutsal çiçeğidir. Düğünden önceki gün, saflığının ve tutkusunun şehvetli sembolü olarak boynuna yasemin ve güllerden oluşan bir çelenk takar.

Çiçek sembolizminde Yasemin saflığı, sadeliği, alçakgönüllülüğü ve gücü temsil eder. Bitki aynı zamanda Filipinler’in ulusal çiçeğidir ve Maid of Orleans, Belle of India ve Duce’di Toscane gibi birçok takma adla uluslararası bir üne sahiptir. Çiçeklerin sarhoş edici kokusu akşamları en kuvvetli zamanı olur.

Yasemin özü, kalp çakrasında bulunan Tanrı / Tanrıça kıvılcımını uyarır. Şimdi de yaşamak içindir ve geçmişin yüklerini geride bırakarak onları boşaltmaya yardımcı olacaktır. Bu özün etkisi, geçmiş deneyimlerin anılarını bilince getirebilir. Ortaya çıkan anıları bir baloncuğun içine yerleştirmek ve size öğrettikleri dersler için onları sevgi ve minnettarlıkla evrene teslim etmek faydalı bir uygulama olacaktır.

Yasemin özü, burun geçişlerini, sinüsleri, boğazı ve akciğerleri temizleyebildiği gibi sistemdeki mukozayı düzenleyebilme özelliğine sahiptir. Özellikle pnömoni sırasında soğuk algınlığı ve akciğer tıkanıklığı gibi mukus dengesizlikleriyle ilişkili sorunların hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca koku alma duyusunun iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Geçmişin yüklerini temizleyen şifa anne; Yasmin

Bu öz, virüslerin çözülmesine ve boşaltılmasına, aşırı asitliğin ortadan kaldırılmasına ve depolanan toksinlerin sindirim sisteminden, özellikle de kolondan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Çok yüksek (400m MHz) bir titreşim taşıyan Jasmine, kişinin duyularını yükseltebilir ve kişisel frekansı yükseltebilir ve olumsuz dengesizlikleri neşe, zevk, uyum ve iyi talihe dönüştürebilir.

Yasemin çiçekleri, alfa terpineol, benzaldehit, benzil asetat, benzin asit, benzil alkol, öjenol, farnesol, gernaiol, jasmone, nerolidol, linalil asetat, salisilik asit ve vanilin içerir. En az 43 çeşit yasemin vardır, ancak uçucu yağların üretiminde genellikle sadece iki (Jasminum grandiflorum ve Jasminum officinale) kullanılır. Jasmine officinale, farklı yetiştirme koşullarına daha uyumlu hale getirmek için Jasmine Grandiflorum’dan aşılanmıştır. Her ikisi de kimyasal bileşenleri bakımından çok benzerdir ve her birinden gelen yağlar aromaterapide birbirinin yerine kullanılır. Bir kilogram yasemin esansiyel yağı üretmek için yaklaşık 7.6 milyon çiçek gerekir.

Diğer yasemin çeşitleri arasında oldukça kokulu Çin Yasemin (Yasemin sambac) (yasemin çayının yapıldığı yasemin) ve Frangapansy olarak da adlandırılan Kırmızı yasemin bulunur. Neredeyse evrensel olarak sevilen yasemin, yaz akşamları ve hafif esintilerin anılarını uyandırır, ruhları kaldırır, vücudu gevşetir ve duygusal engelleri çözer ve bu nedenle samimiyeti teşvik eder.

Aslen İran ve Keşmir’e özgü olan ve 17. yüzyılda İspanya yoluyla Avrupa’ya getirilen Yasemin, çeşitli kültürlerde uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Hindistan’da ilahi umudu sembolize ediyor; Çin’de kadınların tatlılığı. Hint Aşk Tanrısı (Karma), kalbi duyularla delmek için oklarını yasemin çiçekleriyle uçurur. Hindu ve Müslüman geleneklerinde Jasmine, “aşkın parfümü” olarak kabul edilir.

Uzun zamandır bir afrodizyak olarak kabul edilen yasemin, tarihsel olarak yakınlığı, romantizmi, fiziksel sevgiyi aşmayı, yakınlığı ve cinselliğin tam olarak ifade edilmesinin önündeki engelleri yıkmakla ilişkilendirilmiştir. Jasmine’in antidepresan özellikleri ve güzel kokusu, üreme sistemlerindeki doğrudan fizyolojik sorunlardan ziyade, kafadaki bir dizi cinsel sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olan mükemmel bir araçtır.

Özetle, yasemin ruh hali üzerinde güçlü bir canlandırıcı etkiye sahip olarak zihinsel ve duygusal düzeyde güçlü bir şekilde hareket eder. Yasemin cilt bakımı için mükemmeldir (özellikle kuru cilt), hormonal bir dengeleyicidir, doğumda en değerli yağdır, rahim toniğidir (spazmları tedavi etmek ve adet ağrısını hafifletmek için uygundur) ve ayrıca öksürük gibi akciğer sorunlarına oldukça iyi gelir, göğüs enfeksiyonları ve ses kaybı. Bununla birlikte, yasemin masrafı nedeniyle, mercanköşk, bir rahim toniği olarak kullanıldığında etkilidir ve çeşitli diğer yağlar, çeşitli akciğer rahatsızlıkları için de veya daha iyi performans gösterir.

Yasemin, gül ve neroli ile birlikte özellikle cilt bakımı için uygundur. Yasemin özellikle kuru veya ağırlaşmış ciltler için iyidir ve düşük konsantrasyonlarda dermatit ve ekzermayı tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bunun yalnızca bu tür koşullar yüksek düzeyde stresle bağlantılı olduğunda olabileceğine dikkat edin. Patricia Davis, yaseminin stresi azaltıcı özelliklerinden dolayı stresten kaynaklanan alerjilere yardımcı olabileceğini keşfetti. Patricia Davis, afrodizyak özellikleriyle atfedilen diğer yağların çoğunun aksine, yasemin ve sandal ağacının hormonlar üzerinde muhtemelen ince bir etkiye sahip olduğuna, diğer yağların baskın olarak stresi azalttığına veya vücudu fiziksel olarak uyardığına inanmaktadır, ancak vücut üzerinde doğrudan hormonal etkiye sahiptir. Yasemin’in ayrıca engellemeyi bırakma, hayal gücünü artırma ve hem erkek hem de kadın cinsel enerjisini tamamen serbest bırakma konusunda güçlü olduğu söyleniyor.

(Davis, Patricia. (1995) “Aromaterapi’de A dan Z’ye ” adlı kitabından)

Yaseminsiz kalmayın…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x