Hangi Umut Tohumlarını Ekiyorsun Yaşam Bahçene?

Her yeni gün yeniden doğmak kendine
Zaman ve mekânın ötesinde ezeli ve ebedi olansın sen
Yarına koşar adım gidersin yeni heveslerle
Dünün mü gerçek, bugünün mü yoksa
Var olan gizlenmiş perdelenmiş olanın ardına
Bizi biz yapan algımız mı gerçekliği örten
Yoksa duyularımızla anlam yüklediklerimiz mi gerçek
Her insanın hakikati kendinde gizli
İnsan neyi algılarsa odur gerçeği
Hakikatini önce kendinde ara
İnsan gerçekliğini ne yazık ki unutan
İnsan giyindiği kimliklerle gerçekliğinden uzaklaşan
O vakit sor kendine!
Nedir senin gerçekliğin?
Uyanırsan kendi gerçekliğine
Açılır tüm perdeler ezelden bugüne
O vakit görürsün Sende olan
Her zerresiyle varoluşun bütününde
Zaman ve mekâna göre değişir gerçeklik sandığın
Baktığın pencereden sana yansıyan
Oysa yine senin gerçekliğinden öte değil
İkilik olarak gördüğün her neyse
Bunu önce kendinde ara
Yoktur ayrılık yaradılış nezdinde
Ne dün gerçek, ne yarın sandığın
Her şey şu anda bir var bir yok misali
Dön kendine ruhunda hisset hakikatini
Neyi umut ediyorsan O’dur gerçekliğin
Sende ne varsa, dünyanda O var
Sende ne varsa, etrafında O var
Sende ne varsa, bende ya da onda O var
Sende ne varsa, bütünde O var
O vakit sor kendine neyi umut ediyorsun?
Nasıl bir yaşam düşlüyorsun?
Nasıl bir gelecek inşa ediyorsun?
Umutlarını yeşertebilecek yine sensin
O vakit sor kendine
Hangi umut tohumlarını ekiyorsun yaşam bahçene?
Yarınlara kendinden ne vereceksin?
Ya sonra hakkınca hasat edilecek misin?

Dünya insanoğluna kendi hakikatini izletir her defasında. Bizler her anımızla yaratımda olup, bugünümüzü ve yarınlarımızı inşa edenleriz. Sevgiyle tohumladığın her ne varsa, sevgiyle biçersin yarınlarında. Korku ve nefretse ektiğin tohumlar, kendi hasadını toplamaya hak görülürsün. Bizler düşlerimize inip, düşlerimizi yaşayan ve yaşatan değil miyiz? Düşüncelerinde neyi yaşatırsan ve duygularını neyle beslersen senden yansıyan odur. Yaşam sana ve bana yine kendi hakikatimizi yansıtır. Bu sonsuz nizamın değişmez yasası. Bizler her defasında ektiklerimizi biçenleriz. Bizler bugünümüzle geleceğimizi yeni yeniden inşa edenleriz.

Hangi Umut Tohumlarını Ekiyorsun Yaşam Bahçene?

Kuantum fiziğinde zaman ve mekânla sınırsız olmakla birlikte, fizik evrenimizi oluşturan tüm atomaltı parçacıkları her an birbiriyle iletişimde. Sonsuz evrende her birimiz kolektif bilinci oluşturan düşler yolcusuyuz. Her birimiz neyi düşlersek o gerçekliği yaratan ve gözlemleyenleriz. Zihnimizde hangi düşünceleri taşıyorsak, onu alanımıza yansıtan ve o alandan beslenenleriz. Duyusal ve sezgisel farkındalığımızla, kendi alanımızı oluşturarak etrafımıza yansıtırız. Yarattığımız bu alan dünyamızı oluşturur. Kolektif bilince olan katkımız ölçüsünde, dünya tarlasına her an ekim yapar ve ondan besleniriz. Bizler bu yaşama özgür irademizle inenleriz.

O vakit sorun kendinize kolektif bilince katkınız nedir? Hangi güzel düşlerin yaratımını yapanlarsınız? Kolektifin uyanışına nedir katkınız? Kendinizi nasıl yansıtıyor ve nasıl algılanıyorsunuz? Sizde olan neleri başkalarıyla paylaşıyorsunuz? Doğaya, insanlığa ve tüm canlılara hangi katkıları sunuyorsunuz? Zihninizi, düşlerinizi, duygularınızı ve ruhunuzu nelerle besliyorsunuz? Günün hangi saatlerini hangi anlamlı deneyimler için yaşıyorsunuz? Dünyanın hangi realitelerini yakından takip ediyorsunuz? Değişim, gelişim ve büyüme adına neleri öğreniyorsunuz? Öğrendiklerinizi nasıl ve kimlerle paylaşıyorsunuz? Günde kaç sayfa ya da kaç satır okuyorsunuz? En kıymetli hazineniz olan zamanınızı nelere harcıyorsunuz? Hangi içsel kaynaklara sahipsiniz? Hangi güçlü yönlerinizle bütüne nasıl bir fayda sağlıyorsunuz? Kendinizin ne kadar farkındasınız? Yaşamın ne kadar farkındasınız? Toplumsal, sosyal ve global sorunlar için hangi çözüm önerileriniz var? Çocukları, kadınları, doğayı, tüm canlıları ve insanlığı korumak adına hangi sorumlulukları üstlendiniz?

Düşünün lütfen en son hangi kitabı aldınız? En son ne öğrendiniz, ne izlediniz ya da ne dinlediniz? Sağlığınızı korumak için hangi sorumlulukları üstlendiniz? Doğayı korumak adına hangi adımları attınız? Kendinize en son hangi değerleri kattınız? Başkalarına hangi değerleri yaşattınız? İnsanlık yararına hangi adımları attınız?

Sorular önce kendinizi keşfetmenize katkı sağlar. Sorularla kimlik, düşünce, duygu, inanç ve davranış kalıplarınızla kendinizi tanırsınız. Sorularla engellerinizin farkındalığına ulaşırsınız. Sorularla potansiyelinizi keşfedersiniz. Sorularla kaynaklarınızı tespit edersiniz. Sorular size sizi tanıtır. Sorular başkalarını ve yaşamı anlamanıza olanak sağlar. Sorularla bulunduğunuz yeri görür ve gitmek istediğiniz yolu bulursunuz. Soruların rehberliğinde öğrendiklerinizle zihninizi, kalbinizi ve ruhunuzu beslersiniz. Sorular hayata bakışınızı derinleştirir. Sorularla farkındalık yolunda uyanışa geçip gerçekliğinizi yaratanlar kervanına katılırsınız. Sorun kendinize bu zamanda, bu mekânda, bu yaşamı neden seçtiniz? Sorun kendinize nedir yaşam gayeniz? Sorun kendinize umutlarınızı neyle besliyorsunuz? Sorun kendinize evrene hangi niyetlerinizi yolluyorsunuz?

Soruların muhteşem gücüyle nice farkındalıklara, ışığıyla yürüyenlerden olmanız dileğiyle. Sevgiyle ve sağlıkla olsun nice yıllarınız.

www.senayzuhur.com

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x