Kendinize Mutlu Olmak İçin İzin Verin

Mutlu olamıyorsunuz ve mutlu olmadığınızda çevrenizdekileri, annenizi, babanızı, patronunuzu, eşinizi, sevgilinizi, çocuklarınızı suçluyorsunuz. İçinde bulunduğunuz durumdan ötürü suçu başkalarına yüklemek kendinizi kendinize karşı aklamanın en kolay yoludur. Mutlu değilsiniz çünkü çevrenizdekiler sizi mutsuz ediyor. Ama gerçek böyle mi? Hayır.

Mutlu olamıyorsunuz çünkü kendinize mutlu olmak için izin vermiyorsunuz. Çocukken içinde büyüdüğünüz aile ya da toplumun davranışları sizde bir değersizlik duygusu oluşmasına yol açtı. Belki boşanmış bir anne babanın çocuğusunuz, belki evde sürekli kavga olan bir ailede büyüdünüz, belki de sizi seven ama sevgilerini göstermeyi yeterince bilemeyen ebeveynleriniz vardı. Sizi büyütürken ve toplum için iyi bir insan yetiştirmeye çalışırken sizi özgür bırakmadılar, onaylamadılar ve sizin de kendi yetiştirildikleri kurallara uygun olarak yetişmenizi sağlamaya çalıştılar.

Onları suçlamayın çünkü sizi bildikleri en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyorlardı. Başka türlü yapmayı bilmediklerinden bu şekilde davrandılar. Sizi yetiştirirken size ” Böyle davranma”, ” Yanlış yapıyorsun,” ” Düzgün yapmıyorsun,” “Sen bırak ben yaparım, zaten bir şey beceremezsin”,” Ne zaman doğru yaptın ki”, “Çekil ayak altından” gibi cümleleri bolca kullandılar. Bu cümleler sizin çocuk zihninizde “Ben değersizim” kaydının oluşmasına yol açtı. Derindeki bu değersizlik kaydınız ” Ben mutlu olmayı hak etmiyorum” hissini yarattı.

Derinde mutlu olmayı hak etmediğiniz hissi varken mutluluğu kendinize çekemezsiniz. Bedenimizin sürekli enerji yaymakta olduğunu artık biliyoruz ve kalbinizin yaydığı frekans beyninizin yaydığından 5.000 kat daha güçlü. Bu durumda “Ben değersizim ve mutlu olmayı hak etmiyorum” hissini yayarken mutlu olmanıza imkan yok.

Geçmişinizi, çocukluğunuzu gözden geçirin. Bilinçaltınızda değersizlik kaydını oluşturan sahneleri hatırlayın. Bunlar üzerinde düşünün. Daha sonra ” Ben değerliyim, mutlu olmayı hak ediyorum. Mutlu olmak için kendime izin veriyorum” demeye başlayın.

Mutluluk sizi bulmayacak, onu kendiniz için siz yaratacaksınız.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x