Sıcak su içmenin şifası

Nepal’de Ayurveda eğitimim için kaldığım sürede her sabah ders saatinden önce bir bardak sıcak su içerek güne başlamak alışkanlık olmuştu. Burada yaşayanların büyük bir kısmı sabahları ve akşamları sadece sıcak bir bardak suyu tıpkı çay içer gibi yudumluyorlardı. Eğitmenimiz Nabin’e bunu neden yaptığımızı sorduğumda ise sıcak suyun beden, ruh ve zihin için özellikle soğuk kış aylarında oldukça şifalı olduğunu anlattı, bu onlar İçin çocukluklarından beri yaptıkları bir alışkanlıktı ve kadim Ayurveda bilgisine dayanıyordu.

Sıcak su içmenin şifası

Eğitim sonrası ülkeme geri döndüğümde artık danışmanlarım için bu geleneksel şifa bilgisini kullanmaya başladım.

Sıcak su ; Her danışmanımın özellikle sinir sistemindeki enerji dengesizlikleri ve sinir sıkışmaları için mükemmel çalışmış terapiye büyük destek vermişti.

Özellikle dişil enerji için bir hayli mühim olan sıcak su içme ihtiyacı bakın hayatımızda bize nasıl destek veriyor.

  1. Sıcak su içmek sindirime yardımcı olabilir

Sıcak su içmek sindirim sisteminin hareket etmesine yardımcı olur ve sıcak su mide ve bağırsaklarda hareket eder ve vücut israfı daha iyi ortadan kaldırabilir. Bazı insanlar bunun sindirim sistemini harekete geçirdiğine inanıyor çünkü sıcak su rahatsız edici atıkları çözüp atabilir. Üstelik sıcak su içmek bağırsaklarınızın kasılmasına yardımcı olabilir. Bu olduğunda, bağırsaklarınızdaki atık vücudunuzdan dışarı çıkabilir, bu nedenle kabızlık durumunda da yardımcı olabilir.

  1. Sıcak su, merkezi sinir sistemi işlevini geliştirir

Yeterince su almamak ister sıcak ister soğuk olsun, sinir sistemi işleyişi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve sonunda ruh halini ve beyin işlevlerini etkileyebilir. Bazı araştırmalar, biraz sıcak su içmenin merkezi sinir sistemi aktivitelerini iyileştirebileceğini ve zorlu aktiviteler sırasında beyin fonksiyonunu artırabileceğini ve ayrıca kendi kendine bildirilen kaygıyı azaltabileceğini göstermiştir.

  1. Sıcak su içmek kilo vermeye yardımcı olabilir

Birkaç çalışma, sıcak su içmenin vücudunuzun sıcaklık kontrol sistemini etkinleştirebileceğini ileri sürdü. Vücudunuz suyun ılık sıcaklığını telafi ettiğinden, iç sıcaklığınızı düşürür ve metabolizmayı harekete geçirir. Aynı zamanda hidrasyonu artırır; böbrekler yeterli hidrasyona cevap verecek ve idrar olarak daha fazla su beklenmesini sağlayacaktır. İdrar rengi ne kadar açıksa, kişi o kadar iyi nemlendirir.

  1. Sıcak su, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur

Sıcak su, buhar oluşturur ve bir bardak sıcak su tutarak derin bir nefes almak, tıkanmış sinüsleri gevşetmeye ve hatta sinüs baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Boynumuzda ve gövdemizin üst kısmında mukoza zarımız vardır ve bu nedenle sıcak su içmek o bölgenin ısınmasına yardımcı olabilir ve mukus birikiminin neden olduğu boğaz ağrısını hafifletebilir.

  1. Sıcak su, Akalazya semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Akalazya, yemek borusunun yiyecekleri mideye indirmekte zorlandığı bir durumdur. Akalazya hastaları ve Eozinofilik Özofajiti olan kişiler, yiyecekleri yutmakta güçlük çekerler. Mideye gitmek yerine yemek borusunda yemek sıkışmış gibi hissedebilirler, buna Disfaji de denir. Sıcak su içmek, Achalasia hastalarının daha rahat sindirmesine yardımcı olabilir.

  1. Sıcak su banyosu kan dolaşımını artırabilir

Sağlıklı kan dolaşımı, kan basıncından kardiyovasküler hastalık riskinize kadar her şeyi etkiler. Ilık bir banyo yapmak, organların, arterlerin ve damarların dolaşımına yardımcı olur, kanı vücutta daha etkili bir şekilde genişletip taşır. Sıcak su içmek vücut üzerinde benzer bir etkiye sahip olabilir. Gece sıcak su içmekten veya banyodan kaynaklanan sıcaklık da rahatlamaya ve vücudu dinlendirici bir uykuya hazırlamaya yardımcı olabilir.

  1. Sıcak su içmek toksinleri azaltmaya yardımcı olabilir

Sıcak su geçici olarak vücut ısısını artırabilir, endokrin sistemi kolayca harekete geçirir ve vücut terlemeye başlar. Terleme bazı insanlar için kötü olabilirken, vücudun bir ortamda maruz kaldığı toksinlerden ve tahriş edici maddelerden kurtulmanın önemli bir parçasıdır. Sıcak su içmek toksinleri dışarı atabilir ve iltihaplanmaya yardımcı olabilir, eklemlerin iyi yağlanmasını sağlayabilir ve gutu da önleyebilir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir