Vedik Astroloji’ye göre Satürn Akrep Retrosu; Yeniden Doğuş

Shani (Satürn) nam-ı diğer Bilge Başöğretmen 15 Mart’ da Akrep burcunda Anuradha Nakshatrasının 3.padasında 10.51 derecede durağanlaşarak geri hareketine başlayacak Ağustos ayına kadar 4.12 derecelere kadar düşerek retro seyrini sonlandıracak. Nisan, Mayıs, Haziran ayına kadar Merkür, Mars ve Jüpiter’den görünüm alması gizli şeylerin su üstüne çıkması, gayrimenkul piyasasında canlanma, intiharlar, cinayetler, kazalar, suç oranlarında artış, yolsuzluklar, yasadışı paralar, yeni yasalar ve daha neler neler… Bu bir tür test süresi. Satürn yenilenmemiz için tüm içtenliğiyle yaşam derslerini verecek, alırsak ne alâ!

Satürn, gökyüzünde çıplak gözle izlenebilen en uzak ve en yavaş (dış gezegenler hariç) gezegendir. Satürn’ün Rasi (doğum) haritalarınızda bulunduğu ve yönettiği evlerin konuları, yerleşimlerine göre kısıtlamalar, gecikmeler, depresyon gibi etkiler vermesinin yanı sıra uzun ömür, sebat ve disiplin gibi olumlu özelliklerde verir. Jüpiter ne kadar büyütürse, Satürn de bir o kadar kısıtlar. Tıbbi astrolojide kemikler, dişler ve erken yaşlanma olarak değerlendirilirken devlet kurumları, liderler, organizatörler, disiplin güçleri ve ekonomik faaliyetler, hastalıklar, ölüm de Satürn’ün ilgi alanına girer. Karma’nın Efendisi Zodyak da Oğlak ve Kova burcunu yönetir, Terazi burcunda yücelir Koç burcunda düşüştedir. Haritalarınızda köşe evlere ( 4, 7, 10) yerleşirse haritanızı koruma altına alır, olumsuz özelliklerini yitirir. Özellikle 7. evde dig bala olduğu için çok güçlüdür. Taşı mavi safir, günü Cumartesi’dir ve bu yüzden Hindistan’da Satürn günü olduğu için uğursuz kabul ederler ve o gün evlenmezler. Bu konudan bahsetmiş iken sizlerle önemli bir bilgi paylaşmak istiyorum. Vedik astrolojisine göre haritalarınızda Jüpiter köşe evleri yönettiğinde veya yerleştiğinde geldiğinde beklediğimiz o iyicil etkileri göstermez. Özellikle Lagna (yükselen) ve Ay burçları Başak, İkizler burcu transit Jüpiter hareketlerinden bekledikleri etkiyi alamazlar. Ayrıca yine aynı burçlar için Satürn haritalarında trikona yani üçgen (5, 9) evlerini yönettiği için transit Satürn iyi etkiler verebilir.

Gelelim 15 Mart tarihindeki önemli gökyüzü hareketine! Astroloji de bir gezegenin retro ve direk hareketine başlamadan önceki duraklama dereceleri büyük önem arz eder. Çünkü der ki,’’ BEN DURDUM ARTIK HERŞEY BENDEN SORULUR! ‘’ Bir de bu gezegen ZAMANIN EFENDİSİ, SOĞUK VE KARANLIK SATÜRN İSE yapacak bir şey yok, mecbur hepimiz hizaya geleceğiz. Ağustos ayına kadar aşk, evlilik, kariyer, çocuklar, sağlık… Natal   haritalarınıza göre hayatınızın o alanlarında dersleriniz hazır! KARMİK PLAN işleyecek. Belki de dünyevi zevklerden biraz olsun ayrılarak RUHSAL ŞİFA ve FARKINDALIK zamanıdır. Ne dersiniz?

Transit Satürn Upachaya evlerinde (3, 6, 11) evlerinde güçlü çalıştığı için bu Retro seyrinden en çok etkilenecek olan burçlar Yükselen ve Ay burçları BAŞAK, İKİZLER ve OĞLAK olacak. Özellikle natal harita yerleşimlerinde Mars ve transit Satürn birlikte ise Nisan- Haziran 2015 arasında seyahat ederken dikkatli olun. Ayrıca zorunlu olmadıkça ameliyat olmamanızı tavsiye ederim. Yine Ay nakshatraları Anuradha, Vishakka, Swati, Krittika ve Uttarabhadrapada olanlar sizler içinde sınav zamanı. Bu arada Vedik Astrolojinin bel kemiği olan Ay ve nakshtrasını ücretsiz herhangi bir Vedik Astroloji programından öğrenebilirsiniz. Dünyada birçok insanın Ay burcu aynı olabilir ama çok spesifik bilgiler veren nakshatraların herkese ne kadar farklı özellikler verdiğini gözler önüne seriyor. Böylece biraz da olsa Vedik Astrolojinin büyüklüğünü anlayabilirsiniz.

Lagna burcu Başak olan biri olarak bu zor etkiden Asthakavarga puanlarım ayrıca yaşadığım Mahadasha ve Bhukti dönemlerimin Merkür – Venüs olması ve Akrep burcunda bir başka gezegenin olmaması sayesinde bir nebzede olsa kolay atlatacağımı düşünüyorum. İlk Satürn döngümü bir de Sadesati evremi düşününce bununla başa çıkabileceğimi düşünüyorum. 1985- 1986 jenerasyonu ilk Satürn döngünüzü bitirmek üzeresiniz. Derin izler ama dersler cepte! Retro seyrinde Sadesati’yi yaşayan; yükselen ve Ay burcu AKREP olanlar, Kandaka Satürn’ü yaşayan, BOĞA, ASLAN ve KOVA’lar zorlu sınavlar verecekler. Satürn retro seyrini Dusthana evlerinde yaşayacakları için en hafif deneyimleyecek olan burçlar, yükselen ve Ay burcu KOÇ ve YAY olacak kanısındayım. Ama her zaman dediğim gibi gezegen hareketleri değerlendirirken mutlaka doğum haritalarınız üzerinden yaşadığınız dasha dönemlerini, sav puanlarınızı, tajaka haritalarınızla beraber bir bütün olarak değerlendirip yorum yapmak doğrudur.

Tabii ki bu uzun soluklu ve önemli retro seyrini ülkemiz üzerinden de değerlendirmeden geçmek olmaz. Transit Satürn ülke natal haritasında 6. Evinde ( sağlık, çalışanlar, düşmanlar, davalar…) geri gideceği için tüm bu alanlarda hareket ayrıca retro derecesine baktığımızda, 3.ev ( eğitim, öğretim, komşularımız…) ve 5. Ev (politik güçler, gençler, zeka, geçmiş yaşam kredileri, eğlence hayatı, spekülasyon…) ile etkileşim içerisinde olacağı için tüm bu evlerin konularını gündemimize taşıyacağını gösteriyor. Ayrıca Transit Satürn’ün natal haritada ki Jüpiter ile beraberliği ve haritada Maraka ev olan 7. Evi yönetmesi çocuklarla ilgili kayıplarında olabileceğine işaret ediyor. Ülke haritasında yaşadığımız Mahadasha sürecinin Venüs, Bhukti’nin Satürn olması ve her ikisinin de Asthakavarga puanlarının düşük olması durumları zorlaştırıyor. En azından MART-NİSAN- MAYIS aylarının zor geçeceğini birçok açıdan görebiliyorum. Unutmadan sizlerle ülke natal haritasında ki önemli bir yerleşimden de bahsetmek istiyorum. Vedik Astroloji de 5.ev poorvapunya yani geçmiş yaşam ödüllerini gösterir. Ülke haritasında 5. Evin yöneticisinin Venüs olması ve yüceldiği burca yerleşimi Türk Milleti’nin bu güzel ülkeyi hak etmek için çok çalıştığını( ki bunu hepimiz çok iyi biliyoruz) ama ödüllerinin büyük olacağını gösteriyor! İnanın bana bundan 2,3 yıl sonra ülkemiz global dünyada ana oyuncu olacak. Tabii ki kolay olmayacak. Ama ne diyoruz; OLUR Kİ HOŞUNUZA GİTMEYEN BİR ŞEY, SİZİN İÇİN HAYIRLIDIR ve OLUR Kİ, SEVDİĞİNİZ ŞEY DE SİZİN İÇİN BİR ŞERDİR. HER ŞERDE VARDIR BİR HAYIR!

Belki içinizi ısıtacak bir yazı yazamadım sizlere. Ne yapabilirim, ben de sizlerle güzel şeyler paylaşmak istiyorum ama gökyüzü etkileri izin vermiyor. Sizler şöyle bir ipucu verebilirim Temmuz ayında büyük gezegenlerin buluşması olacak. O zaman sizleri yazılarımla mutlu edeceğimi düşünüyorum. 2015 yılı yorumlarımı yazarken söylemiştim; DEĞİŞİM, DÖNÜŞÜM senesi olacak diye. Ruhsal, spiritüel uyanış zamanı… Son olarak diyorum ki; Satürn karmik bir gezegen olduğu için ruhsal seviyede en üst düzeyde gelişmemiz için bilmeniz gereken şeyi bizlere öğretecektir. Hayattaki tüm deneyimler ister para ister sevgi ile ilgili olsun hepsi ruhsal gelişimimizin etrafında döner. Hepimiz kim olduğumuzu ve İlahi olanın birliği tarafından birbirimize bağlı olduğumuzu anlamak için buradayız.

NAMASTE

Vedik Astrolog Ebru Cinek

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x