Yaşamda Sadeliğin Büyüsü

Sadelik, yaşamın bütün fazlalıklarından vazgeçiştir.

Sadeleştikçe ruh hafifler. Maddesel boyutun ağırlığı kalkar üzerimizden. Yaşama bakışımız daha net ve yalındır. Yaşamı hisseder özümüz, bütün melodisiyle. Yaşamın büyüsüyle tanışır ruhumuz, göz alıcı sadeliğiyle. Görünür olur bütün renkler, yaşamın görkemli tuvalinde.

Yaşamda Sadeliğin Büyüsü

Minimalist yaşam” olarak da tanımlanan yaşamda sadelik anlayışı; hayatın maddi ve manevi bütün unsurlarını ihtiyaçlar ölçüsünde sınırlayıp, duyumsayarak, odaklanarak ve hissederek, daha esnek ve kaliteli bir yaşam yaşamaktır. “Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır ” sözüyle Platon, aslında yaşamda sadelik anlayışına dikkat çekmiştir zamanında. Bir yaşam felsefesine dönüşür sadelik, benimseyenler nazarında.

Mahatma Gandhi, Leo Tolstoy, Albert Einstein ve Steve Jobs gibi tanınmış kişiler “Minimalist yaşam” felsefesini benimsemiş ve yaşamına yansıtmış akla gelen isimlerdir. Yaşamda sadelik anlayışı; karmaşık olanı basitleştirmek, ihtiyaç duyulana odaklanarak yaşama rahatlık, esneklik, hafiflik ve derinlik katabilmektir. Gereksiz olandan vazgeçiş, yeterli olana kanaat etmektir esasında.

Sadelik, yaş aldıkça arınmak bütün fazlalıklarından

Kalabalıkların gürültülü hoyratlığından uzaklaşmak

Sözcüklerin derinliğinde gezinmek usulca

Sadelik, gizemin huzurlu tahtında var olmak

Gösterişin tutsaklığından sıyrılmak, farkındalıkla

Ve seyreylemek ȃlemin ihtişamını huzurla

Sadelik, bütün sıfatların ağırlığından kurtulup

Öz varlığınla yol almak meçhule

Yalnızlığın korunda piştikten sonra

Hisseden gönüllere dokunmak usulca

Sadelik, ruhun mabedini bir sır gibi sakınmak

Egonun hükmünden ve kibrinden

Sadelik, hamlık diyarında avare gezinmiş özün

Yuvaya en saf haliyle dönüşüne hazırlanış özenle

Yaşamda sadelik dış dünyanın bütün fazlalıklarından kurtulmak, iç dünyamızda zenginlik ve derinlik kazanmaktır. İnsan olmanın bütün değerleriyle kendine, çevreye ve yaşama duyarlılıktır. Bütün bağımlılıkları terk ediş vardır özünde. Esiri olduğumuz bütün nesnelerden kurtuluşun hafifliği. Keşfedilmiş her güzelliğin bağlılıkla izleyicisi olarak, yaşamı duyumsamak ve ruh doygunluğudur aslolan sadelikte. Zincirler kırılmış, özgürleşmiştir ruh. Zihnin tozlu rafları temizlenmiş, düşüncede berraklık benimsenmiştir. Gereksiz olandan arındırılmış bir yaşamdır sadelik, nihayetinde.

Yaşamda Sadeliğin Büyüsü

Geçmişten özgürleşme yolunda bir adımdır ayrıca sade bir yaşam. Şimdiki anın büyüsü hissedilir doğasında. Görünür olur güzelliği her zerrenin. Ayna olur ruhumuza sadelik. Ve sonsuzdur huzuru hislerimizde. Vazgeçebildikçe çoğalırız yaşamın içinde sadeleştikçe. Daha derin duyguların gezgini olur ruhumuz. Hafifleriz yaşamın maddesel ağırlığında.

Kalp görür, akıl oyun oynar

Sezgi yol gösterir, karma gölge olur

Ego çalım atar, bilgi fener olur

Sabır bilgiyi azimle arar, cehaletse köstek olur

Sadelik yolunda olan, hangisini yanına alıp

Hangisini terk eyleyeceğinin farkında olandır

Yolculuk sadeleştiğin ölçüde su gibi duru

Terk edemediklerin ölçüsünde, zahmetli ve bulanık

Yolun ve yolculuğun idrakinde olanın gayesi

Karışmaktır bütün sadeliğiyle, yaşam deryasına

Kendi tadında ahengiyle

Daha samimi ve derinliği olan ilişkileri hayatımıza çekeriz sadeliğin doğasında. Doğal, dengeli ve gereksinimlerimizi karşılayan beslenme anlayışıyla, sağlıklı yaşama şansı elde ederiz. Daha berrak bir zihinsel yapıyla, yaratıcı ve yenilikçi düşüncelerle yol alırız. Hayatın bütün alanlarında odaklanabildiğimiz konularda ustalık kazanırız. Yaşamın her anını özümseyerek, hissederek ve doyum alarak yaşarız. Mutluluğu, hedeflerimize olan yolculuğumuzun her anında hissederiz. Daha anlayışlı, daha üretken, daha doyumlu bir yaşamın anahtarıdır sadelik. Basit, yalın, doğal, karmaşadan uzak ve tadında…

O zaman ne dersiniz yaşamda sadeleşmeye farkındalıkla. Emin olun ki her vazgeçiş, yeni bir başlangıçtır sadeleştikçe yaşamınızda. Ve siz yaşamınızda sadeliğin büyüsüne kapılırsınız…

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir