Cesur ve Öfkeli Koç-Terazi Aşkı

Koç Burcu’nun 27 derecesindeki Ay ile Terazi Burcu’nun 27 derecesindeki Güneş karşı karşıya… Burçların son dekanları olan bu dereceler Koç Burcu için Yay’dan (Jüpiter) feyz almak, Terazi Burcu için İkizler’den (Merkür) feyz alan bir duygu ve bilinç durumuyla hareket etmemizi istiyor. Aslında Jüpiter ve Merkür arasındaki ‘inandığını hayata geçir’ gibi bir mesaj var. Bu mesajın da Koç Burcu’nda olması ‘inandıkların için harekete geçmeye cesur ol’ güdüsünü de aktifleştiriyor.

Cesur ve Öfkeli Koç-Terazi Aşkı

Aşk ve cesaretin temsilcileri Venüs ve Mars Plüton’un dönüştürücü gücüyle karşı karşıya kalıyor bu dolunayda evet zor bir dolunay bir şeylerin bitmesi için ya da yeni başlangıçlar için verilmesi gereken kararlar belki de istemediğimiz sevmediğimiz bize engel çıkaran benliğimizin karanlık yani nefsani noktalarını Plüton ile gözümüze sokarcasına ‘bunları halletmeden huzuru bulamazsın’ der gibi bir açı kalıbındalar. Evet bilen bilir T-kare açı kalıbı hayatımızda neden olduğunu anlamadığımız ve sürekli karşımıza çıkan zorlanmaları anlatır. Bir yandan da sürekli aynı davranışlarla başımıza gelen olaylara verdiğimiz tepkiyi de anlatır. Buradaki sorun ‘aynı düşünce ve davranış kalıbını’ hiç değiştirmeden sürekli uygulamamızdır. İlahi idare gökyüzünden bizi sürekli bu konuda uyarır ama biz hep dış dünyaya odaklı olduğumuz için sorunun kaynağını ‘bize yapılanlarda’ ararız. Asıl sorun budur zaten insanın nefsani kısmı aktif olduğu zaman kendine hiç toz kondurmayı sevmediği için ‘hep başkası’ suçlu olur. Hiç kendine dönüp bakmaz ‘ben ne yapıyorum da bana böyle oluyor’ diye kendi ruhuna-vicdanına sormaz ama bu sefer gökyüzü öyle demiyor ilerleyen zamanlarda da dememeye devam edecek yani artık kaçış yok. Bu açı kalıbın öncü burçlarda olması ise hayatımızda yeni bir dönemin başlangıcı olduğunun en net habercisi.

Bu dolunayın teması Koç Burcu, klasik astrolojide Koç dendiği zaman akla hep öfke gelir yöneticisi Mars olduğu için lakin Mars’ın en düşük frekanstaki kullanımı öfkedir bu her zaman böyle olmaz. Dolunayın yöneticisi olan Mars Terazi Burcu’nda kendi dünyasını dengelemeye çalışırken aslında farkında olsa da olmasa da öncelediği ilahi ilke ‘adalet’in tecellisidir. Terazi adalettir çünkü içimizdeki adalet duygumuzu uyandırır enerjisiyle. Mars Terazi’de klasik astrolojiye göre düşük durumdadır yani kendini ifade etmekte başarılı değildir kendini ifade etmede yetersiz kaldığı zaman sorununu öfkeyle çözmeye çalışır ama Terazi Burcu’nun 27 derecesi Merküryen bir derece olduğu için kendini ifade etmekte içsel farkındalığı varsa oldukça yeteneklidir. Bu ruhaniyette bir Mars bu dolunayda Koç Burcu’nu yönetiyor. Koç Burcu var olmakla, cesaretle, bir şeylere başlamakla, yol açmakla ve hayatta kalmakla ilgidir benliği tanımak kendini anlamaktır. Burada Koç Burcu’nun yanlış kullanımına odaklanmayacağım kimi Koç vardır zekası ve farkındalığıyla ateşin gücüyle pırıl pırıl parlar kimi Koç vardır öfkesi ve inadıyla etrafındakilere yaka silktirir. Bu durum bireysel olup kişinin kendi farkındalığıyla alakalıdır ve kişinin kendisini bağlar. Her Koç aynı olamayacağı gibi burcun verdiği ruhaniyet her kişide farklı tecelli eder aynılaştıramayız bu her burç için böyledir.

Bu dolunayda asıl odaklanmamız gereken konu ‘kendimiz olmaya ne kadar cesaretimiz var?’ Gökyüzündeki görünüm hayatımızda cesaret temalı konuları ve olayları önümüze getirip aktif edeceği için bu konuyu gündemimize getirmekte fayda var.

Kendimizi tanımaya eğrilerimizi doğrularımızı ayıklamaya, yanlış inanışlarımızı fark etmeye ve bunları Plüton kareleriyle kendi enerjimizde dönüştürmeye ne kadar gücümüz var? Diğer anlamda ‘ne kadar adam olmaya gönlümüz ve niyetimiz var’? diye soruyor gökyüzü. Farkındalık ve idrak ateş grubunun üyeleriyle netleşir su grupları ne kadar hissederse ateş de o kadar sezer ve sezdiğini hava ve toprak elementiyle anlamlandırır. Plüton’un Oğlak Burcu’nda yani toprak elementinde olması aslında çok net bir şekilde Mars’a (eylemlerimize) ve Güneş’e (bilincimize) kare açı yapıyor olması ‘bazı şeyleri fark edip dönüştürmeden-arınmadan’ kendine öz’üne-hakikatine-ruhuna uygun benliğine (uygun benlik ruhsal huzurdur) açılan kapıdan geçemezsin mesajını çok net veriyor. Güneş ve Mars’ın kavuşumda olması bilinçli eylemleri desteklerken bilinçsizliğe ise Plüton’dan veto alıyor. Plüton veto ederken Güneş (bilincimiz) , Mars (eylemlerimiz) ve Merkür’e (düşüncelerimiz ve zihnimiz) Jüpiter’in (ilahiyat algımız) Kova Burcu’ndan desteklediği üçgen açıyla yani olumlu destekle da aslında yapamayacağımızı düşündüğümüz şeylerin o kadar zor olmadığını zihinsel olarak fark etmemize (Kova) yardım ediyor. Burada Jüpiter’in kibir ve iman arasındaki ince çizgisini hatırlatmakta fayda var. İnanç kibire döndüğü zaman Jüpiter asla bunu affetmeyecektir.

Bir yere Kova Burcu enerjisi değiyorsa o alana kuş bakışı (zihinsel) olarak bakıp eğriyi doğruyu ayırmamıza yardım eder Kova Burcu insanidir duyarlıdır ama duygusal değildir. Aşırı duygusal tepkileri sevmez çünkü aşırı duygusallık nefsin bencil yüzü bizi bakış açımızın ilerlemediği alana hapseder tek yönlüdür aklı-mantığı işlevsiz kılar. Tek kanatla da uçulmaz hepimizin bildiği üzere. Ayrıca Merkür ve Satürn arasındaki üçgen destekleyici açı da zihinsel olarak kararlı olmamıza yardım ederek kendimizi güçlü hissetmemize de destek veriyor. Venüs’e gelen Şiron’dan üçgen açı ise içsel yaralarımızı anlayıp, tanıyıp iyileştirmemiz için öz değer duygumuza da yardım ediyor. Venüs’ün Yay Burcu’nda olması bu iyileşmenin ilahi bir tarafının da olduğunu atlamamak lazım tabii ki kibir yapmamak şartıyla.

Ay’a (duygularımız) Plüton’dan gelen kare açı ile korkularımızı tetikler gibi dursada ve buna bağlı olarak Koç Burcu’nun korkudan gelen öfke tuzağına düşmezsek eğer Plüton’un dönüşüm gücüyle cesaretimizi toplayıp Güney Ay Düğümü’nden (geldiğimiz ruhani yol) gelen BiQuintil açısı kendi kendimizi düşürdüğümüz tuzakları fark ederek ileriye doğru gitme isteğimizi güdüsel olarak aslında aktif ediyor. Yine Hades (bilinçaltı/korkularımız) ile olan Quintil açı kendi kendimize yarattığımız korkularımızla belki de yüzleşmek için fırsat sunuyor. Quintil açılar Allah vergisi yeteneklerimizdir yaşadığımız olaylara ruhumuzun ilahi tarafından yönlendirilerek kendi yöntemlerimizle bulduğumuz çözüm yollarıdır ve çok kıymetlidir. Bu arada Ay’ın Koç Burcu’nun son dekanında Jüpiter tarafından sezgilendirilmesi de cesaretine destek veriyor.

Mitolojide destansı olarak bir Koç-Terazi aşkı vardır. 1 ve 7. Evleri temsil eder. Ateş ve havanın dansı. Koç her daim Terazi’ye ‘öz’üne-hakikatine güven kendin ol’ derken Terazi de Koç’a ‘ben’liklerimizle biz olalım adil olalım’ der. Venüs’ün Mars’a cilvesi hiç bitmez ne de olsa Venüs aşk Mars ise cesarettir. İkisi birbirinden ayrılamaz.

Kişisel dünyalarımıza dönersek Koç ve Terazi aksı hangi evlerimize denk geliyorsa o evin konularına dolunay enerjisini akıtıyor. Koç da Terazi de eril burçlardır harekete geçmekten çekinmezler. Bireyselliğimizde güçlü bir dönüşüm yapmak için aslında daha derinde fazlalıklarımızdan arınmak için öfkemize yenik düşmeden cesaretimizle yeni başlangıçlar yapmak için bu dolunayın hepimize hayırlar getirmesi dileğiyle.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x