Kova’da Parçalı Ay Tutulması : İradenin Önündeki Engelleri Görmek

7 Ağustos 2017, 21.10’da parçalı bir Ay Tutulması gerçekleşiyor.  Hayatın 15o Kova bölgesinden ortaya çıkan bu etkiyle, duygusal anlamda bir farkına varma ve değişim döneme giriyoruz. İlişkilerde gizlide kalmış, sır olarak saklanan durumlar ortaya çıkarken, iş hayatında da gözden kaçan unsurları fark ederek, hayatın getirdiği değişimi karşılıyor olacağız.

15o Kova Sabian Sembolü , “A big-businessman at his desk.” Hayatımızın kontrol odasına girip, hesap kitap yapacağımız, ciddiye aldığımız konulara odaklanacağımız bu tutulma sürecinde, önümüzdeki üç ay, yeni planları nasıl uygulamaya koyarım, sorusuyla birlikte çalışacağız. Tutulma yöneticisi sınırların ve duvarın sembolü Satürn, henüz Retro olduğundan, eski yapıları geride bırakmak, sınırları değiştirmek ve yeniden yapılanmak için devam eden bir çalışma sürecindeyiz. Bu Ay Tutulmasıyla birlikte hangi yerde ne eksik var, onu göreceğiz ve orayı sağlamlaştırmak üzerine çalışacağız. Söz konusu Satürn, bu yapılandırma – ekim dikim sürecinde, “Çok çalış, çok çalış, sonra yine çok çalış,” diyor. Çünkü bu Satürn ve Retro zamanı ter dökme zamanıdır.

Tutulma sırasında Doğu Ufkunda Neptün yükseliyor ve bu dönem yalnız hareket ederken, yanılma, çözülme, dağılma riskine işaret ediyor. “Bir büyüğe danışmak”, Astroloji’den, Meditasyon’dan, rüyalardan rehberlik almak, kendimizi gözlemlemek son derece önemli. İlişkilerle ilgili yeni planların ve gözden geçirmelerin olacağı ay boyunca, başkasından yansıyan yüzümüz bize rehberlik ediyor. Sezgilerimizin, birlik duygusunun yükselişte olacağı, bir yeteneğimiz haline geleceği, şefkat ve merhametle hareket etmenin yol gösterici olacağı bir süreçten geçiyoruz. Sanat ve meditasyonla yaşayanlar için ekstra verimli – çılgın bir tutulma olduğu gibi, tek tek bireylerin de kendi yaşamlarıyla ilgili ilham ve vizyonlarını genişletmek yönünde açılım sağlıyor.

Peki beklenmedik, hesapta olmayan durumlar ortaya çıkabilir, gizlide olan konuların adı konulabilir dedik, bu duruma destek nereden geliyor, öncelikle para ve maddi konularda beklenmedik şanslar ortaya çıkabilir, yeni para kazanma yolları gündeme gelebilir. Bu durum geleceğe yönelik hedeflerimize ve yatırımlarımıza destek veriyor. Yani bir işi yürütürken, diğer bir işin gündeme gelmesi, bizi destekleyen yardımcı ama sıradışı bir faktör var.

İkinci olarak Satürn saat 12 yönünde haritanın tepesine oturmuş, tutulmayı yönetir durumda. Bu da “Olsun bitsin artık, çok çalıştım, emek verdim, bunu da bir kenara koyayım,” dediğimiz – sorumluluklarla ilgili hala bir tamamlanma içinde olduğumuzu gösteriyor. Yani gelecekte ne yapmak istediğimizi kalpten belirledik, ama işin dışsal koşullarda ortaya çıkması Ağustos sonunda gerçekleşiyor. Tam olarak 26 Ağustos’ta Satürn ilerlemeye ve bu dönem verdiğimiz emekler sonuç getirmeye başlıyor; Koşulların istediğimiz yönde ilerlemesi, akması, emeklerimizi daha rahat ortaya koymak bu tarihten itibaren söz konusu. Ondan önce tutulmalar sırasında henüz hazırlık aşamasındayız. Ve bu hazırlık aşaması, retronun bitip işlerin ilerleyeceği tarihten çok daha önemli. Çünkü bu dönem ne kadar emek verirsek, kendimizi gerçekleştirme, hayatın kendisi olma kapasitemiz o oranda somutlaşıyor.

Hayatın beklenmedik sürprizine vereceğimiz tepki belirleyici. Eğer görkemli güzel bir duvar inşa etmek istiyorsak, 2015’den beri az – çok ne kadar koyduysak, oradaki hataları tespit etme, hizalama ve en yüksek eforu harcama zamanındayız. Buna güzel bir örnek mükemmel koşucu Usain Bolt; Jamaika’da Chill-Out partilerin göbeğinde yaşar ama sabah 4’de kalktığında ayağında ağırlıklarla koşuyordur. Hepimizin hayatındaki bu ağırlıklar, aileden gelen, kendi doğamızdan gelen, dış koşullara yüklediğimiz anlamlar olsun, bu dönem onlarla koşuyoruz. Ta ki 26 Ağustos sonrası olimpiyatlara çıktığımızda istediğimiz sonucu alalım.

Peki Hande, bu sorumluluklar ne zaman bitiyor. 20 Aralık 2017’de Satürn Oğlak burcuna geçiyor. Kendi evinde kendi krallığında, bu dönem yaptığımız harcı mükemmele ulaştıran bir zaman diliminde. 2,5 boyunca etkisi devam edecek. Bu nedenle bu tutulmanın gösterdiği eksik taşları bulup yerleştirmek, hayatın mesajlarına dikkat etmek son derece önemli. 30 yılda bir olan mükemmel ekim – dikim yılına girerken ya da yarışma sırasında ağırlıkla koşamayız. (Satürn 2018 ve 2019’da Oğlak’ta.)

Satürn’e hak ettiği ilgiyi gösterdikten sonra, Güneş ve Mars’ın Aslan’daki konumuna geri dönebiliriz. Tüm bu çalışmayı yaparken, itici gücü Kalp’ten alıyoruz. Kişisel isteklerimiz, coşku ve yaşam enerjisi aldığımız konuların motivasyonuyla hareket ederken, yaşam enerjimiz yükseliyor. Ağustos ayı boyunca, bedensel sağlığı yenilemek, Baba – otorite figürü, patronlar vasıtasıyla hayata yeniden yön vermek, çeşitli sebeplerle arka plana attığımız ve orada küskün bir Aslan gibi oturan irademizi ve çocuksu yönlerimizi ön plana alıp, bu yönde hareket edeceğimiz bir süreçteyiz. Yani bir süredir hayata küsmüş olanlarımız varsa onların geri gelme zamanı.  Önümüzdeki 1,5 yıl boyunca bu yönde kadersel şanslar, iş birlikleri ve akış yakalayacağız. Yani hayat, hakkını istiyor. Aynı zamanda coşkusuz yaptığımız işler, ilişkiler de bir bir eksiliyor ve kayboluyor. Bu durum bu Ay yaşanacak gelişmelerle başlıyor ve 2020 sonuna kadar devam ediyor olacak. Gezegenler gökyüzünde olduğunda kadar, bedende de dizilimde olduğundan bu üç yıl boyunca, son on 18 yıldır geri planda kalmış olan kalp hareketleri başlamış bulunuyor. Yani Yengeç ve Aslanla ifade bulan konular, zihinsel yönelimli yaşam neticesinde biraz geride kalmış, demode olmuş, nostaljik ya da kaprisli görülmüştü. Ama şimdi onun hayatı sağlayan esas öge olduğunu takdir edeceğimiz, ilişkilerimizi ve işimizi bu yönde değiştireceğimiz 3 yıllık bir zaman dilimine girmiş bulunuyoruz. Bu nedenle toplumsal ve bireysel olarak seçimlerimiz “canımızın istediği” yönde değişiyor. Bu da mevcut Satürn retrosunun getirdiği vizyonun bütünleyicisi.

Bu tutulma sürecinde hayatımızda neler görülebilir?

Öncelikle tutulma sağlık ve finans alanını göbekten bağlıyor. Bedensel ve ruhsal alanda sağlık kazanmak son derece önemli. İkinci olarak parasal anlamda markalaşma, liderliğini ortaya koymak, biraz da karınca gibi çalışmak durumundayız. Hareketli ve piyasaların da yön değiştirdiği – stabilitenin olmadığı bir süreç.

Ay, duyguları, vücut sıvılarını, kadınları ve eşi gösterdiğinden, ailemizdeki kadınların sağlığıyla ilgilenmemiz gerekebilir. Duygusal konularda bir tamamlanma bitiş ve yeni duyguların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Lenf sağlığında, kadınlıkla ilgili bölgelerin sağlığında, genel olarak ailemizdeki kadınların ruh hali ve sağlında değişimler söz konusu.

İkinci olarak baba – eş – patronla olan ilişkilerimizin vurgulanacağı, onların yaşamında da bir şeylerin değişip, hayata yeniden yön vereceği bir dönem. Öncelikle yönetmek, baba olmak, liderlik etmek, gibi kavramlar yoluyla hayata yön veriyor olacağız. Babasıyla küs olanlar varsa, barışabilir ve ya eşimizin hayatında önemli değişimler görülebilir.

Aslan hayatımızda yönettiğimiz, söz geçirdiğimiz alanı sembolize eder. Hayatımızda bu alan ilişkiler mi, düşünsel alan mı, aile mi orada başlayan değişim, diğer alanları yeniden hizaya sokuyor. Dolayısıyla ailede taşınma, vefat, varlık kazanma ya da tam tersi kaybetme gibi radikal değişimler görülebilir.

Bir süredir bekleyen değişimler kadersel – hesapta olmayan olaylar yoluyla hayatı değişime zorlayabilir. Streslerin de ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Bu dönem egosal çatışmalardan, agresyonlardan, yangın çıkarabilecek şeylerden, baba – patronla mücadele etmekten, gereksiz isyandan uzak durmak gereken bir dönem, bunlar olumsuz olabilecek görünümler.

İkinci bir husus da kalp ve dolaşım sistemine dikkat etmek, varislerle ilgili tedaviler – önlemler yararlı olabilir. Bu dönem protein ve vitamin almak, alkali beslenmek kalıcı yararlar sağlayabilir. Güneş girmeyen eve doktor girer, sözünde olduğu gibi her yaşamın içine Güneş’in girmesi, sağlık – varlık kazanmak ve mutlu olmak hedeflenen bir dönem.

Yatırımsal olarak ise Amerika menşeyli yatırımlarda tatminsizlik ve kaos görülebilir. Türkiye’deki yatırımlarda ise iş birliği şansı artabilir ve değer kazanabilir. Ekonomik olarak geçtiğimiz iki yıla göre “daha iyi günler”e giriyoruz.

Son olarak Merkür Retro’su yine kapıda. 11 Ağustos’ta yavaşlayan Merkür, 6 Eylül’e kadar geri hareket ediyor. Bu tarihler arasında, iletişim daha derin – içe dönük – günlük yaşamdaki akışında aksamalar ve farklı anlamlar ortaya çıkarmaya meyilli akıyor. Somut olarak bakarsak, finansal yatırımları gözden geçirmek, ilişkilerin muhasebesini yapmak ve hayata yararlı çözümler bulmak için ideal bir dönem. Önemli imzaları, anlaşmaları bu tarihler arasında yapmamak, faydalı olacaktır.

Uyarı: Ay tutulması ve Güneş tutulması arka arkaya gelerek, önemli kadersel gelişmeler getiriyor. 7 Ağustos’taki Dolunay – tutulma sırasında stresli ve panik yaratabilecek durumlar gündeme gelebilir. Görünen tablo, problem tespitine yönelik çünkü. Ve fakat, 21 Ağustos’taki Güneş tutulması bu problemleri çözmek için ışık tutuyor. Bu nedenle hayatımızda yaşadığımız değişime doğru tepki verebilmek, onu karşılayabilmek önemli. Tutulmalar her zaman zorlayıcıdır, Retro döneminde daha da zorlayıcıdır. Ama bu zorlanmaya ihtiyaç duyduğumuz yılların birikimini temizler, açar, kendimize getirir. Dolayısıyla bu ay bunu hatırlamak, kendimize ve hayata verdiğimiz emekleri hatırlamak, ne yaşarsak yaşayalım, bilir konumda kalmak son derece önemli. Stresin mutluluğa dönüştüğü An’da buluşmak dileğiyle.

Güzel bir ay olsun.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir